Awaria grzejnika - jakie są typy usterek i jak możemy je naprawić?

2021-11-25 7:11
Awaria grzejnika
Autor: Czgur / Getty Images Jeżeli nasz grzejnik nie działa, nie panikujmy. Jest kilka sposobów, by bez potrzeby wzywania fachowca naprawić szwankującą instalację grzewczą. Warto zacząć od sprawdzenia zaworka odpływowego, iglicy termostatycznej, a w razie potrzeby odpowietrzyć grzejnik.

Awaria grzejnika wcale nie musi przysporzyć nam niepotrzebnego stresu. Przyczyn niedziałającego grzejnika może być kilka, dlatego przygotowaliśmy miniprzewodnik, który w razie problemów z grzejnikami pomoże znaleźć rozwiązanie. Jakie są typy usterek grzejnika i co możemy z nimi zrobić? Podpowiadamy.

Awaria grzejnika bez tajemnic. 5 przyczyn niedziałającego grzejnika

Właśnie rozpoczął się sezon grzewczy, a nasz grzejnik nie chce działać, albo co gorsza, grzeje tylko do połowy. Nie musimy od razu wzywać fachowca, jest kilka prostych sposobów, które pozwolą nam naprawić grzejnik we własnym zakresie i zostać bohaterami swojego domu. Co zrobić, jeżeli grzejnik nie działa?

Zacznijmy od najprostszej rzeczy - sprawdzenia zaworka odpływowego. Często szukamy poważnych przyczyn niedziałającego grzejnika, podczas gdy w większości przypadków wystarczy odkręcić zaworek odpływający. Niepozorny element znajduje się w dolnej części kaloryfera i najczęściej przykryty jest sześciokątną nakładką maskującą. By go odkręcić, będziemy potrzebować specjalnego klucza imbusowego. Po odkręceniu zaworka odpływowego grzejnik powinien działać bez zarzutów, jeżeli wciąż coś jest nie tak, przejdźmy do następnego kroku.

Awaria grzejnika może mieć przyczynę w zepsutym zaworze termostatycznym, a konkretnie wciśniętej iglicy. By sprawdzić, czy zawór termostatyczny jest zepsuty, należy ustawić go kilka razy na minimum i maksimum. Sprawny grzejnik przy maksymalnej temperaturze powinien po kilkunastu minutach być bardzo gorący. Jeżeli nie jest, może świadczyć to o zablokowanej iglicy. By ją naprawić, wystarczy odkręcić i zdjąć głowicę termostatyczną. Zobaczymy wtedy iglicę, wystający bolec. Jeżeli jest zbyt wciśnięta, przekręcanie zaworu termostatycznego nie działa, a ciepła woda nie dostaje się do kaloryfera. By odblokować i wyciągnąć iglicę wystarczy złapać jej koniec przy pomocy kombinerek i pociągnąć do siebie. Po takim zabiegu grzejnik powinien natychmiast zacząć działać. A co jeśli wciąż jest zimny? Wtedy wdrażamy plan B.

Jeżeli po sprawdzeniu zaworka odpływowego i iglicy termostatu grzejnik nadal nie chce z nami współpracować, pora go odpowietrzyć. Zapowietrzony grzejnik nie tylko nie wydziela ciepła – często w środku słychać bulgotanie lub przelewanie się wody. Dlaczego grzejnik się zapowietrza? Głównie przez błędy montażowe i nieszczelność instalacji. Powietrze przedostaje się do instalacji centralnego ogrzewania, co skutkuje niskim ciśnieniem wody i zimnym kaloryferem. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Jest to bardzo proste. Najpierw wyłączamy termostat i czekamy, aż grzejnik ostygnie. Jeżeli nasz grzejnik nie ma termostatu, wystarczy odciąć dopływ wody. Kiedy grzejnik jest zimny, przykładamy pojemnik lub miskę pod zawór odpowietrzający (zazwyczaj jest w górnej części grzejnika) i odkręcamy go ostrożnie przy pomocy klucza lub wkrętaka. Usłyszymy wtedy świst powietrza i zacznie lać się woda. Kiedy powietrze ucichnie, należy zakręcić zawór i włączyć termostat. Grzejnik powinien działać.

Odpowietrzenie grzejnika nie przyniosło oczekiwanych skutków? W takim przypadku awaria grzejnika może mieć jeszcze inną przyczynę. Często jest tak, że grzejnik nie działa, ponieważ został źle zamontowany. Niedziałający grzejnik mógł zostać odwrotnie podłączony, dlatego ani odpowietrzenie, ani odkręcenie zaworka odpływowego nie pomogło. Na szczęście można temu zaradzić przez ponowne zamontowanie grzejnika, tym razem we właściwy sposób. Grzejniki połączone są z instalacją zawsze przy pomocy dwóch zaworów, regulacyjnego i odcinającego. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że damy sobie z tym radę, nie wahajmy się wezwać fachowca. A jeżeli podejmiemy się tego zadania we własnym zakresie, pamiętajmy o względach bezpieczeństwa i odcięciu dopływu wody na czas montażu. Równie częstą przyczyną niedziałającego grzejnika jest zanieczyszczona instalacja grzewcza. W instalacji mogą znajdować się różnego rodzaju osady jak np. kamień czy rdza, które uniemożliwiają sprawne działanie grzejnika. Jeżeli nasz grzejnik pełen jest zanieczyszczeń, warto zlecić hydraulikowi jego płukanie.

Jak przygotować grzejnik do sezonu grzewczego i jak zadbać o niego po sezonie?

O grzejniki i instalację grzewczą w naszym domu powinniśmy dbać nie tylko w czasie sezonu grzewczego. Istnieje kilka sposobów, by przygotować naszą instalację na nadchodzącą zimę. Tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy dokładnie oczyścić grzejnik z kurzu i brudu. Jeżeli tego nie zrobimy, kiedy grzejniki zaczną grzać, możemy poczuć zapach spalonego brudu i kurzu, który nie tylko jest nieprzyjemny, ale może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie (zwłaszcza alergików). Przed sezonem grzewczym zadbajmy o dobrą cyrkulację ciepłego powietrza, a więc nie zastawiajmy grzejników meblami ani łóżkami. Wtedy będziemy pewni, że gorące powietrze z grzejników będzie unosiło się do góry, łączyło z zimnymi masami powietrza i rozchodziło po pomieszczeniu. Wiele osób zastanawia się, czy można wymieniać grzejnik w sezonie grzewczym. Jak najbardziej! Jeżeli awaria grzejnika będzie miała miejsce w którymś z zimowych miesięcy, nie czekajmy, tylko wezwijmy hydraulika. Fachowiec dokona tzw. zamrożenia rur, czyli zatrzymania ciśnienia wody za pomocą specjalnego „korka” lodowego. Dzięki temu będzie możliwe zdjęcie zepsutego grzejnika i zamontowanie nowego.

Jak zadbać o grzejnik po sezonie grzewczym? 90% osób popełnia jeden błąd tuż po sezonie grzewczym – zakręca zawory grzejnika. Eksperci zalecają natomiast odkręcenie zaworów i ustawienie głowic termostatycznych na maksymalną wartość (najczęściej jest to 5 lub 8, w zależności od termostatu). Ta prosta czynność pomoże nam uniknąć zapowietrzenia grzejników i pozwoli sprawnie rozpocząć kolejny sezon grzewczy. Zaleca się odkręcenie zaworów już latem.

Grzejnik ROCK zaprojektowany przez Paprocki&Brzozowski

Surowa forma w czarnym kolorze jest zdynamizowana połączeniem kontrastujących powierzchni: matowej i błyszczącej. Limitowana kolekcja grzejników Instal-Projekt zaprojektowanych przez duet Paprocki&Brzozowski.

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień