Wyjeżdżasz na dłużej? Oto 8 rzeczy, które musisz zrobić w kuchni przed urlopem

2022-08-05 8:45

Wyjeżdżasz na urlop? Oprócz pakowania i planowania wakacji, warto też odpowiednio przygotować swoje mieszkanie na czas twojej nieobecności – zwłaszcza kuchnię. Oto 8 rzeczy, które trzeba wykonać w kuchni, by uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie.

kuchnia
Autor: Comitor

Spis treści

  1. 1. Wyłącz sprzęty elektryczne
  2. 2. Nie wyłączaj lodówki
  3. 3. Zakręć wodę (i gaz)
  4. 4. Otwórz zmywarkę
  5. 5. Zajrzyj do lodówki
  6. 6. Wyrzuć śmieci
  7. 7. Opróżnij ekspres do kawy
  8. 8. Odpływ w zlewie

1. Wyłącz sprzęty elektryczne

Wszystkie sprzęty elektryczne w kuchni powinny być wyłączone na czas twojej nieobecności. Nie tylko unikniesz ryzyka pożaru, ale również zaoszczędzisz na rachunkach za prąd – sprzęty, nawet nieużywane, ale podłączone do gniazdka, pobierają energię elektryczną.

2. Nie wyłączaj lodówki

Jedynym sprzętem, którego nie należy odłączać od źródła prądu jest lodówka. Chyba że wyjeżdżasz na kilka miesięcy, wtedy należy lodówkę wyłączyć, opróżnić i dokładnie rozmrozić. Natomiast, gdy twój urlop trwa kilka dni czy tygodni nie ma potrzeby wyłączania lodówki – jeśli to zrobisz, możesz zastać po powrocie kałużę wody w kuchni i nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza lodówki.

3. Zakręć wodę (i gaz)

Przed wyjazdem koniecznie zakręć zawór z wodą. Unikniesz w ten sposób ryzyka zalania i kapiącego kranu, a więc i zwiększonych rachunków za wodę.

UWAGA: zawór zazwyczaj znajduje się w szafce pod zlewem. Jeśli korzystasz z kuchenki gazowej, nie zapomnij także o zakręceniu zaworu z gazem!

4. Otwórz zmywarkę

Nie zostawiaj pracującej zmywarki przed wyjazdem. Dla bezpieczeństwa włącz ją na dzień przed urlopem – tak, by znaleźć jeszcze czas na jej opróżnienie. Na czas nieobecności drzwi zmywarki warto uchylić, by zalegająca woda i ciepło odparowały. Unikniesz też tworzenia się pleśni i nieprzyjemnego zapachu wewnątrz urządzenia.

Zmywarka Gorenje
Autor: Gorenje, materiały prasowe Zmywarka Gorenje GV672C62 wyposażona jest w specjalny zbiornik, który zmniejsza zużycie wody do zaledwie 6,9 l na cykl pracy. To rozwiązanie korzystne pod kątem tak ekonomicznym, jak i ekologicznym.

5. Zajrzyj do lodówki

Zanim wyjedziesz na wakacje, zajrzyj do lodówki. Nie zostawiaj na kilka lub kilkanaście dni produktów, które szybko się psują, bo po powrocie może cię powitać pleśń i nieprzyjemny zapach. Zjedz to, co możesz zjeść przed wyjazdem, a to, czego nie zdążysz – włóż do zamrażarki. Dobrym pomysłem jest też odpowiednie zaplanowanie posiłków w dniach poprzedzających wyjazd – w ten sposób unikniesz wyrzucenia i marnowania jedzenia.

6. Wyrzuć śmieci

Nigdy nie zostawiaj pełnego kosza na śmieci na czas urlopu. Nie tylko odpady zaczną gnić, ale mogą przyciągnąć szkodniki. Przed wyjazdem opróżnij kosze i dokładnie je umyj.

7. Opróżnij ekspres do kawy

Mokre fusy z kawy po jakimś czasie zacznie gnić lub pokryć się pleśnią. Warto więc upewnić się, że nie zalegają w ekspresie na czas twojego urlopu.

8. Odpływ w zlewie

Przed wyjazdem warto też udrożnić i oczyścić odpływ i syfon w zlewie. Zalegające w nim resztki jedzenia będą gnić i emitować nieprzyjemny zapach. Możesz udrożnić odpływ w zlewie popularnymi środkami typu Kret, albo wsypać do niego pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie wlać 1 szklankę octu i zostawić na 15 minut. Po tym czasie należy wlać do odpływu gorącą wodę i dodać odrobinę soku z cytryny dla jeszcze lepszej neutralizacji nieprzyjemnego zapachu.

Przygotowanie kuchni na twoją nieobecność to nie tylko gwarancja spokojnego urlopu, ale również świadomość, że po powrocie zastaniesz swoją kuchnię w idealnym, nienaruszonym stanie. 

Lodówka side-by-side marki Vestfrost
Autor: materiały prasowe Vestfrost Lodówka side-by-side marki Vestfrost