Najdroższa meblościanka w Polsce. Meblościanka Hałasa jest dziś warta majątek, wystawia się ją w muzeach

2024-03-13 9:45

Rajmund Teofil Hałas jest autorem nie tylko popularnych dziś krzeseł. W latach 60. zaprojektował również zestaw mebli, w którego skład wchodzi najdroższa meblościanka w Polsce. Zgrabna konstrukcja i fronty w różnych wariantach kolorystycznych składają się na wyjątkową całość, za którą niektórzy gotowi są zapłacić majątek.

Spis treści

  1. Meblościanka Hałasa. Ile jest warta i ile kosztuje?
  2. Rajmund Hałas - jego meble to dziś najbardziej poszukiwane polskie wzornictwo

Meblościanka Hałasa. Ile jest warta i ile kosztuje?

Trudno dokładnie oszacować wartość samej meblościanki - z reguły sprzedawana jest w komplecie. Zestaw (wyprodukowany przez Bydgoskie Fabryki Mebli według projektu Rajmunda Hałasa) ma większą wartość, a jeśli dodatkowo jest w bardzo dobrym stanie lub po renowacji i posiada oryginalną metkę, całość może być dziś warta nawet 50 tysięcy złotych. Ceny są mocno zróżnicowane - komplet mebli w serwisie OLX można kupić np. za 35 tys. zł.

W skład tego dość sporego kompletu wchodzą:

  • meblościanka,
  • stół z sześcioma krzesłami,
  • wersalka,
  • ława,
  • gazetnik,
  • trzy taborety.
Zagrywki Warszawa - pierwszy activity bar w Polsce

Sama meblościanka, uznawana obecnie za jedną z najpiękniejszych wyprodukowanych w Polsce Ludowej, może osiągnąć cenę ok. 20-30 tysięcy złotych. Zdarzało się, że kolekcjonerzy wynajdowali drogocenną meblościankę w czyjejś piwnicy, gdzie służyła od dekad jako regał na słoiki z przetworami. Zdarzało się też - i prawdopodobnie nadal się zdarza - że niczego nieświadomy właściciel mebla wystawiał go na sprzedaż za niską cenę, a następnie dostawał w wiadomościach propozycje coraz wyższych cen. Regał, jedna z niewielu lekkich form meblościanki, jest obiektem pożądania wielu miłośników wzornictwa z lat 60. a jego wysoka cena mało kogo dziś szokuje.

Zobacz także: Szkło i kryształ - różnice. Jak sprawdzić, czy kryształ jest prawdziwy? Autentyczność kryształu, bezpieczeństwo dla zdrowia

Rajmund Hałas - jego meble to dziś najbardziej poszukiwane polskie wzornictwo

Jeżeli nazwisko Hałasa brzmi znajomo, to dlatego, że zaprojektował najpopularniejsze obecnie krzesła produkowane w PRL-u, tzw. "Hałasy" (typ 200-190). Niewielkie krzesła z obitym siedziskiem i oparciem są bardzo wygodne; od dekady przeżywają drugą młodość. W 2013 roku zrobiło się głośno o innym jego projekcie, zupełnie zapomnianym i odkrytym na nowo "regale o zmiennych wysokościach", który zaczęto produkować współcześnie według oryginalnego projektu. Nieco mniej popularne są jego komoda i gablotka - to zestaw o wiele bardziej ociężały niż pozostałe projekty, choć wciąż wyróżniający się spośród pozostałych.

Rajmund Teofil Hałas pochodził z rodziny od pokoleń zajmującej się stolarstwem. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz na PWSSP w Poznaniu. Pracę rozpoczął w poznańskim Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego. W latach 1956-1969 kierował tam pracownią projektową. W tym samym czasie pełnił funkcję kierownika artystycznego Spółdzielni „Rzeźba i Stolarstwo Artystyczne”. W 1971 roku zainicjował powstanie Katedry Wzornictwa Przemysłowego na swojej uczelni. W ramach stypendiów naukowych podróżował do Finlandii czy Wielkiej Brytanii. Od 1975 roku zasiadał we władzach ASP w Warszawie. W 1989 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Zobacz także: Kultowe fotele PRL. Lisek, Chierowski i inne polskie ikony designu, które warto mieć w domu