Inteligentne mieszkanie w bloku. Smart home w małym mieszkaniu

2024-04-26 19:39

W ostatnich latach koncepcja "inteligentnego domu" przekształciła się z futurystycznego marzenia w rzeczywistość. Wbrew pozorom urządzenia smart home świetnie nadają się do niewielkiego mieszkania! Czy smart home ma sens? Dowiedzmy się, na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę i jak ułatwić sobie codzienność dzięki systemom smart home.

Smart home w mieszkaniu
Autor: GettyImages

System smart home - co to jest?

Małe przestrzenie życiowe często niosą ze sobą szereg wyzwań - ograniczoną przestrzeń, trudności w przechowywaniu i potrzebę zaaranżowania jednego miejsca dla wielu potrzeb. Może się wydawać, że niewielkie mieszkanie nie potrzebuje systemów inteligentnego domu, ale jest wręcz przeciwnie.

Dzięki elementom smart home możemy jeszcze lepiej wykorzystać niewielką przestrzeń oraz ułatwić codzienne funkcjonowanie, zamieniając nasz azyl w nie tylko przytulne, ale funkcjonalne gniazdko. 

Inteligentny dom to taki, który integruje technologię w codzienne życie, aby zwiększyć komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Może to być szczególnie przydatne w małych apartamentach, gdzie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie.

Niezależnie od tego, czy chcemy zoptymalizować przestrzeń, zautomatyzować rutynowe czynności czy zwiększyć bezpieczeństwo, istnieje wiele urządzeń inteligentnych dostępnych do tego celu. W artykule zaproponujemy listę urządzeń smart home, które warto zainstalować w małym mieszkaniu. 

Inteligentne oświetlenie w domu

Jednym z najłatwiejszych sposobów na wdrożenie systemów smart home jest zakup inteligentnego oświetlenia. Dobrze rozplanowane rozmieszczenie świateł może sprawić, że nawet najmniejsze przestrzenie będą wydawać się większe i bardziej przytulne. J

eśli dodamy do tego możliwość zdalnego sterowania, zmiany natężenia oraz barwy światła, a także możliwość tworzenia różnych "nastrojów", inaczej zwanych scenariuszami - efekt naprawdę będzie robił wrażenie! Co ważne - nie potrzebujemy do tego przebudowy całej instalacji elektrycznej. 

Co najlepiej sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu? Na pewno warto postawić na inteligentne żarówki i taśmy LED. To stosunkowo tanie rozwiązania, które będą podstawą naszego systemu smart home. Najtańsze żarówki, np. oferowane przez IKEA, Philippsa lub innych producentów, możemy kupić już za około 40 złotych. Połączone z dedykowanymi aplikacjami od producenta lub asystentem np. Google pozwolą na wydzielenie w małym mieszkaniu stref oświetlenia, a także nadanie konkretnym źrodłom światła numerów i podłączenie ich do różnych scenariuszy.

Bardzo jasne i chłodne światło nad kuchennym stołem, służącym w ciągu dnia jako miejsce do pracy czy odrabiania lekcji, możemy jednym kliknięciem zmienić w przytulne miejsce na wieczorną randkę. W aplikacji producenta łatwo utworzymy scenariusze, pozwalające rozświetlić nasz dom zgodnie z aktualnymi potrzebami. Barwa i natężenie światła ma wielki wpływ na wygląd niewielkiego mieszkania, pomagając łatwo zmienić przeznaczenie danego pomieszczenia lub nawet jego części.

Smart home w mieszkaniu
Autor: GettyImages Inteligentnym oświetleniem możemy sterować zarówno przez smartfona, jak i dzięki pilotowi

Inteligentne oświetlenie możemy zamontować także na balkonie, wybierajmy jednak produkty, które przeznaczone są do użytku zewnętrznego - nawet w przypadku zadaszonego balkonu lub loggi. 

Na czym polega smart home?

Miejsce do rozrywki to ważny element każdego domu, a mieszkania o niewielkiej przestrzeni nie są wyjątkiem. Urządzenia smart home mogą zwiększyć jakość naszej rozrywki, nie zajmując dużo miejsca! Oczywistym rozwiązaniem jest zakup Smart TV. Zwiększy on komfort oglądania ulubionych programów i filmów, umożliwi sterowanie głosem - co jest przydatne, gdy znajdujemy się np. w aneksie kuchennym - a także pozwoli na połączenie się z innymi inteligentnymi urządzeniami.

Możemy sparować Smart TV z scenariuszem "kinowego oświetlenia" - gdy włączymy telewizor, światło w salonie automatycznie przygaśnie i zmieni barwę. W zaawansowanych systemach smart home istnieje opcja powiązania w systemie także rolet, które opuszczą się, by zapewnić prawdziwe kinowe doznania, nawet w środku dnia.

Doświadczenie uzupełni też inteligentne nagłośnienie, dopasowujące roznoszenie się dźwięku do naszego pokoju, uwzględniając odległości między kanapą, głośnikami i telewizorem. 

Smart home - bezpieczeństwo

Wielu z nas urządzenia smart home kojarzą się głównie z automatyką budynkowa w domach wolnostojących. Część z tych innowacji możemy wykorzystać jednak nawet w mieszkaniu! Na uwagę zasługują zwłaszcza inteligentne zamki do drzwi. 

Zamek inteligentny zapewnia bezpieczny dostęp do naszego mieszkania bez konieczności używania tradycyjnych kluczy. Możemy zamykać i otwierać drzwi za pomocą smartfona lub nawet ustanawiać tymczasowe klucze cyfrowe dla gości. To bardzo wygodne, jeśli np. jesteśmy poza domem i musimy otworzyć drzwi kurierowi lub dziecku, które zapomniało kluczy. 

Mieszkasz na parterze lub niskim pierwszym piętrze? Sterowane elektrycznie rolety mogą być zaprogramowane do otwierania i zamykania o określonych porach, pozwalając na dostęp do naturalnego światła i jednocześnie zapewniając prywatność oraz zwiększając bezpieczeństwo.

Nowoczesne siłowniki są na tyle niewielkie, że nie psują wyglądu okna z żadnej strony. Warto postawić na inteligentne rolety tego samego producenta, co nasza stolarka, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję dopasowania i skutecznego działania napędów.

FAKRO smart home
Autor: FAKRO Jeśli mamy taką możliwość, dobrze wybrać rolety tego samego producenta, co posiadane już okna

Kamery, kojarzone z systemami smart home w domach wolnostojących, nie przydadzą się tak bardzo w mieszkaniu, w którym nie musimy kontrolować otoczenia. Nie warto jednak rezygnować z systemu alarmowego, zwłaszcza, że możemy w jego obrębie sparować dodatkowe urządzenia.

Czujniki smart home

Czujniki dymu to oczywiste rozwiązanie, istnieją jednak innowacyjne technologie, pozwalające jak najlepiej zabezpieczyć przestrzeń w małym mieszkaniu. Rosnącą popularnością cieszą się czujniki zalania wodą. To świetne zabezpieczenie w kuchniach i łazienkach. W małych mieszkaniach często pełnią one także funkcję pralni, a to jej awarie zdarzają się stosunkowo najczęściej.

Nowoczesne czujki zalania można powiązać z systemem smart home, dzięki czemu od razu po wykryciu wycieku otrzymamy powiadomienie. Najbardziej zaawansowane - automatycznie odcinają dopływ wody do urządzenia.

Komu z nas nie zdarzyło się zostawić uchylonego okna - i potem martwić się padającym deszczem? Nie sposób umieścić czujników wilgoci wszędzie, z pomocą może przyjść nam funkcja zdalnego zamykania okien. Większość producentów stolarki posiada już w swojej ofercie funkcje SMART, dzięki którym uchylimy i zamkniemy okna z poziomu aplikacji.

Uniwersalny system alarmowy Satel
Autor: SATEL Dzięki realizowanym funkcjom automatyki budynkowej system smart home może np. samodzielnie sterować zaworem wody i, w razie ryzyka zalania, odciąć jej dopływ
Uwaga na kompatybilność

Przy zakładaniu inteligentnego domu w małym mieszkaniu istotne jest upewnienie się, że nasze urządzenia są ze sobą kompatybilne. Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji sprawdźmy, czy nowe urządzenie integruje się z istniejącym ekosystemem oraz czy istnieje możliwość powiązania go np. z Apple HomeKit, Alexą od Amazona czy Google Assistant. Tylko zintegrowane urządzenia i powiązane ze sobą aplikacje gwarantują możliwość kontroli wszystkich elementów systemu w jednej aplikacji lub za pomocą asystenta głosowego.

Smart home w mieszkaniu
Autor: GettyImages

Czy smart home ma sens?

W małym mieszkaniu właściwy wybór urządzeń inteligentnych może znacznie poprawić jakość życia. Od oświetlenia po bezpieczeństwo, od rozrywki po kontrolę temperatury, smart home pozwala na zwiększenie naszej wygody i przede wszystkim - optymalizację przestrzeni. Kluczem jest znalezienie równowagi między funkcjonalnością a estetyką, a także zakup dobrej jakości urządzeń i inwestycja w sprawdzony system zarządzania. 

Obecnie większość producentów elektroniki i sprzętów AGD wprowadza do swojej oferty urządzenia działające w systemach smart home. O ile w przypadku inteligentnego oświetlenia mamy szeroki wybór i urządzenia możemy kupić w niemal każdym markecie budowlanym, to jeśli planujemy inwestycję w czujki zalania, inteligentne zamki lub stolarkę, dobrze jest zwrócić się bezpośrednio do producenta i poszukać wsparcia specjalisty.

Pamiętajmy, że wyposażanie mieszkania w urządzenia smart home to proces ciągły. W miarę jak technologia rozwija się, pojawiają się nowe urządzenia i funkcje. Śledźmy najnowsze trendy i innowacje, by nasze małe mieszkanie mogło przekształcić się w wygodne i nowoczesne miejsce, w którym jak najlepiej wykorzystujemy każdy centymetr przestrzeni.

Przeczytaj też: Dom inteligentny. Te urządzenia zadbają o twoje bezpieczeństwo i komfort