Zacieki na suficie i ścianie: jak zamalować zacieki

2021-04-19 12:35 Radosław Murat
usuwanie zacieków na ścianie
Autor: Konrad Kalbarczyk

Zacieki na suficie mogą się pojawić z wielu powodów - od zbyt dużej wilgotności powietrza w mieszkaniu, przez nieprawidłowy system grzewczy, po - będące przyczyną najczęstszą - zalanie. Jak, w takim razie, sprawnie poradzić sobie z zaciekami? Jakie są najlepsze sposoby na plamy na suficie po zalaniu? Dowiesz się w naszym artykule! 

W zrób to sam podpowiadamy, jak wykonać remont ściany, a w tym: jak zamalować zacieki na suficie czy ścianie, jaka jest najlepsza farba na zacieki po zalaniu, czym je zamalować oraz jak zlikwidować zarówno mały zaciek, jak i ten bardziej rozległy, któremu towarzyszą liczne uszkodzenia. Dowiedz się, jak poradzić sobie z odnowieniem ścian i sufitów!

Czytaj też: Remont mieszkania: przygotoawnie ścian do malowania. Mycie, wyrównanie, gruntowanie ścian

Zacieki na suficie: najczęstsza przyczyna

Najczęściej zacieki na suficie czy ścianie powstają w rezultacie zalania, którego przyczyną bywa przeważnie awaria instalacji wodnej, uszkodzona pralka bądź zmywarka albo nieszczelny dach. Gdy miejsce, przez które ciekła woda trochę wyschnie, tworzą się wokół niego rude zakola (ślady rdzy ze stali zbrojeniowej), na ścianie lub suficie pojawiają się purchle, łuszczy się farba i odspaja, a czasem nawet odpada tynk. Często jednak, gdy nie doszło do większego zalania, kończy się na brudnych plamach - tak zwanych zaciekach. 

Sprawdź też: Aranżacja wnętrz: sufit podwieszany z oświetleniem. Sufity podwieszane: 15 projektów

Zacieki na suficie: usuwanie

Jak zamalować zacieki? Przede wszystkim, zanim zaczniemy malowanie ścian do usuwania zacieków powstałych w skutek zalania, powinniśmy przystąpić dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że woda więcej się w tych miejscach nie pojawi, tj. przed wykonaniem remontu ściany musi być zlikwidowana przyczyna zalania. W innym razie nasze wysiłki związanie z usuwaniem zacieków na ścianie czy suficie pójdą na marne, bo całą operację kiedyś trzeba będzie powtórzyć. Musimy też poczekać, aż zacieki na suficie całkowicie wyschną - czasem trwa to nawet kilka tygodni! Woda może bowiem przez pewien czas zalegać w otworach i kanałach, zanim zupełnie przesiąknie przez strop. Możemy ten proces przyspieszyć, nawiercając otwory w stropie i spuszczając resztki wody, ale lepiej poczekać, aż sama wypłynie i odparuje.

Zobacz też: Naprawiamy pęknięcie na suficie: jak wyrównać sufit KROK PO KROKU

Zacieki na suficie: farby na zacieki

Jeżeli na ścianie czy suficie pojawiły się rdzawe plamy lub zacieki, powierzchnię koniecznie trzeba pokryć farbą izolującą, która charakteryzuje się dużą siłą krycia, a dodatkowo stworzy ochronną powłokę przed działaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów pleśniowych i uniemożliwi ponowne przenikanie zacieków na suficie czy ścianie z podłoża do nawierzchniowej warstwy farby. Gdy po wyschnięciu wody okaże się, że jedynym widocznym śladem zalania jest zaciek na ścianie w postaci zabrudzenia, a tynk i farba dobrze się trzymają, czeka nas tylko malowanie. W zrób to sam radzimy jak zamalować zacieki na suficie: najpierw musimy zamalować ślady specjalną farbą do zacieków - czyli do neutralizacji plam. Wielu producentów oferuje takie farby, zwykle pod nazwą farba na plamy, farba na zacieki po zalaniu, np. Śnieżka farba podkładowa ZACIEKI i PLAMY; farba izolująca plamy RENOSTYL Dekoral. Kupimy ją w każdym sklepie budowlanym. Farby na zacieki są dość drogie, ale potrzeba jej niewiele. Na drugi dzień po zamalowaniu zacieków możemy pomalować cały sufit lub ścianę, używając farby dyspersyjnej – odpowiednie będa farba lateksowa czy akrylowa. Oczywiście, usuwając zacieki na suficie można też zamalować jedynie zalany fragment, jednak miejsce to może się później odcinać od reszty.

Nie przegap: Plamy na ścianie: jak zmyć? Czy trzeba malować? Usuwanie plam - 4 różne sposoby PORADNIK

Czym zamalować zacieki na suficie lub ścianie? Aby efekt usuwania zacieków na ścianie był trwały, do malowania trzeba wybrać odpowiednie farby  najlepiej te odporne na wilgoć. Może to być farba ceramiczna lub akrylowa. Składają się z drobnych cząsteczek – bardzo twardej, a jednocześnie elastycznej dyspersji akrylowej lub mikrokuleczek ceramicznych. Ich zadaniem jest uszczelnienie struktury farby – jest ona ściślejsza i bardziej jednorodna niż standardowych produktów, dzięki czemu w mniejszym stopniu wnikają w nią wilgoć i brud.

Jak usunąć zacieki na suficie i ścianie: krok po kroku

Usuwanie trudnych zacieków na ścianie wymaga więcej pracy niż samo zamalowanie zacieku. Zacieków na suficie czy ścianie z tłuszczu, sadzy lub rdzy nie da się łatwo zamalować. Wielokrotnie nanoszona farba sprawia, że powłoka w końcu zaczyna się łuszczyć, a plamy na ścianie i tak spod niej prześwitują. Jak usunąć stare zacieki na suficie? Są na to dwa sposoby. Oto one:

  • Usuwanie zacieków ze ściany: szlifowanie

Zrób to sam: 1 sposób usuwania zacieków na suficie lub ścianie. Polega na zeszlifowaniu zacieków ze ściany. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową. Przy okazji remontu ściany warto też uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytki powierzchniowe. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe.

  • Usuwanie zacieków ze ściany: użycie farby podkładowej

Zrób to sam: 2 sposób usuwania zacieków na ścianie. Sposób drugi to odizolowanie zacieków na suficie warstwą specjalnej farby podkładowej (gruntującej). Tworzy ona na ścianie nieprzepuszczalną błonę, redukując w ten sposób i wyrównując chłonność podłoża, co zapewnia równomierną przyczepność i jednolity odcień farby na zacieki po zalaniu na całej malowanej powierzchni. Przy okazji wzmacnia też jej strukturę i wypełnia drobne nierówności. Zagruntowaną powierzchnię można malować bez obaw, że stare plamy znów się pojawią na ścianie.

Czytaj też: Ściana z efektem: 7 pomysłów na dekorację ściany

Aranżacje kolorów ścian i sufitów - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia wnętrz z ciekawymi pomysłami na pomalowanie oraz zaaranżowanie poszczególnych wnętrz w galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021