Kaloryfer: jak odnowić? Malowanie grzejnika krok po kroku

2020-06-28 10:31 Sonia Łukomska

Kaloryfer nie zajmuje dużo miejsca w domu, a mimo to jego wymiana jest niekiedy kłopotliwym, generującym niepotrzebne koszty rozwiązaniem. Dlatego jeśli masz stary kaloryfer, który prezentuje się niezbyt estetycznie, zastanów się nad odnowieniem go. Dowiedz się więcej na temat malowania grzejników!

Po co wymieniać sprawny kaloryfer, jeśli można go odnowić? Malowanie to łatwy i niedrogi sposób na to, by nadać nowe życie staremu kaloryferowi, który może się stać nawet centralnym punktem aranżacji danego pomieszczenia. Wnętrza w stylu retro są w cenie, dlatego lśniący świeżą bielą lub pomalowany na ciekawy kolor klasyczny grzejnik żeberkowy może służyć za oryginalną dekorację wnętrza. Jak zabrać się do malowania kaloryfera?

Nie przegap: Malowanie grzejnika żeliwnego: zrób to sam krok po kroku

Kaloryfer: niezbędne narzędzia do malowania

Zanim zabierzesz się do malowanie grzejnika, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne przybory i narzędzia. Do malowania kaloryfera potrzebne będą:

  • drewniany klocek,
  • zwykły pędzel i pędzel do grzejników,
  • drewniany patyk do mieszania farby,
  • ścierka,
  • szczotka druciana lub wiertarka ze ściernicą szczotkową,
  • papier ścierny,
  • taśma malarska,
  • folia malarska,
  • benzyna ekstrakcyjna
  • farba do grzejnika.

Zobacz też: Jak wybrać właściwą farbę? Przewodnik po rodzajach i kategoriach farb

Jaka farba do kaloryfera będzie najlepsza?

Kaloryfer można malować zwykłą farbą ftalową lub akrylową do metalu. Trzeba jednak upewnić się, czy dana farba jest w stanie wytrzymać temperaturę 30-40°C, bo tyle maksymalnie osiągają grzejniki c.o. W innym wypadku, jeśli wybierzesz białą farbę, szybko zżółknie. Żeby zachować biel i dobry stan powłoki przez jak najdłuższy czas, najlepiej jest wybrać specjalną farbę do malowania grzejników i rur, która wytrzyma temperaturę podłoża dochodzącą nawet do 100°C. Farby do grzejników są zazwyczaj białe i przeważnie nie nadają się do barwienia w mieszalnikach. Można barwić je samodzielnie, poprzez dodanie pigmentu, ale uwaga: producent farby nie bierze odpowiedzialności za efekt końcowy. Warto przy tym pamiętać, że moc kolorowego kaloryfera będzie mniejsza niż grzejnika pomalowanego na biało. Co innego, jeśli zdecydujesz się na farbę ftalową lub akrylową do drewna oraz metalu. W sklepach z farbami można wybrać farbę bazową tego rodzaju i na stanowisku mieszania komputerowo dobrać jej kolor, na przykład po to, by był on identyczny jak barwa ścian czy mebli.

Czytaj też: Grzejniki w dobrym kształcie: na co wymienić stary grzejnik? 

Kaloryfer: malowanie grzejnika krok po kroku

1. Zanim zaczniesz malowanie, koniecznie zabezpiecz podłogę i ścianę za kaloryferem przed pochlapaniem. Zrobisz to, zaklejając je folią i taśmą malarską.

2. Na drewniany klocek nałóż papier ścierny, a następnie przecieraj nim starą farbę na kaloryferze, aż stanie się matowa. Szczególnie ważne jest dobre oczyszczenie starego kaloryfera przed malowaniem. Do poprawek i matowienia starej farby w ciasnych zakamarkach grzejnika żeberkowego użyj samego papieru ściernego, bez nakładania go na klocek.

3. Zacieki ze starej farby lub ślady rdzy na kaloryferze oczyszczamy za pomocą drucianej szczotki lub przymocowanej do wietarki ściernicy szczotkowej.

4. Pył powstały przy matowieniu starej farby usuń suchą ścierką, a następnie przemyj cały grzejnik benzyną ekstrakcyjną.

5. Przed malowaniem grzejnika dokładnie wymieszaj farbę.

6. Do malowania kaloryferów od góry i od przodu użyj zwykłego płaskiego pędzla naturalnego. Uwaga: upewnij się, że pędzel nie gubi włosia, w przeciwnym wypadku włosy będą przyklejały się do malowanej powierzchni, tworząc nieestetyczne "ozdoby".

7. Miejsca trudno dostępne (przestrzenie między żeberkami i tył kaloryfera) pomaluj długim zagiętym pędzlem do grzejników. Gdy farba przeschnie, nałóż drugą warstwę.

Gotowe!

Zobacz też: Grzejniki ozdobne: wybieramy grzejniki dekoracyjne. Ceny, zdjęcia, porady

Kaloryfer: pomysły na obudowy oraz aranżacje (GALERIE ZDJĘĆ)

Sposobów na aranżacje oraz zabudowy grzejników jest wiele - począwszy od danego stylu, materiału, po sam kolor. Z galerii zdjęć zamieszczonych poniżej dowiesz się, co zrobić, aby kaloryfer stał się częścią dekoracji pomieszczenia.

Grzejniki dekoracyjne - estetyka a funkcjonalność (ZOBACZ WIDEO)

Dane rodzaje kaloryferów różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też poziomem funkcjonalności oraz praktyczności. Więcej dowiesz się z wideo zamieszczonego poniżej.