Bateria z termostatem: jak działa termostat w baterii termostatycznej?

2008-10-02 2:00

Bateria z termostatem to wygoda i oszczędność. Sercem baterii termostatycznej jest zamontowany w niej termostat, odpowiedzialny za utrzymanie nastawionej temperatury wody. Jakie są zalety baterii z termostatem?

Jak działa termostat w baterii termostatycznej?
Autor: Andrzej Szandomirski Jak działa termostat w baterii termostatycznej?

Baterie łazienkowe są nie tylko ładne, ale przede wszystkim oszczędzają wodę. Jeśli złości cię, gdy woda lecąca z kranu gwałtownie zmienia temperaturę, wybierz baterie łazienkowe termostatyczne.

Baterie termostatyczne umożliwiają automatyczne, precyzyjne dostosowanie temperatury wody do naszych potrzeb. Niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji, utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody. Skutecznie zabezpieczają przed możliwością poparzenia.

Czytaj:

Bateria umywalkowa: stojąca czy ścienna?

Bateria z termostatem: jak działa termostat?

Sposób działania wszystkich baterii termostatycznych jest podobny. Najpierw na pokrętle regulacji temperatury trzeba ustawić odpowiadającą użytkownikowi temperaturę wody. Już po paru użyciach baterii termostatycznej każdy zna swoją ulubioną temperaturę kąpieli. Gdy przekręcimy zawór odcinający, do układu mieszającego zaczyna dopływać gorąca i zimna woda i rozpoczyna się proces regulacji.

W komorze mieszania mierzona jest temperatura dopływającej wody, a następnie ciepła woda miesza się z zimną w odpowiednich proporcjach. Pierwszeństwo w dopływie wody do mieszacza ma woda ciepła i jest ona pobierana tylko do momentu, gdy jej temperatura nie przekroczy wartości ustawionej na pokrętle regulującym. Wtedy dopiero zaczyna być mieszana z wodą zimną. Dlatego czas reakcji termostatu jest tak szybki.

Jeśli bateria termostatyczna będzie zamontowana w instalacji bez cyrkulacji ciepłej wody, w pierwszej chwili z wylewki może popłynąć nieco zimnej wody. W układach z cyrkulacją  wyregulowanie przez baterię żądanej temperatury wody wymaga dosłownie kilku sekund. Temperaturę wody w bateriach termostatycznych można ustawiać w zakresie od 20 do 60°C, z dokładnością do 1°C.

Nasi Partnerzy polecają