Niezbędniki do przedpokoju – co warto mieć w strefie wejścia? Poradnik

2024-04-24 15:50

Oddzielny lub otwarty na salon – bez względu na układ mieszkania przedpokój staje się jego wizytówką. To tam najpierw trafiają goście, dlatego ład przestrzenny oraz przemyślany wystrój są bardzo istotne. Sprawdź, co powinno się znaleźć w przedpokoju!

Spis treści

  1. Wieszak do przedpokoju – jaki wybrać?
  2. Siedziska do przedpokoju i do salonu

Zwykle mały albo wąski, przedpokój – zwłaszcza w bloku – nie należy do pomieszczeń łatwych w aranżacji. Powinniśmy znaleźć w nim miejsce na przechowywanie rzeczy, co zapewni porządek. Świetnym uzupełnieniem szafy wnękowej będzie np. praktyczny wieszak stojący. Do tego przyda się miejsce do siedzenia, tak by wygodnie zdjąć lub założyć buty. Warto pamiętać, że wszystkie te elementy mogą być przy okazji ciekawymi dekoracjami.

Wieszak do przedpokoju – jaki wybrać?

Wybór wieszaka do przedpokoju zależy od dostępnego miejsca, liczby osób, które będą z niego korzystać, a także konkretnego przeznaczenia (pomocniczy czy może podstawowe miejsce na kurtki i płaszcze?). Wieszak stojący zajmuje co prawda więcej przestrzeni niż ten ścienny, ale bez problemu znajdziemy odpowiedni model także do małego holu.

Doskonały przykład stanowi wieszak Tee, który nie potrzebuje sporo miejsca, ma za to dużą pojemność. Jego zaletą jest zróżnicowany poziom wysokości uchwytów, dzięki czemu łatwo korzystają z niego nawet małe dzieci, co nie jest standardem w wielu innych wieszakach. Tee jest przeznaczony dla osób, które cenią czysty minimalizm. Mimo zastosowania ograniczonych środków wyrazu (zarówno w zakresie materiałów, jak i kształtu) wyróżnia się pełną funkcjonalnością. Wieszak Tee, pochodzący z pracowni czeskiego projektanta Jana Padrnosa, zdobył prestiżową nagrodę Interior Innovation Award 2012.

Wieszaki do przedpokoju
Autor: materiały prasowe TON Wieszak Tee wyróżnia się prostą, ale efektowną i co najważniejsze - solidną konstrukcją. Udźwignie sporą porcję kurtek i płaszczów

Inny przykład prostego designu w duecie z pełną funkcjonalnością stanowi Fleur – prosty wieszak z klarownie zaprojektowaną linią. Powstał on z inspiracji tradycyjną technologią ręcznego gięcia drewna. Trzy okrągłe elementy bukowe tworzą stabilną podstawę. Na szczycie zaś zostały uzupełnione o kolejne trzy. W ten sposób powstaje dość dużo miejsca do wieszania ubrań. Wieszak Fleur dostępny jest w różnych kolorach – z powodzeniem odegra rolę ciekawej dekoracji w przedpokoju.

A może wieszak wielofunkcyjny i niestandardowy? Tym z kolei wyróżnia się model Petalo. Ten cichy, niepozorny pomocnik przyda się zarówno w przedpokoju, jak i w salonie czy sypialni. Inspirowany płatkami kwiatu, składa się z czterech wygiętych bukowych polan. Można na nim np. wygodnie zawiesić koce czy różne elementy garderoby, w tym spodnie – dzięki paskowi alcantary wpuszczonemu w jeden z drewnianych elementów nie zsuną się na podłogę. Najlepszą rekomendacją dla Petalo jest prestiżowa nagroda Honourable Mention Reddot Design Award 2011.

Siedziska do przedpokoju i do salonu

W przedpokoju warto wygospodarować miejsce nawet na małe siedzisko. Zwykle wybieramy ławkę, która uzupełniona jest o półki na buty. Ale dlaczego by nie postawić na klasyczne meble – taborety, krzesła, fotele? Wygodnie usiądziemy na nich, by zdjąć lub założyć buty, odłożyć torebkę, szalik, płaszcz. A w razie potrzeby przeniesiemy je do salonu, np. gdy zjawią się liczni goście. Stołki i taborety można również szybko zamienić w improwizowane stoliki albo kwietniki. Jeśli chodzi o krzesła oraz fotele, mamy dla Was kilka gotowych propozycji. Co więcej, wszystkie z powodzeniem wcielą się w rolę praktycznych dekoracji ze względu na ciekawą formę czy fantazyjną tapicerkę.

Fotel klubowy Chips – jego znaki rozpoznawcze to łagodne łuki, kontrastujące materiały oraz ręcznie gięte drewno. Wzrok od razu przyciąga imponujące, transparentne oparcie w kształcie ziemniaczanego czipsa, które sięga aż do podłoża, stanowiąc jednocześnie podstawę fotela. Kontrastuje z nim masywna poduszka – komfortowe siedzisko ze sprężynami kieszonkowymi wewnątrz. Wygodę siedzenia można regulować wymienną poduszką pod plecy.

Fotel Chips
Autor: materiały prasowe TON Fotel Chips wyróżnia się fantazyjną, nowoczesną formą

Ławka Goofyfantazyjny, nowoczesny mebel, który można na bieżąco personalizować. Dostępna w segmentach o różnych rozmiarach oraz wysokościach oparcia, pozwala na łatwą konstrukcję klasycznego siedzenia przy ścianie lub stworzenie zamkniętej strefy relaksu i wypoczynku na otwartej przestrzeni. Goofy znajdzie swe zastosowanie wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć pozytywną atmosferę!

Ławka Goofy
Autor: materiały prasowe TON Ławka Goofy może być ciekawym łącznikiem między przedpokojem a salonem. Model ten zapewnia duże możliwości personalizacji

Fotel Alba – tapicerowany, dostępny w intrygujących, modnych kolorach. Komfort na co dzień zapewniają sprężyny kieszonkowe i formowana pianka PUR. Ta technologia pozwala zapewnić kształt i wytrzymałość siedziska nawet podczas intensywnego używania fotela.

Fotel Alba
Autor: materiały prasowe TON Fotel Alba z dwoma rodzajami tapicerki

Fotel klubowy Merano – solidne nogi z litego drewna połączone z drewnem gięto-klejonym na siedzisku i oparciu. Oparcie i podłokietniki połączone są w jedną całość. Co więcej, można wybrać model tapicerowany.

Fotel klubowy Merano
Autor: materiały prasowe TON Fotel klubowy Merano - w sam raz dla miłośników elegancji z nutą retro

Fotel Merano – kolejny ciekawy model w kolekcji. Jego innowacyjna konstrukcja opiera się na dwóch osiowo krzyżujących się sklejkach gwarantujących wysoki komfort siedzenia.

Fotel Merano
Autor: materiały prasowe TON Fotel Merano wyróżnia się innowacyjną konstrukcją

Fotel Moritz – klasyka i nowoczesność w fantastycznym duecie. Zalety? Ręcznie szlifowane dębowe drewno, miękka i naturalna skóra, precyzyjne szwy, sprężyny w siedzeniu oraz długo testowana funkcjonalność. W skład kolekcji Moritz wchodzą jeszcze krzesło, krzesło z bocznymi oparciami oraz krzesło barowe.

Fotel Moritz
Autor: materiały prasowe TON Elegancki fotel Moritz

Fotel Dowel – w sam raz do domowej strefy relaksu. Przyciąga uwagę komfortową tapicerką podkreślającą zaokrąglone kształty. W przedpokoju będzie praktycznym i eleganckim obiektem dekoracyjnym.

Fotel Dowel
Autor: materiały prasowe TON Fotel Dowel wyróżnia się bardzo wygodnym siedziskiem. Dostępny w wielu ciekawych kolorach

Fotel i sofa Casablanca – przykład prostej, ale wysmakowanej elegancji. Wygodne siedziska wyróżniają się m.in. precyzyjnym obiciem tapicerskim. W mieszkaniu odnajdą się w wielu rolach – przede wszystkim w strefie relaksu. W skład kolekcji Casablanca wchodzą fotel, sofa oraz węższy i szerszy stolik.

Meble wypoczynkowe Casablanca
Autor: materiały prasowe TON Meble wypoczynkowe z kolekcji Casablanca

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą TON www.ton.eu/pl