Ubezpieczenie mieszkania: co jest ważne? Jak ubezpieczyć mieszkanie – poradnik

2019-03-14 17:20

Co jest ważne przy ubezpieczaniu mieszkania? Na pewno warto je mieć – zakup polisy nie kosztuje dużo, a korzyści płynących z jego posiadania jest naprawdę wiele. Przeczytaj nasz poradnik, jak ubezpieczyć mieszkanie.

Ubezpieczenie mieszkania
Autor: GettyImages Ubezpieczenie chroni nas przed utratą dobytku w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń

Spis treści

  1. Ubezpieczenie mieszkania – czy jest obowiązkowe?
  2. Ubezpieczenie mieszkania – zakres polisy

Włamanie, pożar, wichura, zalanie wodą – wypadki chodzą po ludziach, a lista nieszczęśliwych zdarzeń jest naprawdę długa. Niekoniecznie dotyczy zawsze tych najbardziej drastycznych opcji, a na przykład szkód spowodowanych przez domowników czy zwierzęta domowe. Posiadając polisę, dostaniemy odszkodowanie, które pokryje koszty związane z naprawą uszkodzeń.

Ubezpieczenie mieszkania – czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie mieszkania, w odróżnieniu od ubezpieczenia OC samochodu, jest dobrowolne. Tylko w przypadku brania kredytu na mieszkanie jest obowiązkowe. Wówczas podpisując umowę kredytową, trzeba przygotować się na wykonanie cesji polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku. W przypadku nieszczęśliwych wypadków bank otrzyma część lub całość kwoty wypłaconej przez firmę ubezpieczeniową. Jeśli zaś dojdzie do całkowitego zniszczenia domu, pieniądze pochodzące z ubezpieczenia spłacą pozostałą kwotę kredytu. Jest to rodzaj ochrony, ponieważ dzięki temu nie pozostaniemy bez mieszkania i jednocześnie z kredytem na głowie. Ubezpieczenie to obejmuje jednak tylko mury i elementy konstrukcyjne. Na wyposażenie mieszkania należy wykupić dodatkowe opcje ubezpieczeniowe.

Warto pamiętać, że ubezpieczyć można także mieszkania w budowie np. od kradzieży z włamaniem. Opcja ta jest dostępna, gdy twój dom będzie już w stanie surowym zamkniętym, to znaczy będą już okna i drzwi zewnętrzne z zamknięciem na klucz.

..  Mieszkanie urządzone pod klucz – co to za rozwiązanie? >>>

Ubezpieczenie mieszkania – zakres polisy

O zakresie polisy można dowiedzieć się z ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Polisy różnią się wysokością maksymalnych kwot, jakie towarzystwo wypłaci w razie szkody. W OWU podane są również sytuacje, gdy odszkodowanie nie może zostać przyznane.

Ubezpieczenie mieszkania może ograniczać się tylko do ochrony podstawowej – przed skutkami pożaru, zalania, kradzieży. Możemy również zdecydować się na wersję rozszerzoną, która może obejmować ubezpieczenie przed: uderzeniem pioruna, huraganem, gradem czy osunięciem ziemi.

Polisa dla domu lub mieszkania może obejmować:

Ochronę murów i elementów stałych – jest to wariant najbardziej podstawowy. Obejmuje mury, okna, armaturę łazienkową.

Ruchomości domowe – zaliczają się tutaj meble i pozostałe elementy wyposażenie oraz rzeczy należące do jego mieszkańców.

Garaż wolnostojący – gdy garaż nie jest połączony z budynkiem, konieczny będzie zakup oddzielnej polisy.

Budynek dodatkowy, np. szopa lub budynek gospodarczy – jeśli właściciel ma na swojej działce wolnostojący obiekt, również może wykupić na niego polisę.

Ogrodzenie – niektórzy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie także możliwość wykupienia ochrony ogrodzenia nieruchomości.

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, najlepiej jest łączyć ze sobą te elementy ubezpieczenia, które są nam najbardziej potrzebne i zapewnią dostateczną ochronę dobytku.

..  Zalanie mieszkania. Co robić, gdy to wina nasza lub sąsiada? >>>

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE