Jak malować ściany: uważaj na błędy! Co źle robimy malując pokój - porady malarskie

2024-04-26 11:36

Jak malować ściany? Malowanie pokoju jest dość proste. Jeśli planujesz sam pomalować ściany, zobacz jakich błędów nie popełniać podczas malowania. Poradnik malarski - jak malować ściany zgodnie ze sztuką.

malowanie ścian
Autor: pexels.com

Spis treści

  1. Jak malować ściany: złe oczyszczenie podłoża
  2. Jak malować ściany: zbyt szybkie nanoszenie farb
  3. Malowanie ścian bez smug: nierówne nakładanie farby
  4. Jak malować ściany wałkiem: złe malowanie wałkiem
  5. Malowanie ścian: nadmierne rozcieńczanie farby
  6. Malowanie ścian: malowanie „na sucho”
  7. Galerie zdjęć: inspiracje na ładne kolory ściany

Oprócz dobrego zestawienia kolorów ścian ważne jest prawidłowe pomalowanie powierzchni. Malowanie ścian wymaga pewnej wiedzy, dlatego warto się do tego dobrze przygotować. Jeśli chcesz mieć ładnie pomalowane ściany, sprawdź jakich błędów unikać podczas malowania ścian: poradnik malarski.

Jak malować ściany: złe oczyszczenie podłoża

Pierwszym błędem podczas malowania ścian jest złe przygotowanie ściany. Brudna, zapylona lub zatłuszczona powierzchnia pomalowanej ściany spowoduje, że farba będzie miała słabą przyczepność, czyli nie będzie się trzymała powierzchni. Widać to od razu po nałożeniu farby - trudno ją będzie równo rozprowadzić, a na ścianie pojawią się smugi.

Sprawdź też: jak usunąć zacieki na ścianie >>>

Jak malować ściany: zbyt szybkie nanoszenie farb

Kolejny często popełniany błąd podczas malowania pokoju to nanoszenie farby na wilgotną lub mokrą powierzchnię ściany. Pamiętaj, że ściana przygotowana do malowania musi być zupełnie sucha. Farba traci przyczepność w miejscach wilgotnych i może to być przyczyną pojawienia się pęcherzy. Powierzchnię, na której widoczne są pęcherzyki powietrza, należy zeskrobać, a następnie przetrzeć papierem ściernym. Natomiast taśmę malarską odrywamy, kiedy farba jest jeszcze wilgotna. W przeciwnym razie zerwiemy ją razem z warstwą farby.

Malowanie ścian bez smug: nierówne nakładanie farby

Malowanie ścian nie jest trudne, jednak należy je wykonać starannie. jak uniknąć smug podczas malowania? Nie możemy "pomazać ściany", a nierówne malowanie to częsty błąd popełniany przez osoby, które nie mają wprawy w malowaniu ścian. W efekcie niestarannego lub nieumiejętnego malowania ścian powierzchnia będzie niejednolita - pozostaną widoczne ślady prowadzenia wałka lub pędzla (smugi na ścianie).

Sprawdź też: jak zmywać plam ze ściany >>>

Doświadczeni malarze stosują zasadę mokrego brzegu, czyli malują kolejne fragmenty ściany, póki farba jest mokra. Nie można przerywać malowania, dopóki nie pokryje się farbą całej ściany. Malując ścianę pionowymi pasami, aby uniknać smug należy pilnować, aby kierunek nakładania jednej warstwy pasów był taki sam, czyli na przykład z góry na dół, i aby kolejne pasy nachodziły na siebie. Inna technika malownia ścian polecana przez malarzy to „malowanie w literę V”. Farbę nakłada się wałkiem na ścianę w kształcie litery V, po czym szybkimi ruchami rozprowadza się ją w lewą i prawą stronę.

Jak malować ściany wałkiem: złe malowanie wałkiem

Częsty błąd to zbyt mocne przyciskanie wałka w trakcie malowania. Malowanie ścian zależy też od użytych narzędzi do malowania. Zbyt mocne dociskanie wałka podczas malowania ścian sprawi, że rozcieńczona farba będzie się rozpryskiwać, a gęsta pozostawiać na ścianie ślady brzegów wałka. Malując ściany wałkiem, nie wolno za bardzo naciskać, zwłaszcza kiedy wałek jest mocno nasączony. Najlepiej używać krótkich pociągnięć wałka, które nakładają się na przynajmniej połowie szerokości pasów - wtedy przejścia nie będą widoczne.

Sprawdź też: dekoracyjne ściany z połyskiem >>>

Malowanie ścian: nadmierne rozcieńczanie farby

Malowanie ścian zależy też od rodzaju i jakości farby. Rozcieńczona farba niedostatecznie przykrywa ścianę. Należy na to uważać, szczególnie jeżeli do malowania ścian wybraliśmy żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor, czyli barwy które „z natury” gorzej kryją. W takich przypadkach przed malowaniem ścian warto zastosować najpierw farbę podkładową w kolorze zbliżonym do tego, który chcemy uzyskać.

Malowanie ścian: malowanie „na sucho”

Farba po wyschnięciu nie stanowi gładkiej powłoki. Próby poprawiania niedomalowań, kiedy farba przeschnie, nie dają dobrych efektów. Na suchej już ścianie widoczne będą szpecące ślady pędzla lub wałka. Taka niewyrównana powierzchnia i przypadkowe ślady mogą też być skutkiem malowania w zbyt wysokiej temperaturze i suchym powietrzu.

Galerie zdjęć: inspiracje na ładne kolory ściany

Dobrze pomalowany pokój, to nie tylko prawidłowo naniesiona farba na ściany, ale także umiejętnie dobrane kolory farb. W galerii zdjęć wnętrz z podpowiedziamy jak ładnie malować ściany.

Sonda
Jaki materiał wykończeniowy na ściany najbardziej się wam podoba?
Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia