Ozdoby wielkanocne - rękodzieło. Pomysł na artystyczne pisanki. Zrób to sam

2024-03-29 11:24

Tradycja ozdabiania pisanek znana jest od wieków. W czasie świąt chętnie sięgamy do korzeni, folkloru i tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych. Jakie są rodzaje pisanek wielkanocnych? Czy znasz historię najdroższych na świecie jajek Fabergé?

Spis treści

  1. Ozdoby wielkanocne — rękodzieło
  2. Rodzaje pisanek wielkanocnych
  3. Jajka Fabergé — najdroższe ozdoby wielkanocne
  4. Jajka decoupage - jak zrobić? Piękne pisanki wykonane techniką decoupage, krok po kroku

Od czasu do czasu lubimy otaczać się rękodziełem, szczególną okazją do ponownego odkrycia piękna wyrobów rzemieślniczych są święta. Nic więc dziwnego, że także wielkanocne ozdoby czerpią z tradycji i motywów spotykanych w sztuce rękodzielniczej.

Ozdoby wielkanocne — rękodzieło

Malowanie pisanki jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych tradycji związanych z Wielkanocą. Pisanki są symbolem odrodzenia, wiosny i życia, co czyni je istotnym elementem świątecznych dekoracji. Tradycja malowania pisanek sięga wieków wstecz (znane były już przez Sumerów!) i ma swoje korzenie w różnych kulturach, zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Na ziemiach polskich pisanki pojawiły się w X wieku, szybko też zostały włączone do obchodów Wielkanocy.

Rodzaje pisanek wielkanocnych

W zależności od techniki zdobienia wyróżniamy następujące rodzaje pisanek:

  • Batikowe - malowane woskiem: technika polega na nanoszeniu  na jajko wzorów z roztopionego wosku pszczelego, następnie wkłada się pisankę do chłodnego barwnika na kilka, kilkanaście minut, kolejnym krokiem ogrzanie pisanki i zdjęcie wcześniej naniesionego wosku. Do naniesienia wosku można wykorzystać narzędzia pisarskie do pisanek, lub wykonane samodzielnie. Malować można np. szpilką osadzoną w miękkim patyczku, bądź w ołówku z gumką. Można też wykorzystać stalówkę z obsadką.
  • Kraszanki:  tradycyjna polska technika malowania jajek, w której jajka są gotowane w naturalnych barwnikach, jak łuski cebuli, czerwona kapusta, czy sok z buraka. Daje to jajkom piękne, naturalne barwy i delikatne wzory.
  • Drapanki: to jajka ozdobione poprzez delikatne zdrapywanie wcześniej zabarwionych skorupek. Ten rodzaj pisanek  jest popularny nie tylko w Polsce, lecz także w innych częściach Europy, zwłaszcza w Austrii.
  • Ażurki: wydmuszki, na których misternie wycina się dekoracyjne otwory. To jedna z bardziej skomplikowanych technik zdobienia jaj.
  • Zdobione techniką decoupage: technika decoupage polega na nakładaniu wzorów z papieru, zabezpieczaniu klejem i lakierem.
  • Oklejanki, nalepianki: jajka wielkanocne oklejane różnymi ozdobami, zdobione papierowymi wycinankami, naklejanymi na skorupkę.
  • Wykonane metodą guillingu: czyli papieroplastyki, zwanej też papierowym filigranem. Ozdoby tworzy się z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.

Jajka Fabergé — najdroższe ozdoby wielkanocne

Pisząc o pisankach wielkanocnych nie można nie wspomnieć o najdroższych pisankach na świecie. Misternie zdobione jajka Fabergé wywodzą się z tradycyjnych rosyjskich pisanek. Były wykonywane w końcu XIX w. przez petersburskiego jubilera Petera Carla Fabergé, na zamówienie rosyjskich carów Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II Romanowa. Do zdobienia tych wyjątkowych prezentów wielkanocnych jubiler wykorzystywał kamienie półszlachetne łączone z metalami szlachetnymi.

W sumie w słynnej pracowni powstały 52 cesarskie jaja Fabergé. Prócz cesarskich, wykonano jeszcze 19 jubilerskich jaj dla innych zamawiających, około 20 jaj o skromniejszej dekoracji oraz wiele innych dzieł złotniczych w formie jajek.

Obecnie większość cesarskich jajek Fabergé znajduje się w kolekcjach muzealnych lub prywatnych i żadne z nich nie jest  na sprzedaż. (Źródło: faberge.com.pl).

Jajka decoupage - jak zrobić? Piękne pisanki wykonane techniką decoupage, krok po kroku

Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany