Kuchnia w łódzkiej kamienicy. Agata i Dawid czerpali inspiracje ze stylu art déco

2023-06-02 14:06

Mieszkanie w starej kamienicy blisko Piotrkowskiej, gdzie duch fabrycznej Łodzi jest wciąż żywy – to było marzenie Agaty i Dawida, które udało się spełnić. Wspólnie z projektantką zatroszczyli się o zachowanie detali i atmosfery okresu międzywojennego.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

Agata i Dawid, jako zdeklarowani miłośnicy zabytkowej architektury, zamieszkali w przedwojennej łódzkiej kamienicy. W całym mieszkaniu, także w kuchni, starali się zachować historyczny klimat, a jednocześnie stworzyć funkcjonalną, nowoczesną przestrzeń.

– Inspirowaliśmy się okresem międzywojennym i stylem art déco. Część mebli okleiliśmy fornirem z modnej wówczas czeczotki, zabudowa zyskała nawiązujące do epoki zaokrąglenia. Odtworzyliśmy też wzór zniszczonej podłogi, którą tu zastaliśmy, płytki zostały ułożone w szachownicę – wymieniają właściciele. Klimat dopełniają stół i krzesła Thoneta, które Agata kupiła na aukcji internetowej.

Pod względem praktyczności i wyposażenia kuchnia jest już na wskroś współczesna. Zabudowę szczelnie wypełniają szafki zapewniające wygodne przechowywanie, obok lodówki typu side-by-side powstała półka na wino. Choć początkowo właściciele nie planowali burzenia ściany, zdecydowali się jednak otworzyć kuchnię na salon. I nie żałują.

– Stworzony na granicy kuchni i jadalni półwysep okazał się rewelacyjnym rozwiązaniem – mówi Agata. – Pełni funkcję blatu roboczego, a podczas spotkań z przyjaciółmi i rodzinnych obiadów zamienia się w minibar.

Podróże w czasie

W zabudowie meblowej sąsiadują ze sobą lakierowany MDF, czeczotka (drewno o dekoracyjnym rysunku słoi) oraz fazowane szkło. Do lustrzanych frontów (po lewej) przymocowane są oryginalne uchwyty z przedwojennych mebli pozostawionych przez poprzednich mieszkańców. Blat wykonany z płyty laminowanej doskonale imituje kamień.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

Orzech i kobalt

Fornir z orzechowej czeczotki zdobi zabudowę wokół lodówki oraz kredens w salonie. Za niebieską ścianą kryje się spiżarka. Żeby odtworzyć szachownicę na podłodze, płytki trzeba było sprowadzać aż z Czech.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

Detalicznie

W tej kuchni najlepiej czują się dodatki z epoki i rodowe srebra, ale współczesny dizajn także potrafi się odnaleźć. Miedziane naczynia zgrane są z lampami i fornirem, geometryczne wzory talerzy nawiązują do podłogi, a kroplę koloru zaczerpnięto ze ściany.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski
Blat imitujący łupek
Hanna Pietras
Hanna Pietras, Hanna Pietras Architects, hannapietras.com

Do kuchni, która łączy styl art déco z nowoczesnością, wybraliśmy grafitowy blat, kolorem i fakturą imitujący kamienny łupek. Jest to laminowana płyta MDF marki Kronospan. Taką samą płytę zamontowaliśmy na ścianie nad dolnymi szafkami, żeby podkreślić prostotę i linię półwyspu kuchennego. Imitacja kamienia ma stosunkowo niską cenę i znakomicie się prezentuje, dobrze też podkreśla szlachetność innych materiałów, takich jak fornir z orzechowej czeczotki. Oprócz tego jest praktyczny w użytkowaniu i można go montować na płytach różnej grubości, zarówno na ścianie, jak i blatach roboczych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE