GRZEJNIKI jak dzieło sztuki: wybraliśmy grzejniki dekoracyjne CENY i ZDJĘCIA

Grzejniki muszą grzać - to oczywiste. Ale są też takie, których rolą jest zdobić wnętrze. Są to grzejniki dekoracyjne. Obecnie kaloryfery nabrały kolorów i mają nowoczesne kształty. Grzejniki ozdobne same w sobie są dekoracją i śmiało możemy się nimi chwalić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik do pokoju.

Grzejniki dekoracyjne
Grzejniki dekoracyjne
Grzejniki dekoracyjne
Grzejniki dekoracyjne
Grzejniki dekoracyjne

Grzejniki pokojowe wyszły z cienia, uzurpując sobie prawo do bycia nie tylko użytecznymi, ale i dekoracyjnymi. Grzejniki dekoracyjne stanowią ozdobę wnętrza. A producenci prześcigają się w pomysłach, by dostarczać nam grzejników coraz to wymyślniejszych. Coraz bardziej kolorowych, efektowniej zdobionych i coraz mniej przypominających tradycyjne kaloryfery. A co, jeśli nas na taki grzejnik nie stać, lub żal nam rozstać się z doskonale działającym starym grzejnikiem? Sposobem są wszelkie obudowy na grzejniki - tu stawiamy na inwencję własną, wspomagając się dobrym stolarzem.

Grzejniki ozdobne: gdzie zamontować grzejniki pokojowe

Kaloryfery powinno się umieszczać w salonie na ścianie szczytowej lub pod oknem, czyli tam, gdzie dochodzi do największych strat ciepła. Jeśli masz w mieszkaniu dużą zimną ścianę, rozważ zamontowanie na niej dekoracyjnego grzejnika płytowego. Grzejnik może być zasilany elektrycznie, możesz więc go włączać i wyłączać w zależności od potrzeb.

Grzejnik do pokoju dziecka

W pokoju dziecka oprócz przyjaznej kolorystyki grzejników, liczy się funkcjonalność i bezpieczeństwo malucha. Grzejniki, które mają gładkie powierzchnie płyt oraz kaloryfery ze sporymi odległości między żeberkami ułatwiają utrzymanie porządku. Specjalny system ASP w grzejnikach elektrycznych zapobiega cyrkulacji kurzu. Dobrze, by grzejniki miał zakrąglone narożniki, które chronią maluchów przed urazami. Grzejniki wyposażone w blokadę ustawień termostatu, sprawią że ciekawski malec nie będzie mógł zmienić zaprogramowanej temperatury.

Rodzaje grzejników: czym się różnią? które wybrać?

Ze względu na budowę grzejniki dzielimy m.in. na: grzejniki członowe - inaczej żeberkowe. Wykonane są ze stali, aluminium lub żelaza. Długo akumulują ciepło; grzejniki płytowe - płaskie lub perforowane, zbudowane z cienkich zgrzewanych blach, między którymi płynie woda. Szybko się nagrzewają; grzejniki konwekcyjne – składają się z miedzianych rurek, aluminiowej blachy i obudowy. Oddają ciepło w wyniku konwekcji, tzn. unoszenia się powietrza (nie wolno więc zasłaniać ich od góry). Mają dużą moc grzewczą.

Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, wyróżniamy: grzejniki elektryczne - pojedyncze konwekcyjne można podłączyć do standardowego napięcia 230 V. Zainstalowane w całym mieszkaniu wymagają jednak osobnego obwodu. Są łatwe w obsłudze, całoroczne, ale też kosztowne w eksploatacji. Grzejniki wodne - zasilane z instalacji centralnego ogrzewania. Przed zakupem sprawdź, czy można je montować w otwartym systemie c.o. Grzejniki wodno-elektryczne - podłączane do c.o., z wbudowaną grzałką elektryczną. Osobną grupę stanowią rurkowe grzejniki łazienkowe, tzw. drabinki. Produkuje się je z metalu (stali, miedzi) odpornego na korozję.

Grzejniki cenny: ile kosztują grzejniki dekoracyjne

Grzejniki dekoracyjne bardzo różnią się cenami. Na ogół kosztują więcej niż typowe grzejniki płytowe czy członowe, jedynie najprostsze grzejniki drabinkowe (o ile można je nazwać dekoracyjnymi) są stosunkowo tanie. Wiele z nich kosztuje mniej niż 1000 zł, ale za te najbardziej efektowne trzeba zapłacić nawet po kilkadziesiąt tysięcy. Górnej granicy cen praktycznie nie ma. Są firmy, które produkują grzejniki na indywidualne zamówienie. Wybierając grzejnik, pamiętajmy, że powinien być trwały. Bardzo niska cena może świadczyć o kiepskiej jakości. Taki grzejnik może na przykład szybko skorodować.

Obudowa grzejnika: pomysł na stary kaloryfer

Jeśli nie możesz wymienić grzejnika, możesz go obudować czy zasłanić. Ale pamiętajmy o kilku ważnych szczegółach. Próbując ukryć kaloryfer, nie zastawiaj go, np. meblami (ciepłe powietrze powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu). W przypadku grzejnika płytowego to, jaki rodzaj obudowy
zastosujemy, ma wpływ na oddawanie ciepła przez urządzenie. Idealna to taka, która ma szczeliny poniżej dolnego brzegu grzejnika i nad nim (powietrze będzie mogło łatwo napływać do grzejnika od dołu i wypływać przez górne szczeliny). Bez względu na rodzaj kaloryfera obudowa musi być zamontowana tak, aby w każdej chwili można było dostać się do kaloryfera, np. żeby go wyczyścić czy naprawić, gdy się zepsuje. Ten, z którego wykonujemy obudowę czy osłonę, musi być odporny na ciepło.

Jak wymienić grzejniki w bloku

Jeżeli chcemy lub musimy kaloryfer wymienić, a mieszkamy w bloku (właściciele domków mają tu znacznie większą dowolność - są na swoim), to musimy zgłosić zamiar wymiany grzejnika administracji i zastosować się do jej zaleceń. Wymianę grzejnika przeprowadza się poza sezonem grzewczym.

 

Przegląd grzejników dekoracyjnych do pokoju i łazienki zamieszczamy w magazynie M jak mieszkanie, nr 10/2011.

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY