Jak zerwać tapetę - sposoby na usuwanie tapety ze ścian. Zrób to sam - instrukcja

2022-03-30 14:12

Zrywanie tapety ze ściany przed Tobą? Podpowiadamy dobre sposoby na usuwanie starej tapety. Usunięcie tapety ze ściany nie jest tak skomplikowane, jak by się mogło wydawać. Zrób to sam - poznaj 4 proste sposoby.

Jak zerwać tapetę - sposoby na usuwanie tapety ze ścian. Zrób to sam - instrukcja
Autor: Koldunova_Anna/Getty Images Zrywanie tapet to "brudna robota", dlatego zanim je zaczniemy, warto zabezpieczyć podłogę i meble przed pyłem.

Spis treści

  1. Usuwanie tapety na sucho
  2. Usuwamy tapetę na mokro – czysta woda
  3. Domowe sposoby na zrywanie tapety: woda z octem
  4. Specjalistyczne usuwanie tapet
  5. Film i galerie zdjęć: tapety – inspiracje

Przed zrywaniem tapety powinniśmy zadbać, aby odpowiednio przygotować pomieszczenie. Ponieważ do usuwania tapety będziemy używać częściowo wody, warto wyłączyć prąd lub zabezpieczyć gniazdka i przełączniki przed zamoczeniem. W czasie zrywania tapet będzie się brudziło, dlatego meble i małe przedmioty powinniśmy wynieść z pomieszczenia lub szczelnie okryć folią. Pamiętajmy, że ścianę po zerwaniu tapety musimy umyć, aby usunąć pozostały na niej klej. Zrób to sam: usuwamy tapetę!

Usuwanie tapety na sucho

Jest to najtrudniejszy sposób na usunięcie tapety – pracochłonny i ciężki – ale bywa jedynym wyborem, kiedy z określonych względów technologicznych wykluczone jest stosowanie wody. Zaczynając od wybranego rogu, podważamy tapetę szpachelką i zeskrobujemy ze ściany. Należy tutaj uważać, aby szpachelką nie uszkodzić zbytnio ściany, bo gdy już usuniemy tapetę, po „zeskrobaniu” zostaną brzydkie wcięcia na ścianie.

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>>

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>>

Usuwamy tapetę na mokro – czysta woda

Tapetę na mokro możemy usunąć na dwa sposoby. Pierwszy – należy mokrą gąbką nasmarować tapetę, najlepiej kilkakrotnie i poczekać, aż namięknie. Drugi sposób na usunięcie tapety jest prostszy. Wlewamy wodę do butelki ze spryskiwaczem, pryskamy dwukrotnie na tapetę i czekamy około 10-15 minut. Po upływie tego czasu podważamy róg tapety, która powinna już bez problemu odejść od ściany. Jeśli się to nie udaje, powtórzmy namaczanie tapety jeszcze raz.

Domowe sposoby na zrywanie tapety: woda z octem

Skutecznym domowym sposobem na usunięcie starej tapety ze ściany jest pokrycie jej wodą z octem. W butelce ze spryskiwaczem albo w wiadrze przygotujmy letnią wodę w proporcji pół na pół z octem. Następnie spryskajmy nią ścianę lub zmoczmy gąbką. Poczekajmy około 20 minut. Woda z octem przyspieszy i ułatwi zerwanie tapety ze ściany.

Specjalistyczne usuwanie tapet

Profesjonalnym sposobem usunięcia tapety będzie użycie do tego celu specjalistycznego roztworu do usuwania tapet. Kupimy go w sklepach z artykułami malarskimi. Należy go nałożyć na tapetę według instrukcji, a następnie ją zerwać ze ściany. Resztki tapety na ścianie możemy jeszcze raz namoczyć i usunąć szpachelką. Po umyciu ściany może się okazać, że pozostały na niej ślady zrywania. Ubytki na ścianie wypełnimy masą szpachlową.

Sprawdź też:

Tapetowanie ścian: jak położyć tapetę - instrukcja kładzenia tapety krok po kroku [WIDEO] >>>

Tapetowanie ścian: przygotowanie tapety i kleju [WIDEO] >>>

Jak przygotować ściany do tapetowania? >>>

Film i galerie zdjęć: tapety inspiracje

Tapety są bardzo modne w dekoracji ścian. Co roku pojawiają się nowe wzory i kolory tapet na ścianę. Zobacz zdjęcia z pomysłami na ładne tapety w różnym stylu.

W podróży po polskich serialach. Gdzie toczy się akcja tych produkcji?

Pytanie 1 z 10
"M jak miłość":
Tapetowanie krok po kroku. Przygotowanie ścian