Kaloryfer: jakie wybrać kaloryfery? Poradnik

2020-06-28 9:44
grzejnik żeberka kaloryfer
Autor: Piotr Mastalerz Kaloryfer to konieczny element wyposażenia mieszkania, warto by był też ładny.

Kaloryfery w naszej szerokości geograficznej są niezbędne. Przez ponad pół roku nie sposób obejść się bez grzejników. Dlatego pytanie, jak estetycznie ogrzać wnętrze, czyli jak wybrać kaloryfer, jest wciąż aktualne. Przyglądamy się różnym rozwiązaniom, a także miejscu kaloryferów w projekcie i aranżacji różnych pomieszczeń.

Od grzejników nie uciekniemy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że kaloryfery dają nam ciepło i... nic poza tym. Przez długi okres dominacji pomalowanych farbą olejną żeberek kaloryferów przyjęliśmy zasadę: domowa instalacja grzewcza jest niezbędnym elementem wystroju, którego ze względu na kontrowersyjną powierzchowność nie da się eksponować. Jednak w ostatnich latach producenci grzejników robią wiele, aby zmienić tę sytuację. Swoim klientom proponują grzejniki gwarantujące nie tylko wytrzymałość, oszczędną i efektywną pracę, ale również bogaty asortyment rozmiarów i wykończeń powłoki zewnętrznej. Stosują nietypowe materiały do wykonania grzejników, np. szkło, a swoim produktom nadają ciekawe, a nawet wyszukane formy.

Rodzaje kaloryferów

Kaloryfery można podzielić na różne typy zależnie od kilku aspektów, takich jak:

- Sposób podłączenia (kaloryfery boczne, krzyżowe, dolne).

- Materiał, z jakiego są wykonane (kaloryfery stalowe, aluminiowe, żeliwne).

- Sposób przekazywania ciepła (kaloryfery konwektorowe, płytowe, członowe).

- Wygląd (kaloryfery tradycyjne, ozdobne, drabinkowe, kanałowe).

Popularne grzejniki płytowe

To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, spotykane zwłaszcza w nowym budownictwie. Kaloryfery płytowe zwane są też często panelowymi. Najczęściej zbudowane są z elementów stalowej blachy o profilu płaskim lub perforowanym. Płyty stalowe mogą występować w różnych konfiguracjach. Zalety takich grzejników? Przede wszystkim szybko się nagrzewają i efektywnie przekazują ciepło do pomieszczenia.

Kaloryfery żeliwne czy aluminiowe?

Znane są przede wszystkim ze starszych budynków. Są bardzo solidne i odporne na korozję, ale też ciężkie. Mają dużą pojemność, dlatego długo się nagrzewają oraz powoli stygną (to ogranicza nieco możliwości sprawnego regulowania temperatury w pomieszczeniu). Mogą być problematyczne, jeśli się zapowietrzą.

..  Jak odpowietrzyć kaloryfer? >>>

Nowoczesną alternatywę dla kaloryferów żeliwnych stanowią m.in. grzejniki członowe aluminiowe. Zgodnie z nazwą kaloryfery składają się z jednakowych członów, w których znajdują się kanały powietrzne (usprawniają przepływ powietrza). Są lekkie i sprawnie ogrzewają.

Gdzie zamontować kaloryfer: pożądana zamiana miejsc

Kaloryfery nie muszą już tkwić pod oknem, choć takie usytuowanie jest dla nich najbardziej odpowiednie ze względu na dopływ zimnego powietrza z zewnątrz, które trzeba ogrzać. Grzejniki dekoracyjne najczęściej znajdują sobie miejsce na ścianach pokoju dziennego; uzupełnione lustrem i wieszakami na okrycia sprawdzają się w holu. I nie są to tylko popularne drabinki, ale też urządzenia z oryginalnie profilowaną czy całkowicie gładką płytą przednią. 

Właściwy wybór koloru grzejnika pozwala idealnie wkomponować go w otoczenie. Niechętnym wszelkim wariantom kaloryferów z pewnością można polecić wygodne ogrzewanie kanałowe bądź podłogowe.

Kaloryfery w mieszkaniu: o czym trzeba wiedzieć?

Decydując się na którąkolwiek z opcji, trzeba pamiętać o tym, że ruch powietrza wymuszony procesem grzewczym ma duży wpływ na utrzymanie czystości we wnętrzu. Kurz, który osiada na grzejnikach, przy wzroście ich temperatury przemieszcza się do góry. Jeśli nie napotka przeszkody, na przykład w postaci okiennego parapetu, po prostu zabrudzi ścianę. Warto więc zadbać o to, aby powierzchnia ta była zmywalna. To samo powoduje ciepła podłoga, rozwiązaniem jest zatem instalowanie tego systemu w pomieszczeniach, w których nie przebywa się stale, a z uwagi na ich przeznaczenie często się sprząta - na przykład w łazience czy holu. Zaprojektowanie w pełni satysfakcjonującego systemu grzewczego nie jest łatwe i warto się z nim zmierzyć na początku myślenia o urządzaniu wnętrza.

Jak odnowić kaloryfer?

Nadgryziony zębem czasu lub nieestetyczny grzejnik możesz odmłodzić za pomocą farby. Jeśli chcesz, by kaloryfer był biały, użyj specjalnej farby do grzejników – zapobiegniesz jej żółknięciu pod wpływem ciepła, a jeśli farba ma być kolorowa, możesz użyć zwykłej – do metalu. Kaloryfer możesz pomalować tak, by wtapiał się kolorystycznie w tło lub wybijał z aranżacji, stanowiąc nietuzinkową dekorację wnętrza.

We wnętrzach nowoczesnych i pokojach dziecięcych warto poeksperymentować z kolorami i wzorami, stworzonymi na przykład za pomocą szablonów. W aranżacjach w stylu klasycznym czy retro lepiej sprawdzą się stonowane barwy. Grzejnik możesz również skryć we wnęce lub pod szerokim parapetem, który może także służyć za siedzisko.

Jak zamaskować kaloryfery?

Innym sposobem na wpasowanie tego elementu wyposażenia wnętrz w aranżację jest stworzenie pomysłowej zabudowy kaloryfera. Starajmy się, by osłona współgrała z charakterem danego wnętrza i je dopełniała. Grzejnik możesz zamaskować za pomocą gotowej lub wykonanej samodzielnie osłony, na przykład ażurowej obudowy z płyt MDF lub zawieszonej na stelażu tkaniny w ciekawy wzór. Kaloryfer zamontowany na ścianie możesz „zamienić” we wpisujący się w konwencję pomieszczenia mebel.

Pod parapetami sprawdzają się natomiast wszelkiego rodzaju ekrany (tkanina lub drewniana, metalowa czy wiklinowa kratownica). Pamiętaj jednak, że osłona grzejnika powinna zapewniać swobody przepływ powietrza. Wokół kaloryfera należy pozostawić więc minimum 10 centymetrów wolnej przestrzeni. Ponadto im bardziej perforowana będzie obudowa, tym lepiej. Jeśli chcesz odwrócić uwagę od grzejnika, nie zasłaniając go zabudową, powieś na nim dopasowane rozmiarem obrazki lub zdjęcia. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest także kupno kaloryfera udającego mebel, na przykład grzejnika ławkowego.

Jakie kaloryfery wybrać?

Jak z kaloryferów uczynić ozdobę domu? Zobaczcie nasze inspiracje i sprawdźcie, jakie rozwiązania pasują do różnych aranżacji wnętrz. W galerii znajdziecie masę podpowiedzi!