Osłona na kaloryfer. Pomysłowe zabudowy kaloryfera: zobacz jak osłonić grzejnik

2020-11-27 11:36 Redakcja

Osłona na kaloryfer może zmienić wystrój wnętrza. Ładna, ażurowa zabudowa grzejnika w salonie czy sypialni, sprawi że nieciekawa aranżacja pokoju zyska nowoczesny dizajn. Zabudowa kaloryfera nie wymaga dużego nakładu pracy. To rozwiązanie polecamy szczególnie tym, którzy mają nieestetyczny kaloryfer i chcą go ukryć. Pokazujemy, jak ciekawie może wyglądać obudowa na kaloryfer.

Kaloryfer lub grzejnik pełni istotą funkcję w naszym mieszkaniu, ale jego wygląd nie zawsze pasuje do aranżacji wnętrza. Możemy to zmienić decydując się na gustowne osłony na kaloryfer. Zabudowy kaloryfera można zrobić na zamówienie lub kupić gotowe osłony na grzejnik.

Maskownice na grzejniki są w ofercie marketów budowlanych, takich jak Castorama, Leroy Merlin - ich duży wybór sprawi, że nie tracąc ciepła z grzejnika, możesz zabudować go estetyczną osłoną.

Przeczytaj także: Odnawiamy stary kaloryfer: malowanie grzejnika KROK PO KROKU

Wady i zalety osłony na kaloryfer

Osłony na kaloryfer można zrobić z materiału, desek, siatki, czy szkła. Oryginalnie zaprojektowana, pomysłowa osłona grzejnika pozwoli ukryć nieciekawe elementy i stworzyć efektowną dekorację pasującą do stylu pomieszczenia. Ale jeśli zrobić zabudowę na grzejnik, wybierz ażurową osłonę najlepiej z materiału dobrze przewodzącego ciepło. Jeśli będzie z drewna ani innego materiału, który jest dobrym izolatorem, utrudni oddawanie ciepła do pomieszczenia.

Zabudowa grzejnika może też spowodować nieprawidłowe działanie zamontowanego przy nim zaworu z głowicą termostatyczną. Ogrzane powietrze, zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu, gromadzi się przy grzejniku, a to powoduje wzrost  temperatury w tym miejscu i samoczynne przymknięcie zaworu, mimo że w pozostałej części pomieszczenia jest chłodniej. Aby zapewnić prawidłową pracę zaworu, pozostaw go otwartym albo wyposaż w głowicę termostatyczną ze zdalnym czujnikiem temperatury.

Jak wybrać ładną osłonę na kaloryfer?

Obudowa kaloryfera powinna nawiązywać kolorem, wzorem czy fakturą do zasłon czy rolet zawieszonych w oknie, a także mebli oraz wykończenia ścian i podłóg. Przygotowaliśmy kilka propozycji osłon na grzejniki. Nie są drogie i nie wymagają specjalistycznych umiejętności. Obudowy na kaloryfer powinniśmy dopasować kolorystycznie do aranżacji pokoju – np. malując ją na odpowiedni kolor.

Ciekawe, ażurowe wzory na osłonie kaloryfera wykonanej z paneli dekoracyjnych mogą być dodatkową ozdobą wnętrza. Bardzo ciekawym i łatwym do wykonania projektem jest zrobienie osłony na grzejnik z materiału – na przykład dekoracyjnych serwet lub cienkich kilimów. Podpowiedzi znajdziesz w naszej galerii.

Polecamy: SALON ZDJĘCIA. 20 pomysłów na ładny salon: inspiracje

Niebanalna obudowa na kaloryfer

Osłona grzejnika - zwłaszcza starych żeberkowych kaloryferów - w salonie nada wnętrzu nowy charakter. Wystarczy, że zdecydujemy się na osłony na kaloryfer w formie zabudowy wykonanej z drewna, z wyciętymi dużymi, ażurowymi wzorami i pomalowanymi w kolorze pasującym do aranżacji pokoju.

Ciekawą propozycją przy zabudowie grzejnika jest też umieszczenie niewielkiej instalacji świetlnej wewnątrz zabudowy – po zgaszeniu świateł w salonie, taka rozświetlona ażurowa ozdoba nada aranżacji wnętrza niespotykany i romantyczny klimat.

Warto też pomyśleć o ciekawych osłonach na grzejniki do pokoju dziecka – tutaj osłonę na kaloryfer możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy z płyty MDF wyciąć wzory – koła, ulubione zwierzątka- skleić i pomalować kolorowymi farbami. Podpowiedź jak to zrobić znajdziesz tutaj. Ważne jest, aby obudowa na kaloryfer była nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Musimy pamiętać, aby nie ograniczała dopływu ciepłego powietrza do wnętrza.

Zobacz też: TRENDY: Modne firany i zasłony do nowoczesnego salonu

Modne grzejniki dekoracyjne - GALERIE

Jeśli nie podobają Ci się zwykłe grzejniki, zamiast je zasłaniać i robić zabudowy, lepiej wybierz któryś grzejnik z modeli dekoracyjnych.