Projekt kuchni: mini jadalnia, czyli jak wyznaczyć kącik do jedzenia

2014-07-07 15:34

Kuchnia z jadalnią to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie, dające możliwość zaaranżowania sporej strefy jadalnej. Czasem jednak ogranicza nas metraż wnętrza kuchni. Jeśli nie chcemy rezygnować ze jadalni w małej kuchni, wydzielmy na jej terenie kącik jadalniany. Jak to zrobić? Prezentujemy pomysły na mały kącik do jedzenia w miejscach, których czasem nie bierzemy nawet pod uwagę w projekcie kuchni.

Wydaje się, że najbardziej reprezentatywne wnętrza to te przestronne i dopracowane w każdym szczególe. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zaprojektowanie w małej kuchni pełnowartościowej jadalni, sprawdźmy czy dysponujemy miejscem, które możemy zaaranżować mały kącik jadalniany. Gwarantujemy, każdy z nas ma taką przestrzeń w swojej kuchni! Wystarczy tylko pomysł na odpowiednie jej wykorzystanie. Obejrzyjcie w galerii zdjęcia kuchni z jadalnią i pomysłami na mały kącik jadalniany.

Projekt kuchni: jak wydzielić kącik jadalniany?

  • Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem na stworzenie kącika jadalnianego w małej kuchni jest połączenie blatu roboczego z niewielką półką, która będzie stanowiła jego przedłużenie. Aby wnętrze kuchni i jadalni nabrało spójności, możemy zdecydować się na ten sam materiał blatu i jego kolor zarówno w strefie roboczej, jak i tej jadalnej. Jeśli mamy taką możliwość, zlokalizujmy stolik jadalny pod oknem. W ten sposób funkcjonalnie zagospodarujemy przestrzeń kuchni, poprzez poszerzenie parapetu. Jeśli projekt kuchni przewiduje pod oknem szafki, możemy z powodzeniem wykorzystać ich blat jako miejsce do spożywania posiłków.
  • Pomysłowym rozwiązaniem na zaaranżowanie kącika jadalnianego, który pozwoli nam na zaoszczędzenie przestrzeni w kuchni jest blat chowany w kuchennej zabudowie. Patent idealny do małych kuchni, które nie umożliwiają nam dostawienie choć najmniejszego stołu. Wysuwany blat przyda się nie tylko do jedzenia, ale może pełnić także funkcję dodatkowego miejsca roboczego podczas przygotowywania potraw.
  • Jeśli aranżujemy mini jadalnię w kuchni, która będzie przedłużeniem kuchennej zabudowy w jednym ciągu, blat z funkcja jadalną powinien być nieco podwyższony lub obniżony. Takie rozwiązanie pozwoli nam na wyraźnie wyznaczenie strefy jadalnej w projekcie kuchni. W obu przypadkach warto zagwarantować sobie pod nim wolną przestrzeń na postawienie niewielkich stołków.
  • Jednym z najbardziej pomysłowych i funkcjonalnych rozwiązań na kącik jadalniany w kuchni będzie także zaprojektowanie wysuwanego barku spod blatu. Jest to doskonały patent na zaoszczędzenie miejsca. Kiedy dodatkowy blat nie jest nam potrzebny, wsuwamy go pod niższą część.
  • Mamy także ciekawe rozwiązanie do urządzenia jadalni dla osób, którzy zdecydowali się na połączenie kuchni z salonem. Jeśli granicę obu stref wyznacza np. niewielka przegroda czy też szafka, możemy dostawić do niej mały stolik. Jeśli mamy tylko taką możliwość dopełnijmy aranżacji komfortowymi krzesłami, a całość zyska prawdziwie jadalniany klimat. Wówczas nie ma znaczenia fakt, że jest to jadalnia w wersji mini.