Zawilec japoński - Anemone hupehensis = Anemone japonica

2022-04-13 14:24

Zawilec japoński jest byliną z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), mieszańcem pochodzącym od dwóch gatunków: Anemone hupehensis (Chiny) i Anemone vitifolia (zachodnia część Himalajów).

Zawilec japoński
Autor: GettyImages Zawilec japoński

Spis treści

  1. Zawilec japoński - kwietnienie
  2. Zawilec japoński - uprawa i pielęgnacja
  3. Zawilec ogrodowy

Zawilec (anemon) japoński - opis

W zależności od odmiany zawilec japoński ma od 40 do 150 cm wysokości. Rośliny silnie się rozrastają, tworzą grube, mięsiste, pełzające kłącza i głęboko sięgające w głąb ziemi korzenie. Na rozgałęzionych u dołu, sztywnych pędach wyrastają trójdzielne, pierzaste, szorstko owłosione liście.

Zawilec japoński - kwietnienie

Zawilec japoński kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty wyrastają z kątów górnych liści na rozgałęziających się, miękko owłosionych szypułkach. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone lub jasnofioletowe, pojedyncze lub pełne. Od spodu są jedwabisto owłosione i zazwyczaj o nieco innej, intensywniejszej barwie.

Zawilec japoński - uprawa i pielęgnacja

Zawilec należy sadzić na glebach żyznych, dość wilgotnych, najlepiej w miejscach lekko zacienionych, ale nie pod drzewami. Najlepiej sadzić go jesienią. Zimuje dość dobrze, ale młode rośliny (w pierwszych dwóch latach po posadzeniu) należy okryć na zimę.

Zawilec japoński rozmnaża się przez podział silnie drewniejących karp – wykonuje się go wczesną wiosną. Można także rozmnażać przez nasiona.

Zawilec ogrodowy

Zawilce japońskie można sadzić na rabatach bylinowych lub w grupach na trawnikach. Znakomicie nadaje się na kwiat cięty.

Inne gatunki zawilców:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Wilgotność gleby półcieniste
Stanowisko średnio wilgotne
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Wysokość 40 cm - 1,5 m
Termin kwitnienia VIII - X
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie