Jak dobrze oświetlić łazienkę? Nowoczesne oświetlenie łazienki

2024-03-31 20:01

Oświetlenie w łazience odgrywa kluczową rolę nie tylko podczas codziennych czynności, ale także tworzy przyjemną atmosferę. Oto praktyczne wskazówki dotyczące oświetlenia łazienkowego — przedstawiamy najnowsze trendy w oświetleniu, które sprawią, że twoja łazienka będzie nowoczesna i praktyczna.

Spis treści

  1. Jakie barwa światło do łazienki?
  2. Oświetlenie sufitu w łazienkach
  3. Jakie oświetlenie do łazienki przy lustrze?
  4. Lampy wodoszczelne pod prysznic
  5. Nowoczesne trendy w oświetleniu łazienkowym
  6. Oświetlenie LED
  7. Modna łazienka 2024. 5 najnowszych trendów w aranżacji łazienek

Łazienka to miejsce relaksu, a odpowiednie oświetlenie może znacząco wpłynąć na komfort i funkcjonalność tego pomieszczenia. Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiednie światło do łazienki? Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą ci stworzyć optymalne oświetlenie łazienkowe.

Podobnie w łazience zróżnicowane oświetlenie ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Tutaj  można nieco „poszaleć” z poszczególnymi strefami, natomiast nie zapominajmy, aby wybrane oprawy miały odpowiednią klasę szczelności i stopnień ochrony oprawy przed wilgocią – od IP44 wzwyż.

Jakie barwa światło do łazienki?

W okolicy lustra czy toaletki, gdzie potrzebujemy mocniejszego światła choćby do wykonania makijażu, najlepiej sprawdzi światło neutralne (pomiędzy 4000 a 5000 K). Żarówki o ciepłej barwie zbudują atmosferę odprężenia i sprawdzą się jako światło główne lub dekoracyjne.

Oświetlenie sufitu w łazienkach

Unikaj oślepiającego światła, wybierz lampy sufitowe lub plafony z matowymi kloszami. W łazience sprawdzą się lampy halogenowe, tzw. oczka sufitowe, pozwolą na doświetlenie konkretnych stref.

Jeśli halogeny pełnia rolę głównego źródła światła, przyjmuje się, że na 3 metry kwadratowe powierzchni powinno się umieścić od 6 do 8 oczek w równych odstępach. Żyrandol w łazience? Jeżeli nie będzie za duży, może być ciekawym dodatkiem.

Jakie oświetlenie do łazienki przy lustrze?

Lampy nad lustrem powinny znajdować się powyżej linii wzroku, około 170 cm od podłogi. Poza temperaturą barwową, o której piszemy powyżej, ważny jest również współczynnik oddawania barw. Dla uzyskania naturalnych efektów CRI powinien wynosić minimum 80.

  • Kinkiety, lampy wiszące najlepiej wieszać po obu stronach lustra. Unikniesz cieni na twarzy, co jest ważne m.in. przy robieniu makijażu.
  • Podłużny kinkiet łazienkowy, montowany nad lustrem, zapewnia jego równomierne oświetlenie.
  • Oświetlenie zintegrowane z lustrem znakomicie sprawdzi się w niewielkiej łazience, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Lampy wodoszczelne pod prysznic

Ze względu na specyfikę łazienki, wybieraj oświetlenie o stopniu ochrony IP44 lub wyższym, aby zabezpieczyć je przed wilgocią. W prysznicu klasyczne lampy zastąp deszczownicą z wbudowanym oświetleniem lub wodoodpornymi taśmami LED.

Nowoczesne trendy w oświetleniu łazienkowym

Najmodniejsze jest oczywiście oświetlenie LED - energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Coraz chętniej sięgamy także po tzw. inteligentne oświetlenie, którym możemy sterować, zmieniać kolor i barwę światła.

W 2024 roku będzie należał do obłych, prostych form. Czyste linie i neutralne kolory będą dominować, co pozwoli oświetleniu wtopić się w przestrzeń. Modne będą świetlne półki i lustra z wbudowanym oświetleniem.

Coraz modniejszy styl quiet luxury wkroczy też do łazienek. Eleganckie stonowane oprawy to będzie hit tego roku.

Oświetlenie LED

Technologia LED jest idealna dla łazienki. Energooszczędność, możliwość regulacji intensywności światła i różnorodność kształtów sprawiają, że jest to modne i funkcjonalne rozwiązanie. W okolicy lustra czy toaletki, gdzie potrzebujemy mocniejszego światła choćby do wykonania makijażu czy pielęgnacji, najlepiej sprawdzi się liniowe oświetlenie ledowe, które możemy umieścić np. w okolicach umywalki, przy suficie, przy lustrze lub nawet wokół niego.

Modna łazienka 2024. 5 najnowszych trendów w aranżacji łazienek

Wmarzona łazienka Polaków