19. grudnia. Lepimy pierogi. Na wszelki wypadek przypominamy przepisy na pierogi!

 Tradycyjne uszka do wigilijnego barszczu

Uformowane tradycyjne uszka gotowe do gotowania!

Fot. Thinkstockphotos.com

Pierogi są jedną z obowiązkowych potraw podczas kolacji wigilijnej. Wszystko jedno czy jako osobne danie czy w formie malutkich uszek w czerwonym barszczu. Tradycyjne pierogi na Wigilię powinny być bez mięsa. Najczęściej spotykanym farszem do pierogów wigilijnych są kapusta z grzybami  lub grzyby. Przypominamy sprawdzone przepisy!

Lepienie pierogów jest niestety czynnością czasochłonną. Jeśli planujemy podczas Wigilii podać domowe pierogi nie odkładajmy pracy na ostatni dzień. Gotowe pierogi można przechowywać przez kilka dni w lodówce lub zamrozić. I jeszcze jedno. Korzystajmy z pomocy domowników. Starsi posłużą fachową wiedzą, młodsi może czegoś się nauczą. Dobrze by było gdyby w dzisiejszych zabieganych czasach przetrwała chociaż część tradycji.

Świąteczne specjały: który przepis na pierogi jest lepszy?

Znamy dwa przepisy na ciasto do pierogów. Jeden zawiera jajko, inny nie. Chyba więcej zwolenników ma przepis na pierogi z ciastem bez jajka. Istotne jest to, żeby znaleźć ten swój przepis ulubiony, a co najważniejsze według którego pierogi zawsze się udają. Pozostaje jeszcze wybór pomiędzy tradycyjną formą pierogów, a uszkami.

Zobacz też: wszystko co musisz wiedzieć o pierogach

 

 Tradycyjne pierogi z czerwonym barszczem

Tradycyjne, wigilijne pierogi idealnie pasują do czerwonego barszczu. Możemy je podawać gotowane w wodzie lub odsmażane na patelni.

Fot. Thinkstockphotos.com

Więcej: przepis na postną kapustę

Przepisy świąteczne: tradycyjny farsz z kapusty z grzybami czy nowoczesny z soczewicy albo kaszy gryczanej?

Kolacja wigilijna to przede wszystkim tradycja.  Jednak coraz częściej  szukamy nowych smaków. Wszystko oczywiście w obrębie potraw postnych, jednak czasem wolimy zamiast karpia zjeść inną rybę albo pierogi z farszem z kaszy gryczanej. Właściwie dlaczego nie? Chyba najważniejsze jest to, żeby spotkać się z najbliższymi przy wspólnym stole wigilijnym i celebrować spokojnie i w zgodzie święta.

Zobacz też: pierogi z kaszą gryczaną

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY