Kuchnia w stylu loftowym. Jakie meble, oświetlenie i kolory do loftowej kuchni?

2024-03-13 11:17

Jeśli lubisz minimalistyczne, raczej surowe wnętrza, kuchnia w stylu loftowym przypadnie ci do gustu. Jest nowoczesna, designerska o industrialnym i przemysłowych charakterze. Jak urządzić kuchnię w stylu loftowym, aby nie zatracić cech jej stylu, a jednocześnie, żeby była przytulna? Odpowiedź znajdziesz w tekście, a mnóstwo inspiracji w naszej galerii.

Spis treści

  1. Kuchnia loftowa, czyli jaka?
  2. Kuchnia w stylu loft: czy loft sprawdzi się w kuchni?
  3. Kuchnia loftowa: czym się charakteryzuje?
  4. Kuchnia w stylu loft: surowe elementy i otwarta przestrzeń
  5. Kuchnia w stylu loft: materiały
  6. Jakie kolory do kuchni w stylu loft?
  7. Meble kuchenne w stylu loft
  8. Kuchnia w stylu loft — jakie oświetlenie wybrać?
  9. Co na okno w kuchni loft?
  10. Kuchnia loftowa, kuchnia w stylu loftowym. Zdjęcia

Kuchnia loftowa, czyli jaka?

Kuchnia loftowa charakteryzuje się surowym i przemysłowym stylem. Przestrzeń ta jest inspirowana zaadaptowanymi na wnętrza mieszkalne budynkami przemysłowymi, fabrykami czy magazynami. 

Kuchnia w stylu loft: czy loft sprawdzi się w kuchni?

Styl loftowy jest bardzo funkcjonalny, a więc sprawdzi się w kuchni, która jest, jakby na to nie patrzeć, miejsce pracy. Urządzając kuchnię w stylu loft, ważne jest zachowanie ciągów komunikacyjnych i właściwe rozplanowanie trójkąta roboczego.

Kuchnia loftowa: czym się charakteryzuje?

Kuchnia w stylu loft: surowe elementy i otwarta przestrzeń

Kuchnia loftowa musi być przestrzenna i otwarta. Na ogół jest częścią strefy dziennej, którą tworzy razem z salonem i jadalnią. Aby urządzić kuchnię w stylu loft, zrezygnuj ze ścianek działowych i postaw na otwartą przestrzeń.

Kuchnia w stylu loft: materiały

Skoro styl loftowy jest inspirowany przemysłowymi wnętrzami, nie może w nim zabraknąć typowych dla nich materiałów, czyli betonu, cegły czy metalu, który może pojawiać się tam pod postacią elementów konstrukcyjnych, rur, belek czy elementów mebli. 

Jak urządzić loftową kuchnię?
Autor: Wnętrza Michała

Jakie kolory do kuchni w stylu loft?

W byłych fabrykach i halach przemysłowych próżno szukać innych kolorów niż szarości, bieli czy czerni. To święte trio dla stylu loftowego! Ponieważ nie musisz trzymać się sztywnych reguł, wprowadź do swojej kuchni w stylu loft jakiś mocny kontrast w postaci kolorystycznego akcentu, np. czerwonych lub niebieskich krzeseł.

Meble kuchenne w stylu loft

Meble do loftowej kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Brak im wszelkich dekoracji czy ozdobników. Są proste i surowe. Często w całości wykonuje się je ze stali nierdzewnej, ale jeśli twoja kuchnia ma być bardziej w stylu soft loft, nie wahaj się sięgnąć po szkło czy drewno.

W części jadalnej loftowej kuchni również zachowaj minimalizm. Meble mają podkreślić jej charakter, a nie odwracać od niej uwagę i go “zmiękczać”. 

Co to znaczy meble loftowe? Meble loftowe to takie, które wpisują się w styl loftowy lub industrialny. Ważniejsza niż design jest ich funkcjonalność. Są proste, minimalistyczne, poza tym często posiadają metalowe akcenty, które eksponują ich konstrukcję: widoczne miejsce spawania czy metalowe nity.

Kuchnia w stylu loft — jakie oświetlenie wybrać?

Kuchnia w stylu loft ma być bardzo jasna. Doskonałym wyborem do takiego wnętrza będą duże, metalowe lampy: czarne, miedziane lub srebrne. Powinny oświetlać przestrzenie robocze, ale również stół lub wyspę. Oprócz nich nie zapomnij o oświetleniu punktowym.

Co na okno w kuchni loft?

Kuchnia w stylu loft ma być maksymalnie jasna, nie tylko dzięki sztucznemu oświetleniu, ale przede wszystkim naturalnemu światłu, które wpada do niej przez duże okna. Właśnie dlatego okno w kuchni loft wcale nie musi być osłonięte. Jeśli jednak potrzebujesz więcej prywatności, wybierz proste, np. metalowe żaluzje. 

Kuchnia loftowa, kuchnia w stylu loftowym. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 74-metrowe mieszkanie w Sosnowcu. Styl loftowy widać tu gołym okiem!

Industrialne wnętrze. Mieszkanie urządzone jak loft

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL