Telewizor na ścianie: jak powiesić? Montaż telewizora na ścianie zrób to sam

2021-11-26 13:02

Telewizor na ścianie to rozwiązanie nowoczesne i popularne. Coraz częściej decydujemy się zaoszczędzić miejsce w salonie i nie stawiać zajmującego je telewizora na szafach czy stolikach. Montaż telewizora na ścianie nie wymaga jednak fachowca. Korzystając z instrukcji zamieszczonej w artykule, dowiesz się, jak powiesić telewizor na ścianie.

Spis treści

  1. Telewizor na ścianie: rodzaje uchwytów
  2. Telewizor w aranżacji wnętrz (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

Przy zakupie nowego telewizora zastanów się, gdzie go umieścisz w salonie. Czy telewizor ma stać na szafce (tzw. szafka RTV), czy ma być zawieszony na ścianie, a może ma być wbudowany w mebel? W każdej z tych opcji trzeba pamiętać o tym, by telewizor umieścić na wysokości wzroku (choć ekran może być podwieszony trochę wyżej). Kiedy już kupiliśmy telewizor i wybraliśmy miejsce dla odbiornika, możemy się zabrać do montażu telewizora na ścianie. W naszym cyklu zrób to sam pokazujemy, jak powiesić telewizor na ścianie. Do montażu telewizora na ścianie będzie potrzebny specjalny uchwyt wieszak, który warto wybrać od razu przy zakupie telewizora. Często w sklepach są gotowe zestawy telewizorów wraz z uchwytami, które sprzedawane razem w pakiecie mogą być tańsze.

Czytaj też:

.. Telewizor, jakiego potrzebujesz. Wybraliśmy najciekawsze modele >>

.. Jaki telewizor kupić? Jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie? >>

Telewizor na ścianie: rodzaje uchwytów

Telewizor na ścianie możemy zamocować za pomocą uchwytu naściennego bądź sufitowego. Różnią się one nie tylko miejscem mocowania, ale także funkcjonalnością – są wieszaki uchwyty na telewizor stałe (bez regulacji), wieszaki uchwyty na telewizor uchylne (z regulacją w płaszczyźnie pionowej) oraz wieszaki uchwyty na telewizor obrotowe (z regulacją w dwóch płaszczyznach). Wyróżniamy następujące rodzaje uchwytów do telewizora na ścianie:

  • Uchwyt do telewizora bez regulacji. Jak sama nazwa wskazuje, taki uchwyt mocuje telewizor w jednej płaszczyźnie, zostawiając przy tym mały odstęp między ścianą a ekranem. Z reguły jest uniwersalny – ma regulowany rozstaw otworów na śruby montażowe i pasuje do różnych telewizorów.
  • Uchwyt do telewizora z regulacją w osi pionowej. Umożliwia zmianę kąta nachylenia telewizora góra - dół, przeważnie w zakresie od -15 do +15°.
  • Uchwyt do telewizora obrotowy. Pozwala na zmianę ustawienia telewizora w pionie i poziomie. Niestety, przez swoje duże wymiary jest bardzo widoczny.
  • Uchwyt w telewizorze. W niektórych odbiornikach podstawa telewizora, w którą są wbudowane głośniki, jest jednocześnie uchwytem na ścianę. Takie rozwiązanie umożliwia szybki i łatwy montaż.

Nie przegap: Telewizor na ścianie. Jak wybrać uchwyt do telewizora? PORADNIK

Uwaga! Nie wszystkie uchwyty będą pasowały do każdego telewizora. Wybierając „wieszak”, powinniśmy uwzględnić między innymi wagę oraz rozstaw śrub montażowych telewizora na ścianie (VESA). Takie informacje powinny być zawarte w specyfikacji technicznej. Jeśli jednak ich nie mamy, musimy wymierzyć (w poziomie i pionie) rozstaw otworów montażowych, które znajdują się z tyłu telewizora.

Czytaj też: Ulubiony telesalon, czyli gdzie postawić telewizor 

Telewizor w aranżacji wnętrz (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

Jak możesz zaaranżować telewizor w salonie czy sypialni? Sprawdź w galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej.

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?