Salon, wnętrze multifunkcjonalne – wyposażenie nowoczesnej przestrzeni dziennej

2021-04-30 10:24 Materiał sponsorowany
Salon BoConcept
Autor: Domoteka, materiały prasowe Salon zasługuje na bezpretensjonalne, ale piękne, dopracowane meble wykonane z najlepszych materiałów, jak te z oferty marki BoConcept.

Słowo salon kojarzy się przede wszystkim z relaksem na wygodnych fotelach czy kanapie i przyjemną rozmową. Ale nowoczesna przestrzeń dzienna, służąca dziś raczej jako domowe centrum rozrywki, coraz częściej integruje także kuchnię, jadalnię, hol, sypialnię dla gości oraz domowy gabinet pracy. Dlatego aranżacja tej części mieszkania wymaga wyjątkowego namysłu.

Punkt siedzenia

Bez względu na wszelkie zmiany zachodzące w przestrzeni dziennej, jej sercem zawsze jest część wypoczynkowa. Powód jest prosty. Chcąc oglądać film, podziwiać ogień w kominku czy biokominku albo spotkać się twarzą w twarz z najbliższymi na spokojnej rozmowie – potrzebujemy odpowiedniego siedziska. Jednak meble wypoczynkowe w salonie mogą też w znacznej mierze organizować wnętrze – pomóc w wyodrębnieniu stref funkcjonalnych i ciągów komunikacyjnych.

Projektanci i producenci sof w coraz większej mierze decyzję o ostatecznej postaci mebla oddają w ręce użytkowników. Z tego względu – prócz wciąż poszerzanych możliwości personalizacji dokonywanej jeszcze po stronie wytwórni – przybywa mebli modułowych. Łączą się w nich dwie wielkie zalety, nie do przecenienia w kontekście aranżacji nowoczesnego salonu. Pierwsza to łatwość dobrania parametrów i rozwiązań funkcjonalnych do liczebności rodziny i preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu. A druga to oczywiście możliwość perfekcyjnego dopasowania kształtu do wymogów konkretnej kubatury.

Najlepsze meble do salonu czekają w Domotece
Aksonometria, Domoteka

Autor: Domoteka, materiały prasowe

Luksusowe wyposażenie salonu znajdziesz w Domotece. Na zdj. meble RolfBenz do kupienia w showroomie Aksonometria.

Domoteka to wyjątkowe centrum wyposażenia wnętrz w warszawskim parku handlowym Homepark Targówek. Specjalizuje się w najwyższej jakości meblach oraz akcesoriach do domu. Galeria mieści wiele znanych na świecie marek meblowych i wnętrzarskich. Dostarcza pomysłów i inspiracji, przyciąga projektantów wnętrz i klientów szukających dobrego designu.

W Domotece znajdziesz blisko 60 salonów uznanych marek. Luksusowe meble i inne rozwiązania do domowej strefy wypoczynku czekają m.in. w salonach Aksonometria, Alabaster Gallery, ARIS Concept, Bizzarto, BoConcept, Dekoria, Eccelent, Exclusive Lights, Galeria Wnętrz, Garden Space, Italmeble, IWC Home, JOOP, Koma, Livingroom, Miloo Home, Miotto, Mościccy, Nap, Natuzzi, Potrzuski, Resin Concept Store, RetroCegła, Retrowood, Top Kolor, VOX, Vzór, Ziemann Home Décor oraz Zuliani Arredi.

Zaproszenie do stołu

Prócz kanapy, foteli, stolików kawowych – tworzących strefę wypoczynku – w przestrzeni dziennej mieszkania znajduje się mniejsza czy większa jadalnia. Może tworzyć odrębny aneks, wzbogacony także o nowoczesny kredens lub barek. Najczęściej jednak stoi na styku salonu i kuchni, by zarazem łączyć i dyskretnie oddzielać oba pomieszczenia. Zaletą tego rozwiązania, prócz jego logiki oraz wizualnej harmonii, jest potencjał dodatkowej przestrzeni roboczej w postaci blatu stołu.

Novelle Jadalnia Vigo
Autor: Domoteka, materiały prasowe Współczesny luksus nie oznacza pompy. Przeciewnie! W nowoczesnym salonie jest przestrzeń dla przymrużonego oka, jak w aranżacji z meblami jadalnianymi Vigo marki Novelle.

Zależnie od przyjętej konwencji jadalnia może estetycznie zbliżać się albo do kuchni, albo do salonu. W pierwszym przypadku powtórzy jeden z kolorów zabudowy czy zastosowany w niej materiał. W drugim z kolei np. mogą stanąć przy stole tapicerowane krzesła, budzące skojarzenia z meblami wypoczynkowymi. W niezbyt obszernym mieszkaniu lepiej unikać stylistycznego wyodrębniania jadalni jako strefy całkiem niezależnej od pozostałych części strefy dziennej. Takie rozwiązanie nadmiernie dzieliłoby przestrzeń, optycznie ją zacieśniało.

Serce domu

Z jadalni już tylko krok do kuchni. Gdy tworzy aneks salonu, a nie odrębne pomieszczenie, szczególnej wagi nabiera kilka spraw. Pierwsza z nich to charakter zabudowy, który musi się odnosić do umeblowania salonu – albo dopełniać go, albo w kontrolowany sposób z nim kontrastować, byleby z dobrym rezultatem estetycznym. Po drugie niekiedy warto rozważyć rezygnację z górnych szafek, które potrafią przytłoczyć niewielką przestrzeń dzienną.

Kuchnia Nolte, Domoteka
Autor: Domoteka, materiały prasowe Piękne i wygodne zabudowy kuchenne, jak ta z linii Legno, dostępne są m.in. w nowym salonie Nolte w Domotece.

Po trzecie ciąg roboczy, płytę kuchenną oraz strefę zlewozmywaka warto przysłonić od strony salonu. Jak? Możliwości jest wiele, od fragmentu ściany, przez ażurową ściankę lub lekki regał, aż po wyspę kuchenną o zwiększonej (barowej) wysokości. A gdy zabudowa kuchenna jest jednorzędowa, rozwiązaniem może być też składana ściana, która w razie potrzeby zasłoni cały kuchenny rozgardiasz bez utraty cennego miejsca.

Najlepsze wyposażenie kuchni znajdziesz w Domotece
Kuchnia Nolte, Domoteka

Autor: Domoteka, materiały prasowe

Luksusowe wyposażenie kuchni znajdziesz m.in. w showroomie Nolte w Domotece.

Domoteka to wyjątkowe centrum wyposażenia wnętrz w warszawskim parku handlowym Homepark Targówek. Specjalizuje się w najwyższej klasy meblach oraz akcesoriach do domu. Galeria mieści wiele znanych na świecie marek meblowych i wnętrzarskich. Dostarcza pomysłów i inspiracji, przyciąga projektantów wnętrz i klientów szukających dobrego designu.

W Domotece znajdziesz blisko 60 salonów uznanych marek. Luksusowe meble i inne rozwiązania do kuchni czekają m.in. w salonach Aksonometria, Aleotti, Art Deco, Atlas Studio, Comitor, Eccelent, Elen meble, Ernest Rust, Exclusive Lights, Galeria Wnętrz, Hurom, Italmeble, Koma, Mise, Nolte, Potrzuski, Resin Concept Store, RetroCegła, Retrowood, Top Kolor, VOX Podłogi oraz Zuliani Arredi.

Czwarta sprawa, którą należy wziąć pod uwagę, urządzając kuchnię w salonie, to uciążliwość zapachów i hałasu. Pierwszy problem rozwiązują okapy – wyciągi lub pochłaniacze. Mogą być widoczne (a jeśli tak, to albo o prostej, bezpretensjonalnej formie, albo np. upodobnione do lampy) lub ukryte (choćby w postaci dyskretnego modułu w suficie, w dolnej zabudowie meblowej, a nawet w obrębie płyty kuchennej – zintegrowane z nią). Grunt, by miały dużą moc i emitowały niewiele hałasu. Cichą pracą powinny się też charakteryzować pozostałe urządzenia kuchenne, a zwłaszcza lodówka i zmywarka. Nie chcemy przecież, by włączywszy się, zakłócały wieczorny relaks lub zwłaszcza sen.

Salon do zadań specjalnych

Skoro o nocowaniu w salonie mowa, warto przypomnieć, że to właśnie tu na ogół zatrzymują się goście. Dlatego ważne jest zakupienie kanapy z funkcją spania, ewentualnie rozkładanego łóżka (dostawki hotelowej). A gdy spodziewamy się częstych wizyt przyjaciół lub krewnych, kąt do spania warto urządzić tak, by gwarantował minimum prywatności nawet wtedy, kiedy ktoś z domowników np. udaje się do kuchni po coś do picia w nocy, lub gdy musi przemierzyć salon, idąc do łazienki.

Resin Concept Store
Autor: Domoteka, materiały prasowe Efektowne konsole, stoły i biurka czekają w salonie Resin Concept Store w Domotece.

Salon to coraz częściej także miejsce pracy, zwłaszcza w czasie pandemii. Domowe minibiuro musi mieć estetyczny charakter – sprzyjający i efektywności działań zawodowych, i estetyce salonu, w którym przecież strefa ta nie może dominować. Niezmiernie ważne też, by po godzinach znikało z oczu. Najlepiej, gdy chowa się np. za przesuwnymi drzwiami zabudowy meblowej czy odkładanym blatem sekretarzyka. A jeśli to niemożliwe, niech obejmuje szafki czy szuflady na laptopa, niezbędne dokumenty i przybory do pracy. Wszystko po to, by w niełatwych warunkach pracy zdalnej jednak oddzielić sferę profesjonalną od prywatnej, a także zagwarantować sobie możliwość oderwania się od kwestii zawodowych i relaksu np. przy dobrym filmie.

Akcja specjalna: Nowe Mieszkanie
 Murapol: propozycja aranżacji mieszkania

Autor: materiały prasowe MURAPOL

Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl będziemy prezentować pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.

Partnerzy

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021