Wyciek gazu lub nieszczelność instalacji. Co robić, gdy gaz się ulatnia?

2022-03-11 19:26

Wyciek gazu lub nieszczelność instalacji to sytuacja bezpośrednio zagrażająca naszemu życiu i zdrowiu. Jedna, wadliwa butla może wysadzić cały budynek mieszkalny. Kilka razy w roku media donoszą właśnie o takich wypadkach – straty zawsze są znaczne. Co wobec tego zrobić, jeżeli wyczujemy ulatniający się gaz? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? Oto kilka zasad, które każdy powinien znać.

Wyciek gazu lub nieszczelność instalacji. Co robić, gdy gaz się ulatnia?
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Jak to możliwe, że wyczuwamy gaz?
  2. Co robić, gdy gaz się ulatnia? Najważniejsze zasady
  3. Nieszczelność instalacji, czyli zabójczy czad
  4. Jak sprawdzić, czy gaz się ulatnia?
  5. Nieszczelność instalacji gazowej – kto powinien pokryć koszty naprawy?
  6. Doszczelniać instalację czy wymienić ją na nową?
  7. Butle z gazem – czy mogą być niebezpieczne?

Jak to możliwe, że wyczuwamy gaz?

Gaz sam w sobie jest bezwonny – i dlatego tak bardzo niebezpieczny. Właśnie z tego powodu gazownie dodają do niego specyficzną woń, która pozwala nam wyczuć, że coś jest nie tak. W sytuacji gdy rozpoznamy, że instalacja jest nieszczelna, obowiązuje nas kilka prostych zasad. Warto je znać, bo mogą uratować nam życie.

Co robić, gdy gaz się ulatnia? Najważniejsze zasady

  • Po pierwsze – nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych.
  • Nie zapalaj zapalniczek ani zapałek.
  • Zamknij główny zawór gazu w domu lub mieszkaniu.
  • Otwórz wszystkie okna i drzwi.
  • Zawiadom pogotowie gazowe (numer 992 lub numer alarmowy 112) i ostrzeż sąsiadów.
  • Opuść budynek.

Co można zrobić wcześniej? Oczywiście poza regularnymi przeglądami instalacji gazowej, warto wraz ze wszystkimi domownikami dowiedzieć się, gdzie jest zawór gazu i przećwiczyć, w jaki sposób należy się nim posługiwać. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć go w ciemności, jeżeli wyczujemy zagrożenie późnym wieczorem lub w nocy. Oprócz tego każdy mieszkaniec domu powinien znać zasady postępowania, a numer pogotowia gazowego najlepiej zapisać w telefonie.

..  Jak dbać o instalację gazową? Zasady bezpieczeństwa >>>

Nieszczelność instalacji, czyli zabójczy czad

W sezonie grzewczym czad wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Niestety czad jest bezwonny, a nieszczelne przewody kominowe lub brak wentylacji sprawiają, że tlenek węgla przedostaje się do pomieszczeń. Zimą wiele osób zatyka kratki wentylacyjne, a w konsekwencji urządzenia grzewcze mogą produkować trujący czad. Aby zminimalizować zagrożenie, warto kupić urządzenia, które wyczuwają tlenek węgla. Czujnik czadu kosztuje od trzydziestu do stu złotych – to niewiele, zważywszy na jego rolę.

..  Jak uchronić się przed czadem i zaczadzeniem? >>>

Pamiętajmy również, że piecyki lub gazowe podgrzewacze wody powinny posiadać odpowiednie atesty. Niech zamontuje je specjalista – nigdy nie działajmy na własną rękę.

Jak sprawdzić, czy gaz się ulatnia?

Wbrew pozorom to nie takie łatwe. Jeżeli mamy podejrzenie nieszczelnej instalacji, warto poprosić drugą osobę o opinię – czy wyczuwa woń? Asekuracyjne możemy wezwać fachowca, a do czasu jego przyjazdu na wszelki wypadek odetnijmy dopływ gazu.

Nieszczelność instalacji gazowej – kto powinien pokryć koszty naprawy?

Jeżeli w naszym mieszkaniu zostanie potwierdzona nieszczelność instalacji, należy niezwłocznie zgłosić to do wspólnoty – to ona powinna pokryć koszty naprawy. Oczywiście zdarza się, że w niektórych spółdzielniach właściciele naprawiają szkody w lokalu na własny koszt, ale z gazem nie ma żartów. Przy tej okazji warto sprawdzić instalację we wszystkich mieszkaniach.

..  Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć? >>>

Doszczelniać instalację czy wymienić ją na nową?

To oczywiście decyzja fachowców, którzy będą potrafili odpowiednio ocenić sytuację. Jeżeli instalacja jest nieszczelna, najczęściej przywraca się ją do eksploatacji, remontując wadliwą część. Jeżeli zalecana jest całkowita wymiana instalacji, wówczas trzeba wykonać projekt oraz uzyskać odpowiednie pozwolenie. Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się często.

Butle z gazem – czy mogą być niebezpieczne?

Niestety to właśnie one często odpowiadają za wybuchy i śmiertelne wypadki. Kupując butlę, warto uważnie się jej przyjrzeć – czasem na pierwszy rzut oka widać, w jakim jest stanie. Z butli gazowych wciąż korzysta wiele osób, ale nie każdy kupuje je w rekomendowanych stacjach. Niektórzy zaopatrują się w małych punktach, montując butlę samodzielnie – a to bardzo ryzykowne.

Jeżeli mamy wątpliwości co do działania instalacji, lepiej nie wymieniać wadliwych części na własną rękę. I pod żadnych pozorem nie robić „testu zapalonej zapałki”, by sprawdzić, czy gaz się ulatnia.

Bez względu na to, czy korzystamy z gazu ziemnego, czy z butli, warto zachować maksimum bezpieczeństwa. A to, wbrew pozorom, wcale nie takie oczywiste. Wielu osobom wciąż zdarza się na przykład „dogrzewać” pomieszczenie, zapalając palniki gazu i pozostawiając je bez nadzoru. Unikajmy sytuacji, w których sami stwarzamy zagrożenie!

Ubezpieczenie mieszkania – większy komfort życia – warsztat online LINK4 | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka