Kuchnia otwarta na salon. Jaki układ jest najlepszy? PRAWDZIWE PROJEKTY

2022-05-10 8:48

Kuchnię otwartą na salon możemy urządzić na wiele sposobów. W artykule przybliżamy 4 popularne rozwiązania: kuchnię w kształcie litery U, w kształcie litery L, kuchnię równoległą oraz kuchnię z półwyspem. Wizualne przykłady kuchni w tych układach znajdziesz w artykule oraz GALERII ZDJĘĆ. Wszystkie projekty pochodzą z kolekcji projektów gotowych Muratora.

Spis treści

  1. 1. Kuchnia w kształcie litery U
  2. Projekt domu Murator M228 Wielka zmiana (z kuchnią U)
  3. 2. Kuchnia w kształcie litery L
  4. Projekt domu Murator M216 Skryta tęsknota (z kuchnią L)
  5. 3. Kuchnia równoległa
  6. Projekt domu Murator C214 Dom na rozstaju (z kuchnią równoległą)
  7. 4. Kuchnia z półwyspem
  8. Projekt domu Murator M183f Bajeczny widok - wariant VI (z kuchnią z półwyspem)
  9. Potrzebujesz więcej inspiracji? Oto 12 projektów kuchni w różnym układzie: 

1. Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U zapewnia doskonałą komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami. Przestrzeń w takim pomieszczeniu jest wykorzystana w stu procentach, będąc przy tym bardzo wygodna i ustawna. Nic dziwnego, że kuchnia U cieszy się taką popularnością. 

Jak wygląda taki układ? W kuchni U meble ustawione są w "podkówkę", a więc są to dwa równoległe rzędy mebli połączone trzecim - krótszym, ustawionym względem nich prostopadle. Kuchnia w kształcie litery U świetnie sprawdza się zarówno w malutkich, jak i przestronnych kuchniach.

Projekt domu Murator M228 Wielka zmiana (z kuchnią U)

Projekt domu Murator M228 Wielka zmiana
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Domu Murator M228 Wielka zmiana, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>>

W projekcie domu Murator M228 Wielka Zmiana kuchnię zaprojektowano w wygodnym i ergonomicznym kształcie litery U. Wchodząc do pomieszczenia, od razu możemy zauważyć jasny i klarowny podział na konkretne strefy. Z lewej strony strefa robocza z nowoczesnym okapem i płytą do gotowania. Z prawej - sprzęty AGD takie jak kuchenka oraz lodówka ukryta za kuchenną zabudową. Na wprost wejścia duże okno wpuszcza do kuchni mnóstwo dziennego światła. W tej części kuchni znalazł swoje miejsce zlew. 

Zobacz projekt domu Murator M228 Wielka zmiana >>>

2. Kuchnia w kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L to zazwyczaj dwa rzędy szafek ustawione względem siebie pod kątem prostym. To również jeden rząd szafek z dostawioną do niego prostopadle wyspą lub półwyspem. Kuchnia L doskonale wpisuje się w nowoczesne budownictwo, gdzie salon jest bezpośrednio połączony z kuchnią. Ciąg szafek z aneksem kuchennym możemy oddzielić od strefy dziennej wyspą, tworząc charakterystyczny kształt litery L. Ponadto, takie rozwiązanie równie dobrze prezentuje się w kuchniach wąskich i długich, gdzie nie mamy miejsca na podwójny rząd szafek (jak w kuchni U). 

Projekt domu Murator M216 Skryta tęsknota (z kuchnią L)

Projekt domy Murator M216 Skryta tęsknota
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt domy Murator M216 Skryta tęsknota, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>>

Do półotwartej kuchni w projekcie domu Murator M216 Skryta tęsknota możemy wejść zarówno od strony salonu, jak i przedsionka, co zdecydowanie ułatwia np. noszenie zakupów czy talerzy. Dzięki układowi w kształcie litery L możemy poruszać się po kuchni swobodnie. Na dłuższym boku umieszczono lodówkę, blat roboczy oraz zlew, natomiast na krótszym, prostopadłym boku - płytę grzewczą z piekarnikiem oraz rząd górnych szafek, a także dodatkowy blat do pracy. 

Zobacz projekt domu Murator M216 Skryta tęsknota >>>

3. Kuchnia równoległa

Kuchnia równoległa w klasycznym rozumieniu to nic innego jak dwa rzędy szafek umieszczone wzdłuż dłuższych ścian. Układ równoległy w kuchni najczęściej stosuje się w pomieszczeniach długich, o szerokości przynajmniej 240 cm. W ten sposób przestrzeń między ciągami szafek wynosi min. 120 cm, co skutkuje swobodną komunikacją i bezproblemowym korzystaniem ze sprzętów AGD przy jednoczesnym ominięciu innej osoby pracującej przy blacie. 

Warto wspomnieć, że czasem kuchnia równoległa może ograniczyć się do jednego, dłuższego pasa szafek i sprzętów, skupiającego w sobie wszystkie strefy. To rozwiązanie popularne w mniejszych pomieszczeniach. 

Projekt domu Murator C214 Dom na rozstaju (z kuchnią równoległą)

Projekt domu Murator C214 Dom na rozstaju (z kuchnią równoległą)
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt domu Murator C214 Dom na rozstaju, arch. Witold Dominik tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Sprawdź projekt >>>>

Z racji ograniczonej przestrzeni, kuchnię w projekcie domu Murator C214 Dom na rozstaju zaprojektowano jako jeden, równoległy do jadalni i salonu ciąg szafek. Ustawienie wszystkich stref w jednym ciągu jest wygodne i pozwala na swobodne poruszanie się po kuchni. W centrum tego układu znalazł się zlew z widocznym frontem (tzw. zlew z fartuchem), po jego lewej stronie umieszczono lodówkę, a także blat roboczy, natomiast po prawej - kuchenkę oraz piekarnik. W ten sposób możemy komfortowo poruszać się od prawej do lewej do prawej bez biegania po całej kuchni. 

Zobacz projekt domu Murator C214 Dom na rozstaju >>>

4. Kuchnia z półwyspem

Półwysep jest dobrą alternatywą dla wolnostojącej wyspy. Najlepiej sprawdza się w małych mieszkaniach i kawalerkach, gdzie zależy nam na oszczędności przestrzeni, a jednocześnie potrzebujemy rozwiązań praktycznych i funkcjonalnych. 

Półwysep, nazywany czasem barkiem kuchennym z reguły połączony jest z resztą zabudowy kuchennej lub przymocowany do ściany. Pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, stolika, a także oddziela kuchnię od salonu. Od strony kuchni, półwysep może być wyposażony w szafki, szuflady na garnki itd., a od strony salonu - np. w półki czy gładki, ozdobny front. 

Projekt domu Murator M183f Bajeczny widok - wariant VI (z kuchnią z półwyspem)

Projekt domu Murator M183f Bajeczny widok - wariant VI
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt domu Murator M183f Bajeczny widok - wariant VI, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>>

W projekcie domu Murator M183f Bajeczny widok - wariant VI kuchnię od salonu oddzielono półwyspem w formie wysokiego, drewnianego blatu na grubych czarnych nogach. Wpisuje się on perfekcyjnie w nieco surową, industrialną stylistykę kuchni. Półwysep wbudowany jest w meble kuchenne, tworząc z nimi spójną całość. Jego ażurowa konstrukcja sprawia, że nie przytłacza ani nie zajmuje dużo miejsca, jednocześnie stanowi widoczną barierę między kuchnią a strefą dzienną. Wyposażony w wygodne hokery, półwysep umożliwia np. wypicie szybkiej kawy rano czy zjedzenie małego śniadania.

Zobacz projekt domu Murator M183f Bajeczny widok - wariant VI >>>

Potrzebujesz więcej inspiracji? Oto 12 projektów kuchni w różnym układzie: