Zawilec wielkokwiatowy - Anemone sylvestris

2020-07-16 15:36

Zawilec wielkokwiatowy to roślina, którą można spotkać w Europie, Azji. W Polsce w stanie dzikim występuje  na Wyżynie Małopolskiej, Lubelskiej i Pojezierzu Mazurskim (gatunek chroniony w stanie naturalnym). Jest również uprawiana jako roślina ozdobna w prywatnych ogrodach. Należy do rodziny jaskrowatych (Rannunculaceae).

Spis treści

  1. Zawilec wielkokwiatowy - opis
  2. Zawilec wielkokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Zawilec wielkokwiatowy - zastosowanie

Zawilec wielkokwiatowy - opis

Zawilec wielkokwiatowy tworzy podziemne kłącza z rozłogami. Ma wzniesiony pokrój, zazwyczaj osiąga od 15 do 40 cm wysokości. Pędy są dość sztywne i owłosione. Liście są odziomkowe, w kolorze zielonym, mają powcinaną blaszkę liściową, od spodu owłosione, osadzone na długich ogonkach. Kwitnienie zawilca wielkokwiatowego rozpoczyna się  w kwietniu i  trwa przeważnie do czerwca. Kwiaty są dość duże (o średnicy dochodzącej nawet do 7 cm), przeważnie białe z żółtym środkiem, o owłosionej spodniej stronie płatków kwiatowych. Są lubiane są przez owady, zwłaszcza pszczoły, wydzielają przyjemnym zapach. Kwiaty otwierają się w dzień, nocą zamykają. Latem na roślinie pojawiają się ozdobne owoce: białe, wełniste niełupki, które same się rozsiewają. Ciekawe odmiany zawilca wielkokwiatowego:

  • ‘Snow White’- odmiana o dużych kwiatach w kolorze śnieżnobiałym,
  • ‘Grandiflora’ – odmiana o dużych, przewieszających się kwiatach.

>> Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

Zawilec wielkokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Zawilec wielkokwiatowy najlepiej rośnie w miejscu półcienistym (w słonecznym też sobie dobrze poradzi, jednak wtedy warto zadbać o regularne podlewanie rośliny). Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, dość lekkie i wapienne. Zawilec dość dobrze znosi suszę, jest też odporny na spadki temperatury.Przed zimą roślinę należy ściąć przy gruncie. Zawilec ma dobrze rozwinięty system korzeniowy i na wiosnę bardzo ładnie odbije. Dobrze wpływa na niego wzbogacanie podłoża węglem drzewnym czy popiołem z ogniska. Nie wymaga nawożenia. Aby jeszcze lepiej przetrwał zimę, można go ściółkować. Starsze okazy ciężko wyplenić z ogrodu, ponieważ zawilec ma silny system korzeniowy, który z czasem silnie się rozrasta. Zawilec wielkokwiatowy rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział roślin.

Zawilec wielkokwiatowy - zastosowanie

Zawilec wielkokwiatowy to doskonała roślina na delikatnie ocienione skalniaki. Można go także sadzić w zakamarkach ścieżek czy przy kamieniach. Najlepiej sadzić roślinę w dużych grupach (po 10-20 roślin) - wtedy prezentuje się najatrakcyjniej. Wprowadza do ogrodu naturalistyczny charakter. Można go także uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach. Kwiaty nadają się do cięcia - można je wykorzystać we florystyce.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 15 cm - 40 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE