Malowanie jajek na Wielkanoc rozpoczyna się już kilka dni przed świętami. Dbając o zgodne z trendami dekoracje świąteczne, warto pójść za głosem natury i połączyć tradycję barwienia i zdobienia pisanek z trendem na ekologię. Malowanie jajek na Wielkanoc tradycyjnymi metodami to niezwykła podróż w czasie i ciekawy eksperymnt dla najmłodszych domowników. Pisanki to nieozdowny elementów dekoracji na Wielkanoc. Wiedząc jak zrobić tradycyjne pisanki możemy zgłębić i przekazać dalej ogromną wiedzę o tradycji i właściwościach różnych warzyw i owoców. A rodzinne przygotowywanie świątecznych dekoracji z nutką alchemii to zawsze świetna zabawa!

Malowanie jajek: pisanki w kolorze natury

Pisanki wykonane przy użyciu naturalnych barwników zaskakują urodą i naprawdę bogatą paletą barw. Ekologiczne malowanie jajek radzimy zacząć od wybrania kolorów, w jakich mają być nasze wielkanocne pisanki. Tanie i łatwo dostępne naturalne barwniki do pisane uzyskamy dzięki takim naturalnym skłądnikom jak:

-    czerwona kapusta: zabarwi pisanki na kolor jasno- fioletowy,
-    hibiskus, żurawina, czerwona herbata: nadadzą pisankom kolor czerwony,
-    szpinak: zabarwi pisanki na zielono,
-    kurkuma: nada pisankom kolor jasno pomarańczowy,
-    łupiny cebuli: pisanki będa w kolorze bordo lub ciepłego brązu,
-    burak czerwony: nada pisankom barwę jasnej czerwieni.

Jak barwić pisanki: naturalne barwniki bez tajemnic!

Podpowiadamy jak barwić pisanki. Z wybranego składnika przygotowujemy mocny i intensywny wywar (mało wody, dużo barwnika). W tak przygotowanej wodzie gotujemy nasze jajka przez około 10 minut, aż uzyskają pożądaną barwę. Do gotowania warto dodać odrobinę octu, który utrwali kolor na pisance. Po ugotowaniu jajka mogą jeszcze wystygnąć w wywarze, ale nie zostawiajmy ich dłużej niż na kolejnych 10 minut.

Eko pisanki: efekty specjalne!

Pisanki eko nie muszą mieć jednolitej barwy. Malowanie jajek w ekologicznym stylu uwzględnia też ciekawe wzory i faktury.

1. Jeśli chcemy, aby pisanki miały motywy roślinne, na skorupce (przed barwieniem) umieśćmy na nich listki (płatki kwiatów, natkę pietruszki)  i owińmy bardzo ściśle jajko rajstopą, aby wzorek się nie przesuwał. Gdy jajko ugotuje się już w kolorowym wywarze, ostrożnie zdejmujemy rajstopę.

2. Zabarwioną pisankę możemy wydrapać w ażurowy wzorek. Lekko wyskrobujemy wzorek, jaki chcemy mieć na pisance, przy użyciu np. igły, nożyczek, pilniczka.

3. Jeśli przed barwieniem jajko natrzemy olejem, zabarwi się ono niejednorodnie i będzie miało ciekawą fakturę.

4. Ładne nierówności uzyskamy też, jeśli wcześniej ugotowane jajko ostudzimy i lekko "obijemy", aby skorupka popękała. Tak przygotowane wkładamy na chwilę do barwienia i uzyskamy ciekawą, popękaną fakturę pisanki.

5. Nasze pisanki będą pięknie lśnić, jeśli po ostygnięciu nasmarujemy skorupki olejem.

SPRAWDŹ KONIECZNIE najpopularniejsze sposoby barwienia pisanek domowymi sposobami!