Grzejniki pokojowe: wybieramy kaloryfery pokojowe
Czym kierować się przy wyborze grzejników pokojowych? Jaki kaloryfer pokojowy wybrać, by był praktyczny i najbardziej pasował do stylu wnętrza? Przedstawiamy podstawowe rodzaje grzejników i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu.
Autor: Mariusz Bykowski
Grzejniki aluminiowe są dobrym rozwiązaniem, gdy modernizuje się starą instalację – zamiana starego grzejnika żeliwnego na nowy aluminiowy nie wymaga jej przeróbek.
Spis treści
- Jak wybrać grzejnik pokojowy?
- Rodzaje grzejników pokojowych
- Grzejnik pokojowy jako element wystroju
- Montaż grzejnika pokojowego: wymiary i odległości
Jak wybrać grzejnik pokojowy?
Przede wszystkim dobierzmy grzejnik o mocy odpowiedniej do wielkości i szczelności termicznej pomieszczenia. Nawet najbardziej efektowny, designerski kaloryfer nie będzie nas cieszył, jeśli będzie nam za zimno.
Dlatego podstawową rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest moc grzewcza kaloryfera. Niestety nie jest tak łatwo precyzyjnie określić energetyczne zapotrzebowania naszego mieszkania. Zależy to bowiem nie tylko od metrażu, ale także od rodzaju pomieszczenia, liczby i rodzaju okien w pomieszczeniu i jego termoizolacji.
.. Grzejniki dekoracyjne: wybieramy grzejniki ozdobne do pokoju i salonu. >>>
W związku z tym zapotrzebowanie energetyczne waha się od 50 do 200 W/m2. Najlepiej sięgnąć po poradę specjalisty, żeby pomógł nam precyzyjnie określić potrzeby. Dla poszczególnych pomieszczeń przyjmuje się też różną temperaturę docelową. Dla salonu jest to 20 stopni, dla łazienki 24, dla garażu 12, a dla przedsionka 16.
Rodzaje grzejników pokojowych
Ponadto różne rodzaje grzejników cechują się różną skutecznością energetyczną. Działanie kaloryfera będzie uzależnione od rodzaju konstrukcji i materiału, z jakiego jest wykonany.
-
Grzejniki stalowe. Wśród grzejników stalowych najpopularniejsze są grzejniki płytowe, profilowane lub z płytą gładką. Są wrażliwe na jakość wody i obecność tlenu, dlatego nie zaleca się stosowania ich w instalacjach systemu otwartego (z kotłem na paliwo stałe), a ze względu na duży opór, jaki grzejnik płytowy stawia wodzie – także w instalacjach z obiegiem naturalnym (grawitacyjnym) – bez pompy obiegowej.
Grzejniki stalowe mają małą pojemność wodną, dzięki czemu szybko reagują na regulację, co przekłada się na oszczędność energii. Konstrukcja płytowa umożliwia także zwiększenie mocy kaloryfera bez konieczności zmian wymiarów kaloryfera. Jest to szczególnie ważne w przypadku ograniczonego miejsca pod parapetem.
-
Grzejniki żeliwne członowe (żeberkowe) są bardzo odporne na korozję, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Nadają się szczególnie do instalacji otwartych. Mają dużą pojemność wody i masywną konstrukcję, a więc także dużą bezwładność cieplną. To cecha pozytywna, w przypadku, gdy grzejnik współpracuje z prostym kotłem na węgiel lub drewno, ale w instalacji sterowanej automatycznie duża bezwładność utrudnia utrzymanie w pomieszczeniu optymalnej, stałej temperatury.
-
Grzejniki aluminiowe, podobnie jak żeliwne, mają budowę członową (również ich moc grzewcza jest porównywalna). Wyglądają jednak nowocześniej i cechują się mniejszą bezwładnością. Są dobrym rozwiązaniem, gdy modernizuje się starą instalację – zamiana starego grzejnika żeliwnego na nowy aluminiowy nie wymaga jej przeróbek. Grzejnik aluminiowy jest odporny na korozję, możesz również zamontować go w instalacji otwartej.
-
Grzejniki konwektorowe to grzejniki o wyjątkowo małej pojemności wodnej. Sprawia to, że natychmiast reagują na sygnały automatyki. Ich wysokość wynosi zazwyczaj 13-30 cm, są więc idealne do postawienia przy oknie sięgającym podłogi. Większość modeli tego typu grzejników ma nóżki, nie trzeba więc mocować ich do ściany.
Grzejnikiem zbudowanym podobnie do grzejnika konwektorowego jest grzejnik miedziano-aluminiowy, którego sposób oddawania ciepła bliższy jest jednak grzejnikowi płytowemu.
Grzejniki, które zwalczają bakterie i wirusy
Grzejniki marki KFA – Armatura Kraków malowane specjalną farbą Interpon AM firmy AkzoNobel z technologią przeciwdrobnoustrojową BioCote® podnoszą walory zdrowotne powietrza w pomieszczeniu.
Badania nad składem kurzu wykazały, że jest tam około 9 tysięcy różnych drobnoustrojów, przede wszystkim bakterii, a ponadto zarodników grzybów, pleśni, a także wirusów. Najbardziej niebezpieczne bakterie znajdujące się w kurzu to gronkowiec złocisty, który w sprzyjających warunkach może powodować bardzo ciężkie infekcje, zarówno skórne, jak i dróg oddechowych. Inne, równie groźne, to paciorkowce z grupy A i B.
Jony srebra uwalniane z powłoki farby docierają do tych drobnoustrojów i niszczą je. W ciągu 15 minut działania znacząco obniżają liczbę drobnoustrojów, w 2 godziny redukują ich populację aż o 99,50%, a docelowo nawet o 99,99%. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na blog.kfa.pl
Grzejnik pokojowy jako element wystroju
Oczywiście nie tylko odpowiednio dostosowany do naszej instalacji i pomieszczenia typ grzejnika ma znaczenie. Dobrze jest zadbać także o to, żeby wymiar estetyczny grzejnika odpowiadał stylistyce pomieszczenia. Chyba że chcemy schować kaloryfer, ale nie dość, że wymaga to dodatkowych nakładów pracy to zazwyczaj wiąże się z większymi wydatkami na ogrzewanie.
Zarówno grzejniki stalowe, jak i aluminiowe występują w bardzo wielu odmianach, spośród których z całą pewnością uda na się wybrać idealną propozycję do nowoczesnych aranżacji. Są wśród nowoczesnych kaloryferów modele prawdziwie minimalistyczne. Do tego stopnia, że czasem ciężko uwierzyć, że to kaloryfer!
Nie zapominajmy jednak o tradycyjnych grzejnikach żeliwnych. Sprawdzą się jako wyjątkowy element wystroju nie tylko we wnętrzach tradycyjnych. Piękny, nieraz zdobiony, żeliwny kaloryfer to rzecz bardzo łatwa do renowacji. Puszka farby i parę godzin pracy łącznie z przygotowaniami wystarczy, żeby nadać mu nowego blasku.
Jeśli zdecydujemy się na odważny, wyrazisty kolor, taki grzejnik może stać się atrakcyjnym, a może nawet centralnym elementem kompozycji nawet bardzo nowoczesnego wnętrza.
Montaż grzejnika pokojowego: wymiary i odległości
Przestrzeń pod oknem to najkorzystniejsze miejsce na montaż grzejnika. Jest tak dlatego, że tak zamontowany kaloryfer ułatwia naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Przy montażu kaloryfera pod parapetem musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Odległość między górną krawędzią grzejnika a parapetem oraz dolną krawędzią grzejnika a podłogą powinna wynosić około dziesięciu centymetrów – zapewnia to grzejnikowi najlepsze warunki pracy. Jeśli zmniejszymy te odległości do siedmiu centymetrów, musimy dodać około dziesięć procent do przewidzianej mocy grzejnika.
Parapety umieszcza się zwykle 80-85 centymetrów nad podłogą, dlatego najpopularniejsze są grzejniki o wysokości 60 centymetrów. Z punktu widzenia estetyki dobrze jest, gdy grzejnik w pokoju jest o 20-30 centymetrów krótszy od parapetu lub wnęki pod oknem. Zbyt krótki lub zbyt długi kaloryfer wygląda nie najlepiej.
Wymiana grzejnika pokojowego w bloku
Wymiana grzejników w domu jednorodzinnym jest zadaniem dosyć prostym. Inaczej rzecz wygląda w bloku. Domowy kaloryfer, choć może się wydawać, że należy do elementów mieszkania, stanowi także część całej instalacji centralnego ogrzewania. Dlatego podczas ingerencji w instalację grzewczą musimy pozostawać w kontakcie z administracją budynku i uzgadniać z nimi wszelkie planowane zmiany.
Wymiana będzie nieraz wymagała spuszczenia wody z pionu, dlatego nie możemy wymieniać kaloryfera w okresie grzewczym. Planowaną moc także uzgodnijmy z administracją. Instalacja grzewcza budynku projektowana jest nie tylko pod względem wydajności grzejników. Obliczenia uwzględniają również charakterystyki hydrauliczne urządzeń w niej pracujących. Wymiana zaworów, grzejników, rur czy innych elementów na własną rękę może doprowadzić do rozregulowania systemu.
Autor: Serwis prasowy firmy
Grzejnik Tinos minimalnie odstaje od ściany. Jest świetny do małych pomieszczeń, Purmo
Autor: VASCO
Prostopadłościenny, elegancki grzejnik VERTILINE VD z praktyczną poręczą na ręcznik