Julia Keilowa - ikona polskiego wzornictwa przedwojennego. Jej prace zostaną pokazane w Muzeum Warszawy

2024-03-13 12:31

Julia Keilowa to postać wybitna i zarazem tragiczna. Jej trwającą zaledwie kilka lat obiecującą karierę przerwał wybuch II Wojny Światowej. Tworzyła przepiękne metalowe naczynia w stylu art deco, zyskując uznanie w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. W Muzeum Warszawy odbędzie się wystawa jej prac, opowiadająca historię projektantki oraz kobiet w ówczesnej branży wzornictwa. Wystawa "Julia Keilowa. Projektantka" potrwa od 21.03 do 1.09.2024 r.

Spis treści

  1. Julia Keilowa. Wielka kariera przerwana przez II wojnę światową
  2. Julia Keilowa i metaloplastyka art déco
  3. Wystawa "Julia Keilowa. Projektantka" w Muzeum Warszawy
  4. Godziny otwarcia Muzeum Warszawy i cennik biletów
Zduńskie opowieści. Maciej Burdzy i Maria Grzybek dają piecom drugie życie

Julia Keilowa. Wielka kariera przerwana przez II wojnę światową

Urodziła się w 1902 roku w Stryju leżącym obecnie w Ukrainie, w rodzinie żydowskiej, jako Julia Ringel. Po ślubie z Ignacym Keilem, Julia Keilowa przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła studia w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby.

Od 1932 współpracowała z największymi firmami platerniczymi i fabrykami - Fraget, Norblin, fabryka Braci Henneberg. Prowadziła też własną pracownię. Szybko zyskała uznanie. Już w latach 30. próbowano falsyfikować jej prace, kopiować styl. Jej projekty gościły na najważniejszych salonach II RP.

Wielokrotnie nagradzana i wystawiana, już w 1938 roku mogła się poszczycić indywidualną wystawą własnego wzornictwa. Wciąż tworzyła też rzeźby.

Po wybuchu wojny uciekła do Lwowa, jednak dwa lata później wróciła do Warszawy, gdzie ukrywała się poza gettem. W 1942 roku została zamordowana przez gestapo.

Julia Keilowa. Projektantka - zobacz zdjęcia przedmiotów z wystawy o artystce
Autor: Filip Preis Garnitur do palenia, proj. przypisywany Julii Keilowej, 1933–1939, wyk. Br. Henneberg, Kolekcja Anety i Artura Sawów

Julia Keilowa i metaloplastyka art déco

Czas działalności Keilowej zbiegł się z zatarciem granicy między sztuką wysoką i użytkową. Szkoły artystyczne zaczęły kształcić projektantów, a ci znajdowali zatrudnienie w przemyśle. W zdominowanej przez mężczyzn branży, tę samą drogę zaczęło obierać coraz więcej kobiet.

Platery art deco zaczęły konkurować ze popularnym i drogim srebrem. Nowoczesne, świeże projekty Keilowej (i nie tylko) wpisały się świetnie w rozwój niepodległego państwa polskiego, a jej prace stały się niemal wizytówką II RP. 

Wzornistwo Keilowej to dziś bardzo poszukiwane obiekty o ogromnej wartości kolekcjonerskiej.

Julia Keilowa. Projektantka - zdjęcia. Wystawa o artystce w Muzeum Warszawy
Autor: fot. Filip Preis, proj. Anna Światłowska / materiały prasowe Muzeum Warszawy

Wystawa "Julia Keilowa. Projektantka" w Muzeum Warszawy

Na wystawie w Muzeum Warszawy zostanie zaprezentowana największy dotąd zbiór prac artystki - blisko 80 obiektów. Ekspozycję uzupełnią prace innych projektantek, które w podobnym czasie przecierały szlak dla kobiet w innych częściach świata - Soni Delaunay, Jutty Siki, Christy Ehrlich i Sylvii Stave - oraz inne wybrane przedmioty z prywatnych i muzealnych kolekcji art déco.

Kuratorkami wystawy są Agnieszka Dąbrowska i Monika Siwińska. Będzie ją można oglądać od 21.03 do 1.09.2024 roku. W każdą niedzielę o godz. 16 po wystawie oprowadzą kuratorki lub zaproszeni goście.

W ramach wystawy zaplanowano trzy wykłady poświęcone kobietom w projektowaniu lat międzywojennych oraz warsztaty metaloplastyczne.

Pomysł na wystawę zrodził się z naszego zachwytu nad urodą przedmiotów zaprojektowanych przez Julię Keilową. Te metalowe tace, popielniczki czy wazony znakomicie wpisują się w estetykę lat 30. XX wieku. Były wtedy postrzegane jako nowoczesne, eleganckie, świadczące o wyrafinowanym guście nabywców. Po II wojnie światowej zapomniano o nich, ale w latach 90. w wielkim stylu „wróciły na salony” – opowiadają kuratorki wystawy Agnieszka Dąbrowska i Monika Siwińska.

Godziny otwarcia Muzeum Warszawy i cennik biletów

Muzeum Warszawy mieści się na Rynku Starego Miasta 32. Czwartek jest dniem bezpłatnego zwiedzania.

  • Bilet normalny: 20 zł,
  • bilet ulgowy: 15 zł.

Godziny otwarcia

Wtorek, środa, piątek, sobota 11:00 - 19:00
Czwartek 11:00 - 20:00
Niedziela 11:00 - 18:00

Zobacz także: Porcelanowe figurki z PRL-u. Ćmielów, Chodzież, Bogucice. Kiedyś w każdym domu, dziś na wagę złota