Zawilec wieńcowy - Anemone coronaria

2020-07-16 15:36

Zawilec wieńcowy to bylina tworząca podziemne, nieregularne, brązowoczarne bulwy, które mają charakterystyczne haczykowate, ostre zakończenia (nazywane są pazurkami).

Zawilec wieńcowy
Autor: Monika Latkowska Zawilec wieńcowy

Zawilec mieszańcowy osiąga 30-45 cm wysokości. Ma duże kwiaty (średnicy 6–8 cm), które w zależności od odmiany są pojedyncze, półpełne lub pełne, o barwie białej, kremowej, niebieskofioletowej, niebieskiej, różowej, czerwonej bądź purpurowofioletowej. Kwiaty nadają się na kwiat cięty. Kwitnienie zawilca wieńcowatego zaczyna się pod koniec maja i trwa do jesieni.

Zawilce wieńcowate sadzi się na rabatach, najlepiej w grupach. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne (nadmiar wody może powodować zagniwanie bulw), a stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko ocienione. Miejsca gdzie rosną zawilce dobrze wiosną i latem wyłożyć wilgotną ściółką, a jesienią – opadłymi z drzew liśćmi.

Bulwy zawilca wieńcowego sadzi się do gruntu po 15 maja, przed posadzeniem dobrze moczyć je w letniej wodzie przez 24 godziny.

>> Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów niebieska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE