Porcelana "Karolina" zamyka produkcję - trwa wyprzedaż. Co warto kupić? Na co polować? Sklep internetowy już działa

2024-03-06 10:00

Fabryka porcelany "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej była w PRL-u jedną z popularniejszych wytwórni ceramiki. Sklep wyprzedaje obecnie wzory na sztuki i w kompletach - trwa wyprzedaż. Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" po ponad 160 latach zamykają produkcję. Co warto kupić po okazyjnej cenie? Na co zwrócić uwagę? Czy można zrobić zakupy online?

Styl dworkowy. Kuchenna porcelana
Autor: Marcin Czechowicz W kuchni domu w stylu dworkowym jest miejsce na pamiątkową, niekoniecznie cenną, również zdekompletowaną porcelanę.

Spis treści

  1. Porcelana "Karolina". Wyprzedaż - co kupić?
  2. Gdzie kupić przecenioną porcelanę Karolina? Sklep internetowy już działa
  3. Wyprzedaż porcelany "Karolina". Punkt obowiązkowy przed Wielkanocą 2024 - dlaczego?
  4. Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Ostatnia fabryka porcelany Dolnego Śląska kończy produkcję

Porcelana "Karolina". Wyprzedaż - co kupić?

W sklepie stacjonarnym fabryki w Jaworzynie Śląskiej trwa obecnie wyprzedaż porcelany. Ceny są mocno okazyjne - naczynia sprzedawane na sztuki kosztują nawet parę złotych, a obniżki sięgają 70%. "Karolina" ogłosiła upadłość w połowie lutego. Gdy informacja o organizowanej z tego powodu wyprzedaży się rozeszła, padły serwery sklepu internetowego.

Zakład z Jaworzyny oferujący interesujące wzory w PRL-u, obecnie ma dość ograniczony asortyment. Specjalizuje się w białych, delikatnie żłobionych lub całkowicie prostych i minimalistycznych formach. Podstawowych serii ozdobionych wzorami jest kilka, nie są to jednak produkty dla kolekcjonerów czy poszukiwaczy wyróżniających się projektów. 

W ofercie dostępna jest seria upamiętniająca inną ikoniczną markę markę z PRL-u, czyli Fiata 126p - może zainteresować fanów "zabytkowej" motoryzacji. Kolekcje limitowane ozdobione artystycznymi wzorami mogą trafić w gusta bardziej wybrednych. Ich wartość na pewno z czasem wzrośnie, jednak nie należy się spodziewać, że dorówna np. kolekcji Circus z zamkniętej w 2023 roku fabryki Kristof (wystawiano ją nawet w muzeach).

Cena 4-częściowego kompletu (dwa talerze, salaterka, kubek) z serii limitowanej - niezależnie od wzoru - wynosi 224 zł.

Zobacz także: Sygnatury porcelany PRL - sprawdź, jakie skarby masz w domu. Co oznaczają litery na spodzie naczyń? Porcelit, porcelana i fajans

Sygnatury na ceramice PRL. Porcelana, porcelit, fajans - zobacz zdjęcia pieczątek
Autor: Januszk57 - Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej

Gdzie kupić przecenioną porcelanę Karolina? Sklep internetowy już działa

Porcelanę w ramach wyprzedaży można obecnie kupić w sklepie fabrycznym zakładów w Jaworzynie Śląskiej, na ul. Wolności 4.

Choć jego strona internetowa już działa, produkty dostępne online nie są przecenione - ceny dostępnych przedmiotów i kompletów oscylują głównie wokół 100-600 złotych. Te tańsze zostały już w dużej mierze wykupione, jednak wciąż można tu znaleźć m.in. porcelanowe filiżanki za 17 zł, świecznik za 25 zł czy dzbanki za 59 zł. Mimo braku przecen online, serie i pojedyncze naczynia znikają w ekspresowym tempie, a oferta sklepu internetowego jest dość ograniczona. Dostępne są nadal m.in. komplety "śniadaniowe" limitowanych serii Maluch (inspirowanej kultowym fiatem) oraz Mito (inspirowanej mitologią).

Serwery w dalszym ciągu są mocno przeciążone.

Godziny otwarcia sklepu firmowego przy ul. Wolności 4

  • od poniedziałku do piątku: 9:00-17:00,
  • w soboty: 9:00-14:00,
  • w niedziele: nieczynne.

Wyprzedaż porcelany "Karolina". Punkt obowiązkowy przed Wielkanocą 2024 - dlaczego?

Wyprzedaż naczyń w sklepie "Karoliny" powinna szczególnie zainteresować osoby spodziewające się większej liczby gości na te lub następne święta - zarówno Wielkanocne, jak i Bożego Narodzenia. Powód jest prosty - w przypadku braków w zastawie stołowej, zamiast kupować słabszej jakości serwisy w popularnych sieciówkach, często poświęcając przy tym estetykę, można tu nabyć wysokiej jakości porcelanę z historycznej fabryki, w jeszcze niższej cenie, a przy okazji wesprzeć krajowy rynek.

Taki zakup sprawdzi się świetnie jako docelowa zastawa - nie musi być przecież droga ani ozdobna - ale i jako zapasowe nakrycia na większe spotkania rodzinne czy dla niespodziewanych gości. 

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Ostatnia fabryka porcelany Dolnego Śląska kończy produkcję

Powstała w 1860 roku w dawnym Königszelt. Pod koniec XIX wieku produkcję przeniesiono do obecnej Jaworzyny Śląskiej. Fabryka produkowała najwyższej jakości cenioną porcelanę, zaufaniem obdarzył ją nawet Disney - produkowano tu oficjalne figurki Myszki Miki. Po upaństwowieniu fabryki po II Wojnie Światowej, w 1951 roku zaczęła produkcję pod polską nazwą - Zakłady Porcelany Stołowej Jaworzyna Śląska, a od 1957 roku do dnia dzisiejszego jako Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina”.

ZPS "Karolina" działające pod skrzydłami marki Gerlach, ogłosiły upadłość w połowie lutego 2024 roku - z problemami finansowymi miały się zmagać już od dłuższego czasu, jednak tak jak w przypadku wałbrzyskiego "Kristofa" ostatecznym ciosem okazała się pandemia, a następnie wzrost cen energii. Jeśli nie znajdzie się nowy kupiec, swoją produkcję zakończy ostatnia historyczna fabryka porcelany na Dolnym Śląsku.

Zobacz także: Porcelanowe figurki PRL. Ćmielów, Chodzież, Bogucice - ile są warte i które są najcenniejsze?