UWAGA TREND! Koniec z tradycyjną zabudową kuchenną! Poznaj nowy sposób projektowania kuchni.

2016-10-27 13:34 Monika Czerwińska - Konarska

Jak wygląda nowoczesna kuchnia? Czy ciągle jest osobnym pomieszczeniem dostępnym tylko dla domowników? Nie! Kuchnia połączona z salonem staje się standardem w naszych mieszkaniach. Możemy obserwować ewolucję zabudowy kuchennej i urządzeń AGD! 

Połączenie kuchni z salonem jest najmocniejszym trendem ostatnich lat w aranżacji kuchni. Na ostatnich targach w Mediolanie zauważyliśmy wyraźną ewolucję zabudowy kuchni. Ogranicza się właściwie tylko do dwóch brył: szafy i wyspy kuchennej. Mimo to jest tu mnóstwo miejsca do przechowywania i przygotowywania posiłków. Zaczął się także zmieniać wygląd urządzeń AGD i ich kolorystyka – jest spójna z modną kolorystyką frontów szafek.

Nowoczesna kuchnia: tylko dwie bryły!

Połączenie kuchni z salonem spowodowało nowy trend w aranżowaniu kuchni. Znika tradycyjna zabudowa kuchenna na rzecz tylko dwóch brył: wysokiej szafy i wyspy kuchennej. Szafa, za minimalistycznymi frontami, kryje mnóstwo miejsca do przechowywania zapasów i akcesoriów kuchennych, zabudowaną lodówkę, piekarnik, piekarnik parowy i ekspres do kawy. Rytmicznie ułożone fronty szafek i szuflad w szafie pozbawione są uchwytów. Modna zabudowa kuchenna utrzymana jest w odcieniach koloru szarego, łącznie z antracytem, pojawia się jeszcze trochę bieli i dużo fornirów z drewna z naszej strefy klimatycznej – dębu, jesionu i orzecha. Wyspa kuchenna wyposażona jest w zlew i płytę grzejną. Z wygodnym i odpornym na zniszczenie blatem jest miejscem przygotowywania i gotowania posiłków. A skoro dążymy do ujednolicania wspólnej przestrzeni kuchni z salonem coraz częściej znika okap sufitowy. Zastępuje go okap montowany w blacie w formie otwieranej szczeliny lub wysuwany jak peryskop.

Czytaj też: dlaczego tak lubimy szare kuchnie?

Kuchnia z salonem: znikające urządzenia AGD

Nowoczesne kuchenne urządzenia AGD mają ułatwiać gotowanie, być łatwe w obsłudze i oszczędne. Coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy - chcemy być fit, szukamy więc urządzeń umożliwiających przygotowywanie dietetycznych potraw. Obok zwykłych piekarników coraz częściej montujemy więc piekarniki parowe. Rezygnujemy z kuchenki mikrofalowej lub wybieramy piekarnik z dodatkową funkcją mikrofal. Nowoczesne urządzenia AGD powinny być także eko, czyli oszczędzać energię – płyty indukcyjne, piekarniki, wodę – zmywarki zużywają podczas jednego cyklu zmywania tylko około 10 litrów wody (zmywanie ręczne 4 razy więcej), niektóre nawet tylko 7 litrów. Urządzenia muszą być także ciche. Okapy kuchenne i zmywarki coraz częściej nie generują hałasu. Duża część nowoczesnych urządzeń AGD łączy w sobie dwie funkcje np. piekarniki z mikrofalami lub z możliwością gotowania na parze. Projekatnci starają się także by urządzenia AGD były jak najmniej widoczne. Nadają minimalistyczną formę, oszczędną kolorystykę frontów szafek kuchennych. Po co? By gotowanie w domu było elementem celebracji życia. Łatwym i sprawiającym przyjemność.