Mała kuchnia w bloku: jak urządzić? Inspiracje i 10 pomysłów

2017-05-04 14:33 Redakcja

Mała kuchnia w bloku to wielkie wyzwanie. Połączenie salonu z kuchnią bardzo często ratuje sytuację. Inne możliwości to jasne kolory oraz połyskujące fronty. Aranżacja małej kuchni to także maksymalne wykorzystanie powierzchni ścian, zwłaszcza tych pod skosami.

Z trudnymi aranżacyjnie małymi kuchniami najczęściej mamy do czynienia w mieszkaniach w bloku. Szczególnym przypadkiem takiego lokum jest kawalerka z małą kuchnią. Jeśli tylko warunki techniczne na to pozwalają, starajmy się łączyć salon z kuchnią, zwłaszcza z tą najmniejszą. Powstaje w ten sposób dość duża i wygodna strefa dzienna, a wnętrze wydaje się o wiele przestronniejsze. Dobrze przemyślana aranżacja małej kuchni okaże się strzałem w dziesiątkę, a mała kuchnia nie urośnie do rangi wielkiego problemu!

Mała kuchnia: łączmy salon z kuchnią

Otwarcie kuchni na salon to najlepszy pomysł, jaki możemy zrealizować w mieszkaniu w bloku. Co więcej, ostateczny efekt jest taki, że zyskujemy i większą kuchnię, i większy salon. Kluczem do sukcesu jest dobry projekt funkcjonalnej kuchni. Małą kuchnię z salonem można połączyć co najmniej na dwa sposoby: wyburzamy ścianę dzielącą ją od salonu albo częściowo ją zostawiamy. Jeśli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, w miejscu, gdzie stała ściana, warto postawić niewielki stół – najlepiej rozkładany, który wygodnie powiększymy w razie potrzeby. Zamiast stołu świetnie sprawdzi się też wyspa kuchenna (albo tzw. półwysep, czyli wyspa „przyklejona” z jednej strony do ściany). Od strony kuchni warto zadbać o miejsce do przechowywania (szafki, półki), z kolei od strony salonu powinien się znaleźć poszerzony blat kuchenny z krzesełkami. Nowoczesną nutą wprowadzą wysokie krzesła barowe, czyli hokery.

Nie przegap: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Mała kuchnia pod skosem

Co zrobić w sytuacji, gdy mała kuchnia znajduje się pod skosem? Pierwsza i najważniejsza zasada: maksymalnie wykorzystujemy wysokość skośnej ściany. Najłatwiej to zrobić, jeśli zabudowa i szafki kuchenne będą wykonane na wymiar. To jednak podnosi koszty remontu kuchni. Na szczęście producenci mebli kuchennych proponują tyle ciekawych rozwiązań, że bez problemu uda się np. zabudować trójkątną ścianę szafkami czy otwartymi półkami.

Mała kuchnia w bloku: zabudowa

W małej kuchni liczy się każdy centymetr, a przecież trzeba w niej zaplanować miejsce na jedzenie, gotowanie i przechowywanie. Zwłaszcza ta ostatnia funkcja może być kłopotliwa, kiedy mamy mało miejsca, a mnóstwo rzeczy. Projektanci jednak o tym pomyśleli: ostatnio bardzo modna staje się w kuchni zabudowa na całą ścianę. Niezależnie od tego, czy nasza kuchnia mieści się tylko na jednej ścianie, czy też na planie litery L, możemy ją od góry do dołu pokryć szafkami kuchennym. Najlepiej, aby miały jednolite fronty bez wyrazistych uchwytów – sprawią wrażenie przestrzeni w małej kuchni.

W zabudowie kuchennej sprawdzą się też rozwiązania typu cargo o nietypowych formach – na przykład bardzo wąskie i wysokie (półki są rozmieszczone prostopadle do linii zabudowy), szerokie i niskie (wykorzystujemy centymetry tuż przy posadzce), a także narożne. Aby maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń, pamiętajmy też o szafce pod zlewem. Warto tam umieścić półki o nietypowych rozmiarach, pojemniki czy organizery. Godne polecenia są również systemy cargo narożne, w których można ułożyć np. duże naczynia i akcesoria do pieczenia.

Nie przegap: 10 hitów wnętrzarskich do kuchni! >>>

Jadalnia w małej kuchni

Nazywanie jadalnią miejsca do jedzenia w małej kuchni może brzmieć zbyt szumnie, ale stolik i krzesło powinny się znaleźć w każdej kuchni. Gdy mamy mało miejsca, możemy pomyśleć o stoliku składanym, którego będziemy używać tylko podczas spożywania posiłków, albo zdecydować się w małej kuchni np. na stolik wysuwany – spod kuchennego blatu. W rolę stolika może się też wcielić mały blat montowany na ścianie i rozkładany w razie potrzeby. Najprościej jednak urządzić kącik jadalniany przy wyspie kuchennej od strony pokoju dziennego.

Zobacz też: Wielofunkcyjne wyspy kuchenne - przegląd gorących trendów >>>

Mała kuchnia w bloku: kolory mają znaczenie

Kolor biały i większość jasnych kolorów, zwłaszcza chłodnych, mają właściwości optycznie powiększające, a we wnętrzach oddalające ściany. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, wybierając do aranżacji małej kuchni jasny kolor z połyskiem. Jasne mogą być kuchenne meble, ściany i podłoga. W małej kuchni sprawdzi się modna biała zabudowa i jasne drewno na podłodze, które ociepli biały kolor. Jeśli wolimy jednak bardzo ciemną zabudowę w małej kuchni, pamiętajmy, aby ściany koniecznie były w jasnych kolorach. Inaczej ciemne barwy pomniejszą optycznie i tak już małą kuchnię.

W małej kuchni nie musimy rezygnować z pięknego antracytu lub koloru czarnego, tym bardziej że ciemne kolory w kuchni to jeden z najgorętszych trendów w tym sezonie. Duża, gładka, ciemna powierzchnia stworzy zresztą wrażenie głębi – jakby znajdowała się dalej, niż jest w rzeczywistości. Tak więc w aranżacjach małych kuchni w bloku możemy bawić się kolorami jasnymi i ciemnymi – istotne jest to, by kolory stosować na dużych powierzchniach.

W małej kuchni lepiej zrezygnować z płytek mozaikowych, ponieważ dzielą one i optycznie zmniejszają wnętrze, a przecież nie o to chodzi w małej kuchni w bloku. Nie zapominajmy także o dobrym oświetleniu. Maksymalnie wykorzystujmy światło dzienne, nie zasłaniając okien wzorzystymi firankami lub drewnianymi żaluzjami. Ponadto trzeba precyzyjnie rozmieścić oświetlenie sztuczne, tak by nie było żadnych ciemnych zakamarków.

Mała kuchnia z salonem: GALERIE ZDJĘĆ

W małym mieszkaniu świetnie sprawdza się wielofunkcyjna przestrzeń dzienna, czyli salon z kuchnią. Dowody? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć.