Marmur czy beton? Takie kuchnie są modne! Zobacz, jak urządzić stylowe wnętrze

2024-03-01 9:36

Chcesz, żeby Twoja kuchnia wyglądała drogo? Postaw na marmur lub beton! I chociaż oba rozwiązania trzeba odpowiednio zabezpieczyć i pielęgnować to wdzięczne rozwiązania na lata. Sprawdź, jak urządzić kuchnię, która będzie przyciągała spojrzenia. Zalety i wady marmuru... oraz betonu! Porównaj i wybierz.

Spis treści

 1. Beton w kuchni
 2. Dodatki z betonu
 3. Marmur w kuchni
 4. Ile zapłacimy za marmur?
 5. Beton czy marmur?

Beton w kuchni

Wnętrza z dodatkiem betonu stały się modne już kilka lat temu. Wówczas swój rozkwit przeżywał styl loftowy. I chociaż powoli odchodzi w zapomnienie, zyskał wielu miłośników.

Nic dziwnego - blaty wykonane z betonu pasują do lubianych w 2024 roku minimalistycznych wnętrz. Materiał jest trwały, dzięki czemu dobrze będzie sprawdzał się w codziennym użytkowaniu. Poza tym z betonu można uformować różne kształty oraz wzory, co daje wiele możliwości.

Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, ponieważ beton jest podatny na zarysowania, uszkodzenia i przebarwienia. Poza tym, jest dosyć ciężki, dlatego potrzeba dobrego projektu i specjalnych struktur podtrzymujących.

Dodatki z betonu

Jeśli chcesz wprowadzić do Twojej kuchni beton, ale nie wydawać dużo pieniędzy, postaw na proste rozwiązania. Kup dodatki w betonowej oprawie. Niektóre możesz nawet zrobić samodzielnie! Wśród popularnych dekoracji spotkamy:

 • podstawki do świec i pojemniki,
 • doniczki,
 • ramki do zdjęć i obrazów,
 • lampy,
 • miseczki.

Tego typu dodatki nie kosztują dużo i nie wymagają od nas przeprowadzenia generalnego remontu. Wprowadzą natomiast do naszej kuchni industrialny charakter.

Marmur w kuchni

Pięknym kamieniem, który wygląda w kuchni niezwykle szlachetnie jest marmur. Najbardziej prestiżowe odmiany to:

 • Calacatta - charakteryzuje się białym tłem i wyraźnymi szarymi żyłkami.
 • Carrara - również ma jasne tło i delikatne szare żyłki, ale jest delikatniejszy niż w przypadku marmuru Calacatta.
 • Crema Marfil - jak nazwa podpowiada - ma kremowe tło oraz kremowe, brązowe żyłki.
 • Statuario - białe tło i bardzo widoczne, szare żyłki.
 • Emperador - brązowe tło z białymi, beżowymi lub złotymi żyłkami.
 • Nero Marquina - czarne tło z białymi żyłkami.

Bez wątpienia unikalne wzory marmuru dodadzą luksusu każdej kuchni.

Zobacz: Piękne łazienki z marmurem. Dowiedz się więcej!

Ile zapłacimy za marmur?

Na 1 metr kwadratowy podłogi z marmuru możemy wydać od 350 do ponad 2500 złotych. Tańsze będą

 • marmurowe płytki (150-300 zł za metr kwadratowy)
 • lub mozaika z marmuru ( ok. 100 zł za metr kwadratowy)

Jeśli nadal się zastanawiasz, spójrz na ceny betonu architektonicznego.

Ile zapłacimy za beton?

Cena kosbud.com.pl podaje, że koszt położenia betonu architektonicznego waha się w przedziale 70-110 zł za metr kwadratowy przy zastosowaniu płyt cementowych z domieszką włókna szklanego.

- Nieco niższą cenę zapłacimy za przyklejenie elastycznego betonu architektonicznego Stono 50-80 zł za metr kwadratowy - informuje kosbud.com.pl.

Beton czy marmur?

Marmur jest zazwyczaj droższym materiałem niż niektóre inne opcje wykończeniowe, takie jak drewno, granit, kwarc czy wspomniany beton. Cena może jednak bardzo się różnić w zależności od lokalizacji, dostępności surowców czy fachowca, który zajmie się produkcją i montażem.

Pamiętajmy, że marmur to naturalny kamień, którego obróbka i wydobycie zajmuje więcej czasu niż materiał budowlany, jakim jest beton. Na cenę może wpłynąć także tekstura marmuru.

Do stylu industrialnego beton będzie pasował idealnie! Z kolei do klasycznych, eleganckich wnętrz warto wybrać marmur. Oba materiały są dobrym wyborem, jeśli cenimy sobie minimalizm.

ZOBACZ:

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie