Czym zastąpić plastik w domu? 5 ekologicznych zamienników plastiku

2020-10-15 14:23

Plastik to jedna z głównych przyczyn zaśmiecenia środowiska. Nie tylko negatywnie wpływa na krajobraz naturalny, ale stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt lądowych i morskich. Szacuje się, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Ponieważ produkujemy 400 ton plastiku rocznie nietrudno jest uwierzyć w ten czarny scenariusz. Może się nam wydawać, że sami nie możemy zdziałać wiele, ale jako jednostki mamy wpływ na swoje codzienne wybory. Możemy ograniczyć używanie plastiku w swoich domach i mieszkaniach. Jak to zrobić? Czym zastąpić plastik w domu? Oto 5 ekologicznych zamienników plastiku, po które warto sięgnąć.

Plastik
Autor: scisettialfio/gettyimages

Spis treści

  1. Alternatywa dla plastiku. Ekologiczne materiały, które zastąpią plastik
  2. Jak unikać plastiku i oszczędzić pieniądze?

Alternatywa dla plastiku. Ekologiczne materiały, które zastąpią plastik

Plastikowych pojemników używamy do przechowywania produktów spożywczych, na plastikowych deskach kroimy chleb i szatkujemy warzywa. Gdy pakujemy lunch do pracy najczęściej do plastikowego pojemnika, a kiedy dopadnie nas pragnienie, sięgamy po wodę w plastikowej butelce. By znacznie ograniczyć obecność plastiku w naszym codziennym życiu, dobrym pomysłem jest wymiana przedmiotów z tworzyw sztucznych na te wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów. Do najpopularniejszych przyjaznych środowisku materiałów należą: szkło, drewno, bambus, metal i naturalne tkaniny takie jak bawełna czy len.

1. SZKŁO – w szklanych słoikach przechowamy nie tylko produkty sypkie jak mąka czy ryż, ale również przyprawy, makarony, słodycze, waciki kosmetyczne, patyczki do uszu i inne drobne przedmioty. Z kolei szklane pojemniki na żywność będą zdrową i ekologiczną alternatywą dla pojemników plastikowych, w które pakujemy lunch. Szklane naczynia nie niszczą się tak łatwo jak plastikowe, nie odbarwiają, dłużej trzymają ciepło i co najważniejsze – nie wydzielają szkodliwych substancji, które przechodzą do pożywienia (jak podgrzany plastik). Szklane butelki możemy wykorzystać do przechowywania domowych soków, nalewek, a nawet domowego mleka migdałowego. Butelki mogą również służyć jako ozdoba, np. wypełnione małymi światełkami czy wypełnione kolorowym piaskiem i muszelkami.

2. DREWNO – zamiast plastikowych desek do krojenia i przyborów kuchennych, wybierzmy drewniane. Wyglądają bardzo estetycznie, nie rysują powierzchni i nie wpływają na smak potraw. Jeśli mamy możliwość wymieńmy plastikowe wieszaki na drewniane, które są trwalsze, nie odkształcają się i mogą udźwignąć nawet ciężki zimowy płaszcz.

3. BAMBUS – gdy wyjeżdżamy na biwak, wycieczkę lub organizujemy grilla, zaopatrzmy się w sztućce i talerze bambusowe. Plastikowe sztućce jednorazowego użytku nie są tak trwałe i odporne na wysokie temperatury jak modele bambusowe. Zamiast plastikowej szczoteczki do zębów wybierzmy bambusową – wygląda estetycznie i co ważniejsze – nie generuje dodatkowych odpadów w postaci plastiku (szczoteczki wymieniamy co kilka tygodni). Gdy pozbędziemy się zużytej szczoteczki bambusowej rozłoży się ona szybciej niż plastikowa i nie przyczyni się do dalszego zaśmiecania planety. W sklepach dostępne są również bambusowe patyczki do uszu i słomki, a także deski do krojenia i przybory kuchenne wykonane z tego ekologicznego materiału.

4. METAL – trwałe i solidne metalowe puszki możemy wykorzystać do przechowywania niemal wszystkiego – od cukru, przez ciastka, przybory do szycia, waciki, po gwoździe, monety i własne skarby.

5. NATURALNE TKANINY – plastik skutecznie zastąpimy tkaninami pochodzenia naturalnego, np. lnem czy bawełną. Materiałowe torby na zakupy dziś są już normą, podobnie jak woreczki do przechowywania chleba, owoców czy orzechów. Dużą zaletą płóciennych toreb jest ich trwałość – są solidniejsze niż plastikowe reklamówki, nie rwą się i nie odkształcają. Co więcej, torby i woreczki wykonane z lnu i bawełny pozwalają pożywieniu”oddychać” i nie wpływają na smak czy zapach produktów.

Jak unikać plastiku i oszczędzić pieniądze?

Wymiana plastikowych elementów wyposażenia nie tylko przyczyni się do mniejszego zaśmiecenia środowiska, ale może pomóc nam zaoszczędzić spore kwoty pieniędzy w skali miesiąca i roku.

1. Własna torba na zakupy – płatne plastikowe reklamówki w sklepach kosztują 50 groszy i więcej, co jednorazowo wydaje się niewielką kwotą, ale w skali miesiąca czy roku urasta do kilkunastu, czy kilkudziesięciu złotych. By zaoszczędzić, wystarczy zabierać na zakupy płócienną torbę (lub dwie, jeśli przewidujemy duże zakupy).

2. Noszenie wody w bidonie – zamiast kupować codziennie wodę w plastikowej butelce dobrym pomysłem na oszczędzanie i pomaganie planecie jest zaopatrzenie się w dobry dzbanek z filtrem oraz poręczny bidon, który możemy schować w plecaku czy torebce.

3. Warzywa i owoce kupowane luzem – gdy kupujemy warzywa i owoce często po prostu pakujemy je do jednorazowych reklamówek po zważeniu. By tego uniknąć, możemy pakować owoce i warzywa do płóciennych worków lub wkładać luzem do wózka

4. Kupowanie sypkich produktów na wagę – w niektórych sklepach i na targach możemy kupić produkty sypkie takie jak ryż, kasza czy orzechy na wagę, a nie w plastikowych opakowaniach. Wystarczy zabrać ze sobą na zakupy kilka mniejszych płóciennych toreb, jeśli planujemy zakup tego typu produktów.

5. Kawa na wynos we własnym kubku – niektóre kawiarnie oferują zniżkę, gdy przyjdziemy z własnym kubkiem termicznym. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala nam zaoszczędzić, ale ogranicza ilość jednorazowych kubków, które lądują na śmietniku. Z taką świadomością kawa smakuje podwójnie dobrze.