Ukryć czy wyeksponować okap w kuchni? Sprawdzamy oba rozwiązania

2022-07-11 7:54

Okap w kuchni nie tylko pomaga pozbyć się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. To również, w wielu przypadkach, element dekoracyjny. A co jeśli okap chcemy ukryć? Które rozwiązanie sprawdza się w kuchni lepiej? Sprawdzamy!

Spis treści

  1. Ukryć czy wyeksponować – oto jest pytanie
  2. Okap w pełnej krasie
  3. Dyskrecja ponad wszystko

Ukryć czy wyeksponować – oto jest pytanie

To, czy okap w kuchni lepiej jest wyeksponować, czy ukryć w zabudowie meblowej, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od metrażu kuchni, rodzaju zabudowy, a także… naszych osobistych gustów!

Sprawdźmy, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się widoczny okap, a w jakich – całkowicie ukryty w zabudowie mebli.

Okap VIRGOLA INOX
Autor: materiały prasowe Falmec Okap VIRGOLA INOX

Okap w pełnej krasie

Okap kuchenny jest jednym z charakterystycznych elementów tworzących wystrój wnętrza. Dlatego, decydując się na model tradycyjny (a więc niezabudowany), okap powinien korespondować ze stylem aranżacji i zabudową meblową.

Ale z tym nie powinniśmy mieć żadnego problemu. Współczesne okapy dostaniemy niemal w każdym kształcie i kolorze – od tradycyjne, kominowe, przez prostokątne, okrągłe czy stylizowane (np. okapy retro). Jeśli natomiast szukamy ciekawego okapu nad wyspę, możemy zdecydować się na model, który do złudzenia przypomina nowoczesną, stylową lampę lub półkę.

Współczesne okapy nie muszą być też wyłącznie srebrne. Mimo że prym wciąż wiedzie czerń i stal, to w sklepach znajdziemy również modele białe, miedziane, a także złote (te okapy prezentują się niezwykle efektownie!).

Zobacz aranżacje kuchni z okapami tradycyjnymi i ukrytymi w zabudowie:

Dyskrecja ponad wszystko

Okapy ukrywane w zabudowie kuchennej – czy to w górnych szafkach, czy blacie roboczym, to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność. Dyskretne modele podszafkowe lub blatowe wybierane są nie tylko przez miłośników minimalistycznych kuchni, ale również przez użytkowników niewielkich mieszkań, gdzie miejsce na aneks kuchenny jest ograniczone, a więc nie ma możliwości na zamontowanie dużego, tradycyjnego okapu.

Okapy blatowe to modele, w których cały mechanizm ukryty jest pod blatem, tuż przy kuchence lub płycie grzewczej. Gdy kap pracuje, minimalistyczny wyciąg otwiera się i wchłania zapachy oraz nagromadzoną wilgoć. Po wyłączeniu okapu, kratka wyciągu zamyka się. Zaletą okapu blatowego jest przede wszystkim jego dyskrecja i oszczędność przestrzeni: taki okap nie zabiera cennego miejsca nad strefą gotowania.

Innym przykładem okapu chowanego w zabudowie jest okap podszafkowy, który montujemy na spodzie górnej szafki znajdującej się bezpośrednio nad kuchenką lub płytą grzewczą. Model podszafkowy nie zajmuje dużo miejsca i pozwala na swobodne zagospodarowanie górnych szafek – rezygnując z modelu tradycyjnego na rzecz okapu podszafkowego zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania, co jest niezwykle ważne w przypadku małych kuchni.

Jak więc widzimy, to, czy wybierzemy okap chowany w zabudowie, czy tradycyjny, będący „na widoku” zależy w głównej mierze od osobistych preferencji estetycznych oraz metrażu kuchni.

Komfort gotowania. SINTESI  — okap z płytą indukcyjną
Autor: materiały prasowe Falmec