Zawilec grecki - Anemone blanda

2022-03-27 15:53

Zawilec grecki, zwany także wdzięcznym lub powabnym, to niewielka bylina bulwiasta z rodziny jaskrowatych. Jej największym walorem ozdobnym są błękitne (u odmian także białe lub różowe), urocze kwiaty oraz delikatne, zielone liście.

Zawilec grecki
Autor: www.thinkstockphotos.com Zawilec grecki

Spis treści

  1. Zawilec grecki kwiat
  2. Zawilec grecki – uprawa
  3. Zawilec grecki – rozmnażanie
  4. Zawilce greckie w ogrodzie

Zawilec grecki dorasta do 10-15 cm wysokości. Ma niewielkie, mocno powcinane, trójdłoniaste, ciemnozielone liście odziomkowe, które ukazują się bardzo wczesną wiosną. Kwiaty zawilca wyrastają zaraz po pojawieniu się liści na roślinie.

Zawilec grecki kwiat

Zawilce greckie kwitną od marca do kwietnia. Kwiaty są dość duże, zbudowane z jednego okółka podłużnych, nieowłosionych płatków języczkowych, ułożonych gwiaździście wokół koszyczka wypełnionego żółtymi pręcikami. U gatunku płatki mają barwę błękitną, natomiast u odmian mogą być różowe (odmiana 'Pink Star'), białe (odmiana 'White Splendour') lub ciemnoniebieskie (odmiana 'Blue Shades'). Odmiany zawilca greckiego często też posiadają na wewnętrznej stronie płatków biały pierścień wokół pylników.

Zawilec grecki – uprawa

Zawilec grecki kwitnie 1-1,5 miesiąca, a następnie zasusza liście i przechodzi w stan spoczynku. Jest wtedy bardzo wrażliwy na zalanie, dlatego na wilgotnych terenach warto go wykopać i posadzić ponownie dopiero jesienią. Roślina uprawiana na odpowiednim stanowisku rozrasta się w duże kępy, ale wcześnie pozostawia po sobie puste miejsce. Z tego powodu warto zawilce greckie sadzić na rabacie z roślinami, które rozwijają się później, zapełniając wolne miejsce.

Zawilec grecki pochodzi z Azji Mniejszej i Grecji, dlatego wymaga ciepłego i osłoniętego stanowiska. Ze względu na swoje pochodzenie nie zawsze dobrze znosi niską temperaturę, dlatego powinien zimować pod grubą warstwą ściółki. Zawilec grecki dobrze rośnie w widnym półcieniu i na dostatecznie przepuszczalnym (a nawet żwirowym), próchniczym, umiarkowanie wilgotnym podłożu o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Zawilec grecki – rozmnażanie

Zawilec grecki rozmnaża się przez podział bulwek potomnych, przeprowadzany podczas letniego spoczynku rośliny lub za pomocą siewu nasion. W tym drugim przypadku potomstwo nie zawsze zachowuje charakterystyczne cechy egzemplarza matecznego (ten sposób rozmnażania nie jest polecany w przypadku odmian), a rośliny uzyskane z siewu zakwitają dopiero po 2-3 latach uprawy (gatunek często daje samosiew).

Zawilce greckie w ogrodzie

Zawilec grecki, jako roślina poszycia leśnego, dobrze czuje się pod drzewami i krzewami. Doskonale nadaje się też do ogrodów naturalistycznych i leśnych oraz do ogródków skalnych.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 10 cm - 15 cm
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?