Trendy w kuchni: mięta, szmaragd i zieleń butelkowe na frontach mebli kuchennych

2017-09-13 15:56

Meble kuchenne w kolorze innym niż biały, to prosty sposób na wprowadzenie zmian w kuchni. Kolory, zwłaszcza zielone, sprawią, że w takiej kuchni będzie się przyjemnie gotowało. Zielone szafki, w szlachetnych odcieniach szmaragdu i butelkowym lub delikatnym miętowym są coraz częściej spotkaną alternatywą dla drewnianych i białych kuchni. Są pomysłem dla tych, którzy już spełnili swoje marzenie o białej lub szarej kuchni.

Zgodnie z najnowszymi trendami odcienie ciemnej zieleni: butelkowa, Dark forest, lub odcień szmaragdowy chętnie łączymy z naturalnie ciemnym drewnem, ale i z kolorem białym. Początkowo kuchnie w tak charakterystycznych kolorach budzą zdziwienie, szybko jednak  przekonujemy się, że zielona kuchnia staje się naszą ulubioną przez wiele lat. Docenią ją wielbiciele stylu nowoczesnego i vintage. I ciemne i jasne odcienie ładnie wyglądają na prostych, minimalistycznych frontach bez uchwytów lub z modnymi – skórzanymi pętelkami. Odcienie zieleni są świetnym tłem dla złota, mosiądzu i miedzi.

Miętowe szafki kuchenne w stylu vintage

Fronty szafek kuchennych w pastelowym, miętowym odcieniu wybiorą Ci, którym podoba się styl vintage. Gładkie lub frezowane fronty szafek podkreślone złotymi i różowymi dodatkami oraz bielą i jasnym drewnem będą wyglądały lekko, romantycznie i świeżo. Wyspę kuchenną  w kolorze miętowym postaw na kulistych toczonych nogach…  Jeśli uznasz, że miętowe szafki kuchenne będą zbyt „grzeczne” dodaj do aranżacji kuchni wzorzyste płytki cementowe w czarno – białej kolorystyce.

Czytaj też:  Aranżacja salonu w kolorach pastelowych

Zielony kolor w kuchni
Autor: materiały prasowe Muuto

Szmaragd i zieleń butelkowa w kuchni z wyspą

Zieleń butelkowa czy szmaragdowa to kolory dla tych, którzy  w aranżacji wnętrz lubią mocniejsze wrażenia i starają się podążać za modą. Te szlachetne odcienie zieleni pojawiły się właśnie w trendach na najbliższe lata. Czy ciemna zieleń okaże się nowym szarym, zobaczymy, ale na pewno warto się jej przyjrzeć. Jeśli do ciemnozielonych frontów szafek dodasz blaty z białego marmuru lub  drewniane (jasne albo ciemne), mosiężne i czarne dodatki twoja kuchnia stanie się wyrafinowanym miejscem nie tylko do przygotowywania posiłków ale i domowych spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi.

Zielony kolor w kuchni
Autor: Martyna Rudnicka

Które kolory ścian pasują do zielonej kuchni?

Idealnym tłem dla szafek kuchennych w kolorze miętowym będą białe i szare ściany. Tradycyjnie gładkie, z pomalowanej, ale nieotynkowanej cegły – kontrast surowej powierzchni z pastelowej mięty, lub obłożonej białym marmurem. Ładnie będą wyglądały też fragmenty ścian pokryte drewnem, stalą nierdzewną lub miedzią. Natomiast tłem dla mebli w ciemnych odcieniach zieleni będą ściany ciemno – szare, granatowe lub na zasadzie kontrastu – białe. Jeśli zdecydujesz się na ciemne i szafki i ściany pamiętaj o dobrze rozplanowanym oświetleniu: blatów, górnych szafek jeśli będą oraz ścian. Świetnie sprawdzi się punktowe oświetlenie dekoracyjne podkreślające konkretne miejsca lub detale w, zwłaszcza w ciemnozielonej kuchni.

Czytaj też: Trend: Dark nordic

Jakie kolory dodatków wybrać  do zielonej kuchni?

I ciemnozielone i miętowe odcienie frontów szafek kuchennych potrzebują odpowiedniego podkreślenia. Tu i tu przydadzą się drewniane deski (2-3 oparte o ścianę) i akcesoria – osłonki i skrzyneczki na doniczki z ziołami czy półki na wino. Pastelowe, miętowe odcienie lubią jasne, połyskujące metale: różowe i klasyczne złoto, miedź i srebro. Do zieleni butelkowej i szmaragdu pasują mosiądz i miedź. Takie mogą być też być urządzenia AGD – okapy kuchenne czy lodówki.