Twoja kuchnia zdaje się być mniejsza niż w rzeczywistości? Oto 7 możliwych przyczyn

2022-10-28 15:32

Czy istnieje ktoś, kto kiedykolwiek powiedział: mam za dużą kuchnię? To pomieszczenie aż błaga się o dodatkowy metraż! Czasem nawet kiedy faktycznie go mamy, możemy zmniejszyć naszą kuchnię, niestety nie tylko optycznie, z powodu kilku źle podjętych decyzji. Jakich?

Jasna kuchnia
Autor: Materiały prasowe / MIKOŁAJSKA studio, fot. Yassen Hristov

Czasami wystarczy, że w pomieszczeniu o niewielkich oknach postawisz za ciemne meble. Innym razem nie przemyślisz wszystkiego i podejmiesz kilka złych decyzji i zmarnujesz potencjał przestrzeni, jaką miałeś do zagospodarowania. Na szczęście podpowiadamy, jak tego uniknąć!

Oto 7 rzeczy, które, według projektantów, sprawiają, że twoja kuchnia wygląda na dużo mniejszą niż w rzeczywistości

1. Instalacja zbyt dużej wyspy.

Mierz siły na zamiary. Gigantyczne wyspy kuchenne wyglądają dobrze w… gigantycznych kuchniach. Wspaniale byłoby mieć taką, przy której siądzie osiem czy dziesięć osób, ale nie można jej wstawić kosztem chociażby przejścia.

Odległość między wyspą a szafkami kuchennymi powinna wynosić przynajmniej metr. Niekiedy metraż kuchni jest po prostu za mały, by pomieścić tam wyspę. Wtedy można pomyśleć o tzw. półwyspie.

Kuchnia, Franke
Autor: Materiały prasowe / FRANKE

2. Przechowywanie małego AGD na blacie

Zastanów się, które ze sprzętów, które postawiłeś na blacie, faktycznie muszą się tam znajdować. Chyba nie używasz codziennie frytkownicy czy urządzenia do gotowania ryżu, nie wspominając o mikserze planetarnym?

Te urządzenia są naprawdę duże i zajmują ogromną część blatu. Oprócz tego sprawiają wrażenie, że w kuchni jest bałagan. Najlepiej pochować to, czego nie używasz zbyt często i zostawić na blacie po prostu czajnik i ekspres do kawy. Dzięki temu zyskasz całkiem sporą przestrzeń roboczą.

Błędy w kuchni
Autor: Michał Skorupski

3. Słabe oświetlenie

Architekci wnętrz wprost mówią o winowajcy, który optycznie pomniejsza kuchnie. To po prostu przyciemniane światło. Aby kuchnia zdawała się większa, koniecznie musisz wymienić żarówki na mocniejsze, a nawet pomyśleć o wymianie całej lampy czy dodatkowych źródłach światła. 

Aby prawidłowo wybrać oświetlenie do kuchni, trzeba podejść do tego zadaniowo. Każda kuchnia dzieli się na strefy: w jednej gotujesz, w jednej jesz itp. Każda z nich powinna mieć swoje oświetlenie. 

Czasami warto rozważyć zamontowanie oświetlenia również w szafkach. Pomoże to nieco doświetlić twoją przestrzeń, ale także wyeksponować elementy dekoracyjne.

Naturalne światło też jest ważne! Niektórzy tak bardzo próbują się strzec przed oczami sąsiadów, że ich okna wyglądają niczym dobrze wyposażony rycerz, zaopatrzone są w zbroję, składającą się z żaluzji, zazdrosek, firanek, a czasem jeszcze zasłon!

Błędy w kuchni
Autor: Getty Images/Pixelci

4. Zbyt ciemne kolory mebli i ścian

Ciemne kolory zawsze pomniejszają. Ciemna kuchnia będzie dobrą opcją, jeśli jest naprawdę przestronna i duża. Jeśli jednak mimo małego metrażu zależy ci na ciemnych meblach kuchennych, zdecyduj się na kuchnię w dwóch kolorach. Dolne szafki niech będą ciemniejsze, natomiast górne - jasne. Kuchnia nabierze wtedy wizualnego oddechu.

Błędy w kuchni
Autor: Getty Images/Oleksandr Shcherban

5. Otaczanie się zbyt dużą ilością szafek

Czasami w kuchni chcemy pomieścić wszystko, dlatego decydujemy się na instalowanie tak wielu szafek, na ile tylko pozwoli nasza przestrzeń. Najlepiej od podłogi do samego sufitu! Uważaj! Wprawdzie zyskasz dużo miejsca na przechowywanie, jednak kuchnia może wizualnie stać się nieco ciasna i ciężka. Lekkości dodadzą jej otwarte półki i przeszklone szafki.

Błędy w kuchni
Autor: Marcin Czechowicz

6. Małe zlewy komorowe

Kuchnia będzie wyglądać na większą, jeśli zamontujesz jeden duży zlew jednokomorowy. Przy okazji podkreśli on szerokość blatów.

Błędy w kuchni
Autor: Materiały prasowe / Lavello

7. Zbyt rzucający się w oczy backsplash

Backsplash to po prostu przestrzeń między blatem kuchennym a szafkami. Swoiste zabezpieczenie ściany przed wodą, brudem czy tłuszczem. Architekci zalecają, aby właśnie to miejsce nie odbiegało za bardzo wizualnie od całej kuchni.

Błędy w kuchni
Autor: Getty Images/hikesterson
Źródło: apartmenttherapy.com