Kuchnia w stylu amerykańskim - jak ją urządzić? Wszystko, co musisz wiedzieć

2023-09-13 9:52

Oglądając amerykańskie filmy, często podziwiamy duże, przestronne i jasne kuchnie, które stanowią centrum życia rodzinnego. Jeśli mamy odpowiedni metraż, możemy spróbować przenieść je do naszej polskiej rzeczywistości. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię w stylu amerykańskim!

Spis treści

  1. Kuchnia w stylu amerykańskim — czym się charakteryzuje?
  2. Kuchnia w stylu amerykańskim: materiały
  3. Kuchnia w stylu amerykańskim: kolory
  4. Jak urządzić kuchnię w stylu amerykańskim? Meble
  5. Jak urządzić kuchnię w stylu amerykańskim? Oko na detal

Kuchnia w stylu amerykańskim — czym się charakteryzuje?

Należy zacząć od tego, że kuchnia w stylu amerykańskim to pojęcie bardzo szerokie. W USA mieszka 331 mln ludzi! Nie każda z tych osób ma taką samą kuchnię. Te pomieszczenia różnią się miedzy sobą tak samo, jak różnią się kuchnie w Polsce. 

Można jednak znaleźć między nimi pewne cechy wspólne, które pozwolą zaaranżować nam właśnie kuchnię w stylu amerykańskim. 

Kuchnia w stylu amerykańskim: materiały

Kuchnia w stylu amerykańskim to drewno. Pojawia się ono nie tylko na podłodze. Inaczej niż w Polsce, gdzie meble są na ogół z MDFu, w USA meble kuchenne robi się z litego drewna. 

Oczywiście w tańszej wersji można postawić na jego imitacje, ponieważ drewniana kuchnia będzie zdecydowanie droższa niż ta zrobiona z płyty. Jeśli jednak decydujesz się już na kuchnię z litego drewna, postaw na dąb, sosnę, wiśnię lub orzech. 

Ponieważ meble kuchenne są drewniane, blaty z kolei na ogół wykonuje się z trwalszych materiałów, najczęściej kamienia: marmuru albo granitu. 

Kuchnia w stylu amerykańskim: kolory

Kuchnie w stylu amerykańskim są na ogół utrzymane w szarościach, bielach (często złamanych), beżach i brązach, ale nawet pastelowych i delikatnych błękitach. 

Kuchnia w stylu amerykańskim
Autor: Getty Images/Joe Hendrickson

Jak urządzić kuchnię w stylu amerykańskim? Meble

W USA wszystko jest duże. Co za tym idzie, kuchnia w stylu amerykańskim też powinna mieć spory metraż. Nasze polskie kuchnie to przy tych amerykańskich prawdziwe klitki. Kuchnię w stylu amerykańskim najlepiej zatem urządzić w domu o otwartej strefie dziennej, by mieć jak największe pole do popisu do jej aranżacji. 

Duży, otwarty plan kuchni w stylu amerykańskim pozwala na zmieszczenie dużego AGD, obszernej zabudowy meblowej, ale także urządzenie wygodnej jadalni i miejsca na spożywanie szybkiego śniadania przy dużej wyspie kuchennej, która jest jednym z najważniejszych elementów kuchni w stylu amerykańskim.

To nie tylko miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki. Pełni też funkcję stołu. Stawiamy więc przy nich hokery i dbamy o odpowiednie oświetlenie roboczego blatu.

Wybierając meble do kuchni w stylu amerykańskim, warto też zwrócić uwagę na fronty. Amerykanie stawiają na typowe ramiaki. Często są one częściowo przeszklone, aby wyeksponować szkło.

Kolejną rzeczą jest nadanie zabudowie przestronności. W Polsce zabudowa kuchenna często to jeden ciąg. Niekiedy szafki górne są węższe niż dolne. W USA różnice w ich głębokościach i wysokościach są większe, ale jednocześnie z poszanowaniem symetrii i harmonii. 

Jak urządzić kuchnię w stylu amerykańskim? Oko na detal

Podczas gdy w Polsce królują raczej proste, wręcz minimalistyczne zabudowy, Amerykanie stawiają na dekory. Ich drewniane kuchnie często są bogate we frezy, rzeźbienia, ozdobne listwy przysufitowe czy pilastry pomiędzy szafkami. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim? Inspiracje

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL