5 sposobów, jak ukryć kable od telewizora w salonie - maskowanie kabli ZDJĘCIA

2024-04-25 11:55

Radzimy, jak ukryć kable od telewizora. Zanim zamontujesz telewizor w salonie, pomyśl, jak poprowadzisz kable zasilania czy telewizji kablowej. Jest wiele sposobów na maskowanie kabli. Brzydkie kable mogą popsuć aranżację salonu, jeśli oglądając telewizję, będziemy codziennie na nie spoglądać.

Spis treści

  1. Jak ukryć kable od telewizora - sposób 1 - gniazda
  2. Jak ukryć kable od telewizora - sposób 2 - korytko
  3. Jak ukryć kable od telewizora - sposób 3 - regał
  4. Jak ukryć kable od telewizora - sposób 4 - panele
  5. Jak ukryć kable od telewizora - sposób 5 - po drugiej stronie ściany
  6. Maskowanie kabli od telewizora
  7. Zrób to sam: jak ukryć kable od telewizora

Telewizor w salonie to ważny element wystroju. Często nie wiemy, gdzie go postawić. I co najważniejsze, jak ukryć kable od telewizora, by nie szpeciły wnętrza.

Zobacz też: Aranżacja ściany z telewizorem - pomysły i inspiracje. Dekoracja ścian w salonie, cegła na ścianie, beton na ścianie ZDJĘCIA>>

Jak ukryć kable od telewizora - sposób 1 - gniazda

Kable telewizyjne i prądowe najwygodniej jest umieścić bezpośrednio za telewizorem. Wystarczy je skrócić lub schować w specjalnej maskownicy, by nie wystawały poza odbiornik.

Jak ukryć kable od telewizora - sposób 2 - korytko

Kable można ukryć w wykutej w ścianie rynience, przykryć je sklejką lub płytą g-k, zagipsować na równi ze ścianą. Przy wlocie i wylocie korytka należy zostawić otwory (konieczne do wymiany czy dodawania nowych kabli w przyszłości).

Jak ukryć kable od telewizora - sposób 3 - regał

Zakup szafki RTV z panelem przysłaniającym mocowania telewizora do ściany oszczędzi ci sporo czasu i pracy.

Jak ukryć kable od telewizora - sposób 4 - panele

Dobrym pomysłem na ukrycie kabli jest okładzina – z MDF-u, drewnianych paneli, płyty g-k. Kable od telewizora biegną wtedy między ścianą a płytą. Pamiętaj tylko o zostawieniu na dole i górze otworów wentylacyjnych.

Jak ukryć kable od telewizora - sposób 5 - po drugiej stronie ściany

Gdy telewizor sąsiaduje z innym pokojem, kable można poprowadzić przez ścianę, do drugiego wnętrza. Tam najlepiej ukryć je w szafie, szafce, za regałem itd.

Nie przegap: Montaż telewizora na ścianie krok po kroku >>

Maskowanie kabli od telewizora

Jeżeli wieszamy telewizor na ścianie, sprawa nie jest tak prosta. Ne mamy miejsca na dekoder, odtwarzacz DVD czy inne urządzenia. Trzeba będzie również schować zwisające po ścianie kable. Można przeprowadzić i schować kable od telewizora przez wmurowany w ścianie peszel o średnicy minimum 6 cm (musi przejść przez niego nie tylko przewód, ale także wtyczka) albo zdecydować się na budowę ścianki z płyt, za którą schowamy kable – na przykład fornirowanych lub gipsowo-kartonowych. Najprostszym, praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest nowoczesna meblościanka z miejscem na telewizor. Pozwala zagospodarować całą ścianę i zgromadzić wszystko, co chcemy schować, w jednym miejscu. Reszta pokoju pozostanie wolna i będzie można ją wykorzystać na meble wypoczynkowe i stół jadalniany. Wokół telewizora nie należy wieszać obrazów, zdjęć, ustawiać bibelotów. Przyciągają one wzrok i dekoncentrują podczas oglądania – może to powodować rozdrażnienie i w efekcie męczyć.

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>

Zrób to sam: jak ukryć kable od telewizora

Nic tak nie szpeci ścian i w efekcie wystroju wnętrza jak wiszące kable. Jeśli chcesz mieć wiszący telewizor, zawczasu pomyśl. jak ukryć kable od telewizora. W zrób to sam mamy kilka rozwiązań. Nowoczesne płaskie telewizory coraz częściej wieszamy na ścianie. Warto pomyśleć o ich otoczeniu, bo to okazja do stworzenia ciekawej aranżacji wnętrza.

Jak ukryć kable od telewizora wiszącego na ścianie - rozwiązanie tego problemu musi znaleźć każdy, kto chce, by wiszący telewizor wyglądał naprawdę efektownie. Najładniej będzie, gdy w ścianie wykujemy kanał i tam ukryjemy kable od telewizora. Chowamy w nim kable, zaślepiamy kawałkiem płyty gipsowo-kartonowej lub sklejką, gipsujemy i malujemy ścianę. Trzeba tylko pamiętać, aby na wlocie i wylocie kabli pozostawić w ścianie otwory. Łatwiej będzie przeciągać kable i dokładać nowe, gdy w ścianie wykujemy kanał i włożymy w niego gotowe korytko z tworzywa. Są dostępne w różnych wymiarach. Żeby wygodnie przeciągnąć kable razem z wtyczkami, korytko powinno mieć co najmniej 8 cm szerokości. Gdy telewizor już wisi na ścianie, a nam nie uśmiecha się kolejny remont i kucie ścian, można nawlec ozdobny peszel (oplot z plecionki) na kable od telewizora lub użyć specjalnej maskownicy. Aby maskownica na kable od telewizora mniej rzucała się w oczy, warto ją zagruntować i pomalować farbą w kolorze ściany.