Zlewozmywak i bateria - jak stworzyć duet idealny? Przeglądamy rynkowe nowości i trendy

2022-09-08 11:53

Duet zlewozmywak i bateria jest potrzebny w każdej kuchni, choć część obowiązków dzieli ze zmywarką. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. By ułatwić wam wybór, sprawdziliśmy nowości rynkowe. Wzięliśmy pod lupę materiały, kształty, przydatne funkcje.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Ferro POD KOLOR Elastyczna wylewka to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Wylewkę Zumby marki Ferro łatwo się obraca, wygina w pionie (w zakresie 28-44 cm) i poziomie (15-35 cm), bez kłopotu też czyści. Jej kolor pięknie dopasujesz do wnętrza.

MNIEJ ENERGII

Rozwiązaniem, które do 30% ogranicza niepotrzebne zużycie ciepłej wody, jest technologia „zimny start”. Po otwarciu baterii najpierw wypływa zimna woda. Żeby uzyskać ciepłą, konieczna jest zmiana ustawienia dźwigni. Funkcję tę zastosowano w baterii Panera-S Blanco – stal szczotkowana, wyciągana, ruchoma wylewka (kąt obrotu 160°), dwa rodzaje strumienia,

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki Blanco

BEZDOTYKOWO

Coraz popularniejsze stają się baterie z czujnikiem ruchu. Po pierwsze ułatwiają pracę w kuchni – wystarczy, że zbliżysz do nich ręce, by uruchomić wypływ wody. Bardzo się to przydaje w czasie gotowania. Po drugie – są higieniczne, co ma znaczenie w czasie pandemii. Po trzecie minimalizują zużycie wody.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. bateria Tämnaren – stal, czujnik ruchu (uchwyt służy do regulacji temperatury i strumienia wody); zlew Bredsjön, 2-komorowy z widocznym frontem, stal nierdzewna.

ZE ŹRÓDŁA

Gdy woda jest twarda, niesmaczna, warto zastosować filtr, który poprawi jej walory. Niektóre baterie, jak ta na zdj. Blue Home marki GROHE, mogą być dodatkowo wyposażone w filtr zintegrowany z saturatorem i chłodziarką. Jeden przycisk umożliwia uzyskanie schłodzonej wody pitnej: niegazowanej, lekko gazowanej, gazowanej. Ten model ma obrotową wylewkę, która pasuje do zlewu GROHE K700, podblatowego, z kompozytu.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki Grohe

DO ANEKSU

Jeśli miejsca do prac kuchennych raczej nie masz za dużo, wybierz zlew z ociekaczem i w komplecie z deską do krojenia (świetnie przedłuża blat). Zlewozmywak i blat zgraj kolorystycznie, a wizualnie powiększysz przestrzeń.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy castorama.pl Na zdj. zlewozmywak granitowy Romesco 1-komorowy – z ociekaczem i akcesoriami (deską, plastikowymi ociekaczem, sitkiem i pojemnikiem na sztućce); bateria zlewozmywakowa Kamut marki GoodHome, ruchoma wylewka, mosiądz i stop metali, kolor – miedź, przepływ wody przy minimalnym ciśnieniu 0,2 bar – 3,7 l/min, castorama.pl
Zlewy z kamienia?

Rynek zdobywają zlewozmywaki tzw. granitowe. To określenie nie jest precyzyjne, gdyż chodzi o kompozyt, czyli mieszankę zmielonego granitu z żywicami i dodatkami. Kompozyty występują pod wieloma nazwami, m.in. tegranit, fragranit, poligran. Różnią się proporcjami składników, rodzajem dodatków. Wiele firm opatentowuje swoje tworzywa. W strukturze granitu zawiera się kwarc, dlatego niekiedy kompozyty granitowe określa się też kwarcowymi. Kompozyty kwarcogranitowe zawierają 95% obu minerałów i 5% dodatków, granitowe na ogół odpowiednio 80% i 20%. Tworzywa na bazie kamieni są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne, temperatury do 280°.

NIEZBĘDNE MINIMUM

Singlom i posiadaczom zmywarek, którzy niewiele czasu spędzają w kuchni, odradzamy zakup zlewu z dwiema dużymi komorami i obszernym ociekaczem. To strata miejsca w ciągu roboczym. Wystarczy mały 1-komorowy zlew.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki Laveo Na zdj. Laveo: Dafne – zlewozmywak bez ociekacza, granitowy; bateria kuchenna Pola.

MOCNY PUNKT

Twojej kuchni brakuje wyrazu? Skontrastuj baterię z płytkami lub zlewem. Dodaj kilka drobiazgów w jej kolorze.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki KFA Armatura Na zdj. bateria Neda Black, 1-uchwytowa, obrotowa wylewka, przepływ wody 13 l/min, grupa akustyczna II, wykończenie – innowacyjna trwała powłoka, kfa.pl

JAŚNIEJ W ŚRODKU

Czasami potrzebujemy więcej światła podczas zmywania. Idealny okazuje się wtedy zlew z wbudowanymi LED-ami.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki Schöck Na zdj. Wembley D-150, Magnolia, Schöck, kompozyt Cristadur, opcjonalnie oświetlenie LED, schock.com.pl

PROFESJONALNIE

Jeżeli dużo gotujesz, z pewnością docenisz swobodę manewrowania wylewką na sprężynie.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Ideal Standard Na zdj. 1-otworowa bateria Ceralook, Ideal Standard, mieszacz Blue Start (przy pozycji uchwytu „na wprost” – wypływ tylko wody zimnej), wylewka wyciągana, obrotowa, funkcja prysznica.

NA WZÓR

Oryginalny kształt Maris Free, Franke, nawiązuje do dynamiki strumienia wody. Podkreśla, jak ważna jest dla aranżacji estetyka baterii. Dobry projekt idzie w parze z solidnym wykończeniem, funkcjonalnością i ergonomią. Ten model wyposażono w wyciąganą obrotową wylewkę (360°) z funkcją prysznica.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Franke
Zawsze piękna

Czyszcząc baterię, unikaj środków ściernych (proszków i mleczek), preparatów zawierających chlor, druciaków, stalowych czyścików, a także narzędzi, które mogłyby porysować powierzchnię baterii. Producenci proponują, by używać łagodnych detergentów albo szarego mydła i miękkiej szmatki. Polecają też na swoich stronach internetowych specjalne preparaty. Po umyciu baterii warto ją wytrzeć do sucha, by nie pozostały osady kamienne z wody. Jeśli jednak są już na baterii, można je usunąć roztworem octu z wodą (w proporcji 1:1) i ewentualnie dodatkiem sody oczyszczonej (3 łyżeczki na 0,5 l wody).

Z PRECYZJĄ

Dzięki baterii EVOL-S Volume, Blanco, szybko i dokładnie odmierzysz ilość wody zgodną z przepisem, z którego właśnie korzystasz. Ma funkcję miarki (zakres 0,1-5 litrów), dodatkowo – wyciąganą obrotową (180°) wylewkę, klasę przepływu 7,5 l/min.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Blanco

MODNY KIERUNEK

Barwy różowego złota, miedzi, mosiądzu wyglądają elegancko i ciepło. Występują nie tylko w dekoracjach, lecz także w sprzętach codziennego użytku.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Laveo Na zdj. bateria Pola, stojąca, 1-uchwytowa – wylewka U, głowica ceramiczna, aerator Neoperl, regulacja kąta wypływu wody; zlewozmywak Marmara, 1-komorowy, metal, odporny na zarysowania, szok termiczny, odbarwienia, laveo.pl