Dlaczego warto ubezpieczyć dom i mieszkanie?

2024-03-27 11:16 Materiał sponsorowany

Dom to poczucie bezpieczeństwa. Stabilności. "Nasze" miejsce w coraz trudniejszych czasach. Jego budowa kosztuje wiele - także czasu i nerwów. Dlatego by w pełni cieszyć się swoimi czterema kątami i móc spać spokojniej, warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni wsparcie w przypadku nieprzewidzianej sytuacji.

PZU DOM ubezpieczenie
Autor: PZU

Niezależnie od tego, czy jesteśmy świeżo upieczonymi właścicielami domu, czy przeżyliśmy pod wymarzonym dachem wiele lat, ubezpieczenie jest kluczowym elementem ochrony naszego majątku. Dlaczego warto w nie zainwestować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego ubezpieczenia? O czym nie możemy zapomnieć w procesie zakupu polisy? 

Kompleksowe ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu powinno obejmować zarówno elementy jego konstrukcji (czyli na przykład dachy, schody, fundamenty, podłogi), jak i elementy zewnętrzne (takie jak balustrady tarasowe czy panele fotowoltaiczne) oraz coś, o czym zdarza się nam zapominać, czyli ruchomości domowe. W skład tych ostatnich wchodzą przedmioty, które są naszą własnością, a które można wynieść z domu bez użycia narzędzi, np. komputery, sprzęt fotograficzny, ale także biżuterię i gotówkę czy sprzęty kuchenne.

Przed wyborem polisy ubezpieczeniowej warto dobrze zastanowić się nad tym, co posiadamy. I zaktualizować naszą wiedzę na temat tego, jaką nasz dom i ulubione przedmioty mają aktualnie wartość. Sytuacja gospodarcza i geopolityczna wpłynęła na znaczący wzrost cen towarów i usług. Obecnie cena odbudowy zniszczonego np. przez zalanie domu może przewyższyć koszty początkowej inwestycji! Dobrze sprawdzić i zaktualizować wartość sumy ubezpieczenia. Koszty, które przed kilkoma laty wydawały się niezagrażające, mogą obecnie, w sytuacji awaryjnej, nieprzyjemnie nas zaskoczyć. 

Dlatego pierwszym i niezwykle istotnym krokiem w procesie ubezpieczania domu jest właściwe ocenienie wartości nieruchomości i posiadanego przez nas mienia. Dzięki prostemu kalkulatorowi PZU DOM szybko oszacujemy wartość mienia ruchomego, co pozwoli uniknąć ubezpieczenia się na zbyt niską kwotę. Kalkulator zaprojektowano intuicyjnie, z jasnym podziałem na poszczególne kategorie, o jakich czasem moglibyśmy nawet nie pomyśleć.

Co wchodzi w skład ruchomości domowych?

Ruchomości domowe to nie tylko rzeczy oczywiste, przychodzące nam w pierwszej chwili do głowy, jak drogi telewizor czy komputer. Ich ubezpieczenie nie łączy się też tylko z zagrożeniem kradzieżą, ale też zniszczeniem, np. w wyniku awarii instalacji czy niespodziewanego wypadku! Pomyśl, jak trudno byłoby szybko zdobyć pieniądze na naprawdę lub wymianę:

  • komputera i innych sprzętów elektronicznych, z których codziennie korzystasz,

  • sprzętu sportowego dla całej rodziny (np. nart czy profesjonalnego ekwipunku w góry),

  • zawartości domowego warsztatu, którego elementy kupowałeś/kupowałaś przez wiele lat,

  • zastawy stołowej po ukochanej babci,

  • drogich elementów garderoby, np. biżuterii lub luksusowej torebki,

  • ukochanych zabawek dziecka, które zdążyły już zyskać dużą wartość sentymentalną

    ... a przedmioty te można wyliczać naprawdę długo. Wszystko, co nas otacza w domu, jest częścią składową jego charakteru oraz naszego poczucia bezpieczeństwa. 

PZU DOM - ubezpieczenie dopasowane do Twojego domu

Ofert polis ubezpieczeniowych jest wiele, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na oferty sprawdzonych firm, cieszących się zaufaniem na rynku. Jednym z takich ubezpieczeń jest PZU DOM, czyli ubezpieczenie, pozwalające kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wariant Od Wszystkich Ryzyk. To ochrona, która obejmuje zarówno typowe, często występujące szkody (np. zalanie, ogień, huragan, powódź), jak i takie, o których nawet nie zdarzy nam się pomyśleć, np. gdy bocian, domagając się jedzenia, porysuje okna i drzwi w naszym domu czy dzik zniszczy płot.

Doświadczeni doradcy PZU udzielą nam wsparcia w całym procesie zakupu polisy, doradzając nie tylko w zakresie oszacowania wartości naszego majątku, ale także w wybraniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia.

Podsumowując, odpowiednie ubezpieczenie domu pozwoli nam cieszyć się codziennością bez lęków o konsekwencje nieprzewidzianych trudności czy pechowych zdarzeń. Dobrze jest mieć świadomość, że nawet w przypadku przykrych wypadków nasz dom - czyli ostoja, miejsce, które chroni naszą rodzinę - jest ubezpieczony a my otrzymamy niezbędną pomoc tak szybko, jak to tylko możliwe. Życie przynosi nam coraz więcej niespodzianek, nie sposób przewidzieć wszystkich, ale przy rozsądnym przygotowaniu możemy zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo w zakresie ochrony naszego mienia.

Partnerzy