Malowanie pisanek na Wielkanoc rozpoczyna się już kilka dni przed świętami. Dbając o zgodne z trendami dekoracje świąteczne, warto pójść za głosem natury i połączyć tradycję barwienia i zdobienia pisanek z trendem na ekologię.

Sprawdź też: stół na Wielkanoc >>>

Malowanie jajek na Wielkanoc tradycyjnymi metodami to niezwykła podróż w czasie i ciekawy eksperyment dla najmłodszych domowników. Pisanki to nieozdowny elementów dekoracji na Wielkanoc. Wiedząc jak zrobić tradycyjne pisanki możemy zgłębić i przekazać dalej ogromną wiedzę o tradycji i właściwościach różnych warzyw i owoców. A rodzinne przygotowywanie świątecznych dekoracji z nutką alchemii to zawsze świetna zabawa!

Malowanie jajek: pisanki w kolorze natury

Pisanki wykonane przy użyciu naturalnych barwników zaskakują urodą i naprawdę bogatą paletą barw. Ekologiczne malowanie jajek wielkanocnych radzimy zacząć od wybrania kolorów, w jakich mają być nasze wielkanocne pisanki.

Sprawdź też: jak zrobić kurczaczka na Wielkanoc z wełny >>>

Tanie i łatwo dostępne naturalne barwniki do pisanek uzyskamy dzięki takim naturalnym składnikom jak:

-    czerwona kapusta: zabarwi pisanki na kolor jasnofioletowy,
-    hibiskus, żurawina, czerwona herbata: nadadzą pisankom kolor czerwony,
-    szpinak: zabarwi pisanki na zielono,
-    kurkuma: nada pisankom kolor jasnopomarańczowy,
-    łupiny cebuli: pisanki będa w kolorze bordowym lub ciepłego brązu,
-    burak czerwony: nada pisankom barwę jasnej czerwieni.

Sprawdź też: jak zrobić baranka z masy solnej >>>

Jak barwić pisanki: naturalne barwniki bez tajemnic!

Podpowiadamy jak barwić pisanki. Z wybranego składnika przygotowujemy mocny i intensywny wywar (mało wody, dużo barwnika). W tak przygotowanej wodzie gotujemy jajka przez około 10 minut, aż uzyskają pożądaną barwę. Do gotowania warto dodać odrobinę octu, który utrwali kolor na pisance. Po ugotowaniu jajka mogą jeszcze wystygnąć w wywarze, ale nie zostawiajmy ich dłużej niż na kolejnych 10 minut.

Eko pisanki: malowanie pisanek z efektami specjalnymi!

Pisanki wielkanocne w stylu eko nie muszą mieć jednolitej barwy. Malowanie pisanek w ekologicznym stylu uwzględnia też ciekawe wzory i faktury.

1. Jeśli chcemy, aby pisanki miały motywy roślinne, na skorupce (przed barwieniem) umieśćmy na nich listki (płatki kwiatów, natkę pietruszki)  i owińmy bardzo ściśle jajko rajstopą, aby wzorek się nie przesuwał. Gdy jajko ugotuje się już w kolorowym wywarze, ostrożnie zdejmujemy rajstopę.

2. Zabarwioną pisankę możemy wydrapać w ażurowy wzorek. Lekko wyskrobujemy wzorek, jaki chcemy mieć na pisance, przy użyciu np. igły, nożyczek, pilniczka.

3. Jeśli przed barwieniem jajko natrzemy olejem, zabarwi się ono niejednorodnie i będzie miało ciekawą fakturę.

4. Ładne nierówności uzyskamy też, jeśli wcześniej ugotowane jajko ostudzimy i lekko "obijemy", aby skorupka popękała. Tak przygotowane wkładamy na chwilę do barwienia i uzyskamy ciekawą, popękaną fakturę pisanki.

5. Nasze pisanki będą pięknie lśnić, jeśli po ostygnięciu nasmarujemy skorupki olejem.

Galerie zdjęć: malowanie i dekorowanie pisanek

Zobacz inspiracje na pisanki wielkanocne w stylu ekologicznym. Tak dekorowane i malowane pisanki są delikatne i pełne uroku.