Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka? Dobre praktyki i nauka porządku

2024-04-25 12:05

Zastanawiasz się, jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka? Gdy wyposażymy pokój dziecka w akcesoria do przechowywania, łatwiej będzie dziecku segregować należące do niego zabawki. Radzimy, jakie rozwiązania warto zastosować w pokoju dziecięcym.

Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka?
Autor: mat. pras. Bloomingville Przykład dobrej organizacji, jeśli chodzi o przechowywanie zabawek w pokoju dziecka

Spis treści

  1. Jak przechowywać zabawki? Podstawowe elementy wyposażenia
  2. Gdzie przechowywać zabawki dziecięce? Transparentne pudełka i... osłonki na doniczki
  3. Regały i półki wiszące do przechowywania zabawek

Jak przechowywać zabawki? Podstawowe elementy wyposażenia

Urządzając pokój dziecka, powinniśmy się kierować funkcjonalnością poszczególnych elementów wyposażenia. Łóżko, szafa przesuwna do przechowywania dziecięcych ubrań, biurko i wygodne krzesło stanowią w pokoju dziecka niezbędne minimum. Wybierając je, pamiętajmy, aby były wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia – szafa powinna mieć drążek na odzież wiszącą, liczne półki oraz wysuwane kosze. Dobrze by było, aby również łóżko zawierało pojemnik na pościel lub wysuwane szuflady. Meble stanowiące podstawowe wyposażenie pokoju dziecięcego często nie wystarczają do zachowania porządku, zwłaszcza gdy w grę wchodzą różnorodne akcesoria dziecięce oraz zabawki. Warto zatroszczyć się więc o dodatkowe systemy przechowywania, które pozwolą zaprowadzić ład w pokoju dziecięcym.

Gdzie przechowywać zabawki dziecięce? Transparentne pudełka i... osłonki na doniczki

Praktycznym rozwiązaniem jest zakup przezroczystych pudełek do przechowywania, dzięki którym dziecko będzie mogło zawsze podejrzeć, co w nich się znajduje. Jeśli dodatkowo przykleimy na nie nalepkę (np. samochodzik na pudełko, w którym zamierzamy przechowywać małe samochodziki do zabawy), maluch nie będzie miał już żadnych wątpliwości, gdzie szukać ulubionych zabawek. Podobną praktykę możemy zastosować w przypadku klocków czy lalek.

Estetycznym rozwiązaniem, często chwalonym przez blogerki parentingowe, jest przechowywanie zabawek dziecięcych w koszach wykonanych z naturalnych materiałów, np. z trawy morskiej, które powszechnie wykorzystuje się jako osłonki na doniczki w aranżacjach w stylu skandynawskim. Kosze są lekkie i łatwo zobaczyć, co w nich się kryje, dlatego oprócz transparentnych pudełek stanowią dobry sposób na przechowywanie dziecięcych zabawek.

Regały i półki wiszące do przechowywania zabawek

Szafa i komoda najczęściej zarezerwowane są do przechowywania ubrań. Wiele przedmiotów używanych przez dziecko na co dzień możemy umieścić natomiast w otwartych lub przeszklonych regałach. Warto wydzielić w nich specjalne półki na rzeczy związane z hobby dziecka, np. ludziki z modeliny, figurki ulubionych postaci z kreskówek czy farmę zwierzaków, które dziecko kolekcjonuje. Otwarte półki to dobre miejsce również na przechowywanie ulubionych książeczek dziecka.

Warto pamiętać o tym, aby systemy przechowywania były rozsądnie oddzielone od siebie, np. jeden regał może znajdować się przy biurku, a drugi nieopodal łóżka, co pozwoli wydzielić strefę z przyborami szkolnymi, a więc do nauki.

Warto rozważyć zakup regałów różnych typów, np. wiszących, które będą nie tylko stanowiły dodatkową przestrzeń do przechowywania, lecz także element ozdobny. Ciekawym rozwiązaniem są półki wiszące w geometrycznych kształtach (np. kwadratowe i sześciokątne). Można wybrać także barwne półki, które będą łączyć się z kolorem przewodnim aranżacji pokoju dziecięcego. Dobrym pomysłem jest zamocowanie do nich od spodu kilku haczyków, na których dziecko może powiesić legitymację szkolną lub ulubione breloczki.

Oryginalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wiszącego regału z poliestru składającego się z kilku półek do przechowywania drobiazgów. Idealnie sprawdzi się także w szafie jako dodatkowy organizer wewnętrzny, pozwalając dziecku odkładać drobiazgi, które na co dzień nie mają swojego określonego miejsca.

Pokój dziecka - malowanie szablonów