Grzejnik do łazienki - jaki wybrać?

2019-12-17 17:20

Grzejnik do łazienki właśnie znalazł się na twojej liście zakupów? Jeśli jesteś w trakcie kompletowania wyposażenia łazienki i nie wiesz, czym kierować się przy wyborze grzejnika, przeczytaj nasz poradnik! Przedstawiamy podstawowe rodzaje grzejników łazienkowych i podpowiadamy, jaki grzejnik najlepiej sprawdzi się w łazience.

Grzejnik do łazienki
Autor: mat. pras. Luxrad Grzejnik łazienkowy Nebraska

Spis treści

 1. Jaki grzejnik do łazienki kupić?
 2. Grzejnik do łazienki - montaż
 3. Grzejniki do łazienki - rodzaje
 4. Grzejnik do łazienki - materiał
 5. Grzejniki do łazienki - kolory, wzory
 6. Grzejniki do łazienki mocniejsze i słabsze
 7. Gwarancja, ceny
 8. Pomysły na wystrój łazienki - GALERIE ZDJĘĆ

Przy wyborze grzejnika do łazienki kieruj się przede wszystkim rodzajem instalacji oraz wielkością i naturalnym ciepłem pomieszczenia. Styl wnętrza jest kwestią drugoplanową, aczkolwiek wiadomo, że do łazienki w stylu retro lepiej jest wybrać klasyczny, biały grzejnik niż srebrny dekoracyjny grzejnik o futurystycznych kształtach i odwrotnie. Warto także zainwestować w produkt wysokiej jakości, który będzie służyć przez wiele lat.

Polecamy: Aranżacja wnętrz w stylu retro: wnętrza domu w całości urządzonego w stylu retro! >>>

Jaki grzejnik do łazienki kupić?

We wnętrzu o niedużych rozmiarach oraz o podwyższonej wilgotności grzejnik powinien spełniać pewne kryteria. Podpowiadamy, jak kupić dobry grzejnik do łazienki i o czym pamiętać podczas jego montażu.

W łazienkach najczęściej montuje się modele grzejników drabinkowe, ale coraz większą popularnością cieszą się też dekoracyjne grzejniki panelowe. Wybierz model przeznaczony do łazienki – wykonany ze stali odpornej na korozję, malowanej lub lakierowanej proszkowo (panelowy powinien być galwanizowany). Grzejnik może być wodny (zasilany z c.o.), elektryczny lub wodny z grzałką elektryczną (przydaje się np. do suszenia ręczników poza sezonem grzewczym). Każdy powinien mieć odpowiednią moc grzewczą – aby ją ustalić, podaj sprzedawcy wymiar łazienki, poinformuj o oknie. Przyjrzyj się okresowi gwarancyjnemu. Im dłuższy, tym większe zaufanie możesz mieć do jakości i wykonania grzejnika łazienkowego. Grzejnik do łazienki może mieć też różne udogodnienia: opcjonalne haczyki, wieszaki, półki, relingi przydają się podczas codziennego korzystania z grzejnika. Sprawdź, jakie dodatki i paletę kolorystyczną grzejników łazienkowych proponuje producent.

Przeczytaj: ZRÓB TO SAM: drabinka na ręczniki do łazienki >>>

Grzejnik do łazienki - montaż

Miejsce montażu grzejnika w łazience: unikaj montowania grzejnika bezpośrednio przy umywalce, prysznicu czy wannie – zbyt duże zawilgocenie powietrza nie służy kaloryferowi. Jeżeli wybierzesz grzejnik z grzałką, zamontuj gniazdko elektryczne (w takim miejscu, by wyeliminować problem wiszących kabli).

Zobacz: Zabudowa wanny: na jaką obudowę wanny się zdecydować? >>>

Grzejniki do łazienki - rodzaje

 • Grzejniki wodne. Mogą ogrzewać łazienkę, zastępując z powodzeniem zwykłe kaloryfery. Nie działają jednak poza sezonem grzewczym – nie możemy wtedy dogrzać łazienki w chłodny dzień ani wysuszyć prania. Grzejniki wodne podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania, tak jak zwykłe kaloryfery. Ich przewody pionowe (inaczej kolektory) są zakończone czterema króćcami (czyli końcówkami) przyłączeniowymi. W jednym z górnych króćców jest odpowietrznik. Dwa pozostałe służą do włączenia grzejnika w instalację c.o. Jednym z nich gorąca woda wpływa do rurek, drugim – wypływa. W czwartym króćcu znajduje się korek zaślepiający. Grzejniki mogą być wyposażone w ekran. Pełni on funkcję dekoracyjną i maskuje podłączenia do instalacji, a ponadto poprawia efekt grzania. Niektóre urządzenia mają już fabrycznie zamontowany zawór termostatyczny, za pomocą którego możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu, ale do niektórych modeli grzejników trzeba go dokupić.
 • Grzejniki wodno-elektryczne. Są podłączane do instalacji c.o., tak jak grzejniki wodne. Mają jednak dodatkową grzałkę elektryczną, wbudowaną w jeden z kolektorów. Dzięki temu można z nich korzystać przez cały rok. Grzałka elektryczna najczęściej jest sprzedawana razem z „drabinką”. Można je też kupić oddzielnie. Znalezienie odpowiedniej jest łatwe – większość grzałek pasuje do wszytkich wodno-elektrycznych „drabinek”. Kupując grzałkę, dobierzmy ją do mocy grzejnika do łazienki. Zaleca się, aby moc grzałki była mniejsza od mocy grzejnika o co najmniej 100-150 W (np. gdy grzejnik ma 500 W, to kupujemy grzałkę 350 W). Niektórzy producenci grzejników do łazienki proponują też proporcjonalne zmniejszenie mocy (moc grzałki to 70-80% mocy grzejnika).
 • Grzejniki elektryczne (suszarki). Mają niewielką moc, samodzielnie nie ogrzeją więc łazienki. Natomiast świetnie nadają się do jej dogrzewania i suszenia garderoby. Ich montaż jest bardzo prosty – wystarczy zawiesić je na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego o napięciu 220 V. Niektóre mają możliwość regulacji mocy. Służy do tego przełącznik umieszczony na wtyczce. Gdy chcemy szybko dogrzać pomieszczenie przed kąpielą lub wysuszyć ubranie, ustawiamy urządzenie na maksymalną moc. Jeśli dzień jest chłodny i deszczowy, to dzięki suszarce możemy osuszyć powietrze w łazience. Niektóre grzejniki elektryczne są wyposażone w zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzaniem – np. bezpiecznik wyłączający dopływ prądu, gdy zostanie przekroczona określona temperatura drabinki.

Nie przegap: Jakie wybrać kaloryfery? >>>

Grzejnik do łazienki - materiał

Suszarki elektryczne wykonane są ze stali lub aluminium. Grzejniki do łazienki wodne – najczęściej ze stali, chociaż można spotkać również miedziane. Jeśli nasza instalacja jest miedziana, najlepiej kupić również miedziany grzejnik. Połączenie stalowego grzejnika z miedzianą instalacją jest również możliwe. Należy jednak pamiętać o stosowaniu przekładek teflonoych w miejscach łączenia różnych materiałów, by zapobiec korozji. Do instalacji z tworzywa sztucznego możemy bez obaw podłączać grzejniki z różnych materiałów.

Grzejniki do łazienki - kolory, wzory

Oprócz zwykłych, prostokątnych grzejników w sklepowej ofercie znajdziemy też owalne, okrągłe albo o nieregularnych kształtach. Firmy oferują również urządzenia do ustawienia w narożniku pomieszczenia lub zawieszenia na ścianie. Niektóre modele można ustawić na podłodze lub przy wannie, tworząc w ten sposób efektowne, ażurowe ścianki działowe. Standardowy kolor łazienkowej „drabinki” to biel.U większości producentów można też (za dopłatą 10-30 proc. ceny) zamówić grzejnik w kolorze wybranym z palety kilkudziesięciu barw. Zarówno urządzenia wodne, jak i elektryczne malowane są proszkowo. Taka powłoka jest bardzo gładka, trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ostatnio coraz modniejsze stają się grzejniki chromowane. Przy ich zakupie należy szczególnie pamiętać o odpowiednim doborze mocy, gdyż słabiej emitują ciepło.

Przeczytaj: Malowanie grzejnika żeliwnego: zrób to sam krok po kroku >>>

Grzejniki do łazienki mocniejsze i słabsze

Grzejniki wodne mają moc od 500 do 8000 W, a suszarki elektryczne – od 25 do 210 W. Aby grzejnik wodny zapewnił odpowiednią dla łazienki temperaturę (25°C), powinien mieć od 100 do 130 W na każdy 1 m2 powierzchni podłogi. Do wyliczonej w ten sposób mocy dodajemy 10-20% – ten zapas pozwoli na suszenie garderoby i ręczników. Na przykład do ogrzania łazienki o wymiarach 2 x 2,5 m (pow. 5 m2) powinnniśmy kupić grzejnik o mocy 550-600 W.

Gwarancja, ceny

Ceny grzejników zależą od ich wielkości i mocy, materiału, z jakiego zostały wykonane i od wykończenia. Wodne kosztują od 300 do 8000 zł, elektryczne – od 300 do 600 zł. Za osobną grzałkę elektryczną zapłacimy około 200 zł. Gwarancja na suszarki elektryczne i grzałki wynosi od roku do 2 lat; na grzejniki wodne – zazwyczaj 3-5 lat, choć zdarzają się i dłuższe, nawet do 8 lat.

Zobacz również: Ogrzewanie do łazienki: grzejniki elektryczne w łazience - wady i zalety >>>

Pomysły na wystrój łazienki - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak z pomysłem i wyczuciem urządzić swoją łazienkę. Oto galerie zdjęć, które zainspirują cię do zmian.

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE