Styl eklektyczny we wnętrzach. 300-metrowy dom pod Paryżem to oaza przytulności

2023-09-01 9:50

To miał być tylko krótki pobyt w Paryżu, ale i kraj, i miasto tak przypadło im do gustu, że postanowili się tam przeprowadzić. Kupili dom w niewielkiej odległości od Paryża, a do współpracy zaprosili architektkę z Polski, z którą dobrze się rozumieli. Pomogła stworzyć im przestrzenne miejsce pełne kolorów i harmonii, zdefiniowane przez styl eklektyczny.

Spis treści

  1. Jak urządzić otwartą strefę dzienną?
  2. Styl eklektyczny w salonie
  3. Ogród zimowy, w którym bawią się dzieci
  4. Styl eklektyczny w jadalni
  5. Czarno-biała kuchnia z różowymi akcentami
  6. Strefa prywatna
  7. Styl eklektyczny w sypialni
  8. Nowoczesna łazienka z elementami różu
  9. Pokój, który rośnie razem z dzieckiem
  10. Przeczytaj również:

To nie pierwsza współpraca Malwiny Morelowskiej i tych inwestorów. Wcześniej urządzała im mieszkania w Warszawie oraz Lublinie. Dzięki temu dobrze poznała ich gust i wiedziała, jakie mają oczekiwania. Właśnie dlatego zwrócili się do niej, kiedy kupili 300-metrowy dom pod Paryżem. Nie chcieli korzystać z usług francuskich projektantów, bo jak sami określili: “oni myślą po francusku”. Potrzebowali kogoś, kto zwizualizuje ich marzenie.

Chcieli, by ich wnętrza były pełne światła, przestronne, a przede wszystkim odpowiadały potrzebom ich 2-letniej córki i 5-letniego syna. Musiały zatem być też bezpieczne, funkcjonalne i przytulne.

– Ze względu na odległość nasza współpraca w dużej mierze przebiegała zdalnie. To niesamowite, ale klientka do tego stopnia mi zaufała, że pozwoliła wybrać wszystkie tkaniny obiciowe. Ja oglądałam je na żywo tu w Polsce, ona na zdjęciach, które jej przesyłałam. Efekt końcowy zobaczyła dopiero na świeżo obitych meblach. Takie porozumienie z inwestorem jest na wagę złota – opowiada Malwina Morelewska.

Jak urządzić otwartą strefę dzienną?

Parter to duża strefa dzienna wypełniona światłem. Polskie akcenty w tym podparyskim domu widać już od wejścia. Konsolkę w holu zrobiono z maszyny do szycia Singera. Inwestorzy zabrali ją tu prosto z Polski. Jej metalowe, zdobne nogi korespondują z przeszkleniem w czarnych ramach, które z kolei wpisuje się w styl loftowy. 

Styl eklektyczny w salonie

Ponieważ przestrzeń na dole jest duża i nieograniczona, trzeba było wydzielić w niej poszczególne strefy. Salon, w którym stanęła obszerna turkusowa kanapa z licznymi poduszkami, przechodzi płynnie w jadalnię. Warto zwrócić uwagę na kształt kanapy, znajdujących się obok stolików, ale też powieszonej obok nich lampy. Próżno szukać tam kanciastej geometrii, królują tam obłe kształty.

Polskie marzenia o francuskim domu
Autor: Projekt wnętrza: Malwina Morelewska, fot.: Yassen Hristov, stylizacja: Malwina Morelewska

Naprzeciwko urządzono ścianę telewizyjną, w której poza miejscem na sam telewizor, stworzono miejsce do przechowywania, ale też ustawiono prosty, obity spiekiem minimalistyczny kominek. 

Ogród zimowy, w którym bawią się dzieci

Salon bezpośrednio łączy się z ogrodem zimowym. Pani domu kocha rośliny i, kiedy jej pociechy będą nieco starsze, chce tam stworzyć prawdziwą dżunglę! Póki co to miejsce nie zostało opanowane przez rośliny, ale… właśnie dzieci. To tu, kiedy są na parterze razem z rodzicami, bawią się. Stąd również wystrój tego wnętrza. 

Stamtąd tylko już krok do ogrodu i imponujących rozmiarów basenu! Obok znajduje się domek dla gości. 

Styl eklektyczny w jadalni

Jadalnia z kolei stanęła na tle białej, raczej prostej meblościanki, którą z kolei uzupełniono dużymi, przesuwnymi drzwiami wykonanymi z naturalnego drewna, kojarzącymi się nieco ze stylem farmhouse. 

– Właścicielka bardzo chciała mieć okiennice na zewnątrz, zaproponowałam więc w salonie drzwi na prowadnicach, które trochę będą do nich nawiązywać. Kiedy jest taka potrzeba, przesłaniają duże okno w jadalni i przy okazji bibliotekę. Są dość mocnym akcentem w tym wnętrzu, kontrastują z finezyjnymi fotelikami przy stole i białymi, lekkimi półkami zaprojektowanymi na tej samej ścianie – mówi Malwina Morelowska.

Przy drewnianym stole stanęło sześć obitych różowym materiałem krzeseł. Ich barwa została powtórzona w salonie w postaci niektórych poduszek.

Polskie marzenia o francuskim domu
Autor: Projekt wnętrza: Malwina Morelewska, fot.: Yassen Hristov, stylizacja: Malwina Morelewska

Patrząc na jadalnię, nie można nie zauważyć licznych, celowo wprowadzonych kontrastów: surowe drewno drzwi stoi w opozycji do gładkiej podłogi, ale też aksamitnych, miękkich foteli. 

To jednak nie wszystko! Kiedy spojrzymy na prawo, gdzie znajduje się kuchnia, zauważymy kolejne przesuwne drzwi, tym razem szklane, które jednoznacznie kojarzą nam się z loftem! Są one zamykane wtedy, gdy w kuchni dosłownie praca wre, a inwestorka nie chce, by zapachy roznosiły się po całym domu.

Czarno-biała kuchnia z różowymi akcentami

Tu pierwsze skrzypce gra wyspa kuchenna! Przy dużym, obłożonym spiekiem imitującym marmur stole stanęły tapicerowane na różowo (znów róż!) hokery. Poza tym, że obszerny blat zapewnia spore pole do popisu dla amatora gotowania, to jeszcze pełni rolę stołu. Tu domownicy mogą też napić się kawy czy zjeść śniadanie.

Pozostałe meble kuchenne utrzymano w kolorze czerni (dolne szafki) oraz bieli (duża zabudowa, w której znalazł się sprzęt AGD). Czerń połączono z uchwytami w kolorze miedzi, która stała się tu biżuteryjnym akcentem. 

Mimo wprowadzenia do kuchni tak mocnego koloru pomieszczenie jest lekkie. To zasługa braku górnych szafek. Zamiast nich zamontowano nad ciągiem mebli długą półkę, na której stoją grafiki i zioła w różowych doniczkach.

– To ulubiony kolor właścicielki – mówi projektantka. Z kobiecym odcieniem oswoił się też jej mąż, może dlatego, że nie jest go zbyt dużo. W tej tonacji są drzwi prowadzące do spiżarni, trochę dodatków, w kolorze różu miał być też okap nad płytą, ale do czasu realizacji wycofano go ze sprzedaży. Zastąpiłyśmy go czarnym – jego nowoczesna bryła ładnie komponuje się z prostymi frontami szafek – opowiada architektka. 

Strefa prywatna

Na piętrze znajduje się strefa prywatna gospodarzy. Z parterem połączono ją za pomocą minimalistycznych schodów z giętego metalu kotwionego. Wykończono je szkłem z metalową barierką. 

Przestrzeń pod schodami została zabudowana. Stworzono tam miejsce do przechowywania w postaci szafy. 

Styl eklektyczny w sypialni

Sypialnia to miejsce jednoznacznie kojarzące się z odpoczynkiem. Często inwestorzy chcą, by było jasne i monochromatyczne oraz zapewniało jak najmniej bodźców. Właściciele tego domu mieli podobne przemyślenia, jednak kolorystyczny spokój nie mógł być nudny. Dlatego na bazę wybrali neutralną szarość i biel. Zmieniając dodatki, zmienią również charakter tego pomieszczenia. 

– Kolory były bardzo ważne dla inwestorki. Chciała, żeby się przeplatały, i nie bała się ich użyć. To zdecydowana osoba. Jeśli coś jej się podoba, akceptuje bez namysłu, a jeśli nie, od razu jasno to sygnalizuje. Tak było w przypadku stylowej toaletki, którą przywiozła z Polski, czy konika na biegunach wyszperanego na francuskim brocante. Wiedziałam, że inwestorka lubi przedmioty z duszą i nie próbowałam jej przekonać, że mogą nie pasować do nowoczesnego wystroju. Wręcz przeciwnie – ucieszyłam się, że historyczny mebel, z pięknym dwuskrzydłowym lustrem, wzbogaci wystrój sypialni. To pod nią właśnie zaproponowałam prosty i dość ascetyczny wystrój, który podkreśla „dawny” charakter mebla – opowiada Morelowska.

Toaletka dobrze prezentuje się u boku prostych półek i szafek, ale też w towarzystwie tapicerowanego na szaro łóżka. To styl eklektyczny w najlepszym wydaniu!

– Kolorystycznymi smaczkami są tekstylia i dodatki w energetycznych odcieniach nawiązujących do tapicerki foteli we florystyczne desenie –  dodaje.

Zaraz obok sypialni mieści się garderoba oraz prywatna łazienka.

Nowoczesna łazienka z elementami różu

W łazience rodziców nie mogło zabraknąć różowych akcentów tak lubianych przez panią domu. Zestawiono je z szarym mikrocementem. Różowe są również umywalki, ale też fronty szuflad w szafce pod umywalki. 

Róż, ale w jeszcze bardziej stonowanej wersji, pojawił się też w postaci tapety. Na jej tle stanęła wanna. 

Polskie marzenia o francuskim domu
Autor: Projekt wnętrza: Malwina Morelewska, fot.: Yassen Hristov, stylizacja: Malwina Morelewska

Pokój, który rośnie razem z dzieckiem

Jeśli pokój dziecięcy ma służyć przez lata, musi zmieniać się wraz ze zmieniającymi się potrzebami dorastającego dziecka. Tak jest i w tym przypadku. 

W pokoju córeczki biel połączono, a jakże, z różem. Nie jest go jednak dużo. Przewija się w postaci zasłon, fotela czy uchwytów do szafek w postaci serduszek. Ścianę za łóżkiem ozdobiono tapetą w botaniczno-graficzne desenie. 

Pokój pięciolatka zdominowały motywy zwierzęce. Pojawia się tu również biel, ale tapeta w żyrafę i egzotyczne rośliny wyznaczyła kierunek dodatków. Tak więc zielona jest jedna ze ścian, ale i dekoracje. Ciekawym akcentem jest stylizowany fotel o błękitnej tapicerce. 

Pokoje dzieci zostały rozdzielone wspólną łazienką. Na tle ścianie lastryko stanęły dwie umywalki: jednak turkusowa, a druga różowa. Lastryko pojawiło się też na ścianie naprzeciwko. Podzieliła ją na pół różowa półka. Pozostałe płytki są białe.

  • Projekt wnętrza: Malwina Morelewska
  • Fot.: Yassen Hristov
  •  Stylizacja: Malwina Morelewska

Przeczytaj również:

275-metrowy dom w Beskidach. Piękne wnętrza inspirowane folklorem