Kuchnia w stylu japandi: jak ją urządzić? Jaki dobrać blaty i meble?

2024-03-13 13:31

Styl japandi, wynik połączenia japońskiego minimalizmu z ciepłem skandynawskiego designu, zdobywa coraz większą popularność w świecie aranżacji wnętrz. Kuchnia w stylu japandi to nie tylko miejsce do gotowania, ale także oaza spokoju, harmonii i prostoty. Jeśli marzysz o funkcjonalnym i estetycznym wnętrzu, to japandi będzie doskonałym wyborem. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię w stylu japandi.

Spis treści

 1. Co to jest styl japandi?
 2. Czym się charakteryzuje styl japandi?
 3. Jak urządzić kuchnię w stylu japandi?
 4. Aranżacja kuchni w stylu japandi krok po kroku
 5. Jak wybrać meble do kuchni w stylu japandi?
 6.  Jaki blat do kuchni w stylu japandi?
 7. Jaka podłoga do kuchni w stylu japandi?
 8. Jakie dekoracje do kuchni w stylu japandi?
 9. Kuchnia w stylu japandi. Zdjęcia

Co to jest styl japandi?

Styl japandi to połączenie dwóch różnych, ale harmonijnych estetyk — japońskiej i skandynawskiej. Japandi to odpowiedź na pragnienie stworzenia wnętrza, które jest jednocześnie minimalistyczne, funkcjonalne, ale też przytulne i ciepłe w odbiorze.

Czym się charakteryzuje styl japandi?

Charakterystyczne cechy stylu japandi obejmują:

 • minimalizm: styl japandi kładzie nacisk na prostotę i minimalizm, eliminując zbędne ozdoby
 • naturalne materiały: drewno, bawełna, len czy kamień pomagają stworzyć przytulne otoczenie
 • neutralne, spokojne i stonowane kolory: głównie biel, szarość, beże i kremy
 • drewno: w naturalnym wykończeniu, które nadaje wnętrzu ciepło i przyjemny charakter
 • minimalistyczne meble: meble są funkcjonalne i proste, o czystych liniach
 • zieleń: wprowadzanie do aranżacji roślin doniczkowych sprawi, że ta stanie się bliższa naturze

Jak urządzić kuchnię w stylu japandi?

Kiedy zajrzysz do naszej galerii, od razu zauważysz najważniejsze cechy stylu japandi. Kuchnia w stylu japandi jest jasna, bardzo przytulna, utrzymana na ogół w bielach połączonych z drewnem. Cechuje ją prostota i wizualny porządek. 

Kuchnia w stylu japandi
Autor: Getty Images/ArchiViz

Aranżacja kuchni w stylu japandi krok po kroku

Jak wybrać meble do kuchni w stylu japandi?

 1. Meble kuchenne w stylu japandi są utrzymane w jasnych kolorach: kremach lub beżach. Najpopularniejszym wyborem jest postawienie na połączenie bieli i drewna. Chodzi nie tylko o fronty w dwóch kolorach, ale np. zestawienie białych płytek między szafkami właśnie z drewnianymi meblami.
 2. Fronty mebli kuchennych w stylu japandi są na ogół gładkie i proste, bez żadnych frezów i ozdobników. Niekiedy dodaje się do nich tylko wąski ramiak lub ryflowanie. 
 3. Zwróć uwagę, że w kuchni w stylu japandi na ogół brakuje uchwytów. Szafki i szuflady otwierane są na popych, posiadają zamki typu “push to open”, co jeszcze bardziej pozwala uzyskać proste, minimalistyczne linie. 
 4. Meble kuchenne w stylu japandi tworzą zwartą zabudowę. Ich minimalistyczne formy, dają wrażenie gładkiej powierzchni.

 Jaki blat do kuchni w stylu japandi?

Teoretycznie blat nie powinien się wyróżniać, ale stapiać się z meblami kuchennymi, a więc być w podobnej tonacji, co szafki. Jednak skoro to twoja kuchnia, możesz zdecydować się na nieco bardziej zdobny blat, np. kamienny (pięknie użyłowiony). 

Co ciekawe, w większości aranżacji kuchni w stylu japandi próżno szukać drewnianych blatów. Architekci stawiają raczej na kamień, konglomerat lub laminat w jasnych barwach.

Jaka podłoga do kuchni w stylu japandi?

Do wyboru masz kilka opcji. Sprawdzą się m.in.:

 • drewno lub płytki drewnopodobne — pamiętaj, że drewno lub drewnopodobne płytki muszą być utrzymane w jasnych barwach, mają korespondować z całą aranżacją, a nie stanowić dla niej kontrast
 • płytki — najlepsze będą płytki wielkoformatowe, które nie dadzą efektu wzoru. Stawiaj na gładkie, kolorystycznie dopasowane do mebli: w kremach, beżach lub szarościach
 • żywica — to dobry patent, jeśli planujesz remont starej kuchni i nie chcesz skuwać płytek. Wystarczy pokryć je żywicą i nowa podłoga gotowa! Jej gładka tafla idealnie wpisze się w styl japandi

Jakie dekoracje do kuchni w stylu japandi?

Charakterystyczne dla stylu japandi są ceramiczne i porcelanowe naczynia. Wybieraj delikatne, ręcznie wykonane elementy, które dodadzą kuchni unikalnego uroku i autentycznego charakteru. Pamiętaj jednak, że japandi to minimalizm. Dekoracje stosujemy z umiarem! 

Kuchnia w stylu japandi. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesna kremowa kuchnia. 24 pomysły na modne i jasne wnętrze

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny