40-metrowe mieszkanie z zamkniętą kuchnią. Biele, szarości i jasne drewno

2024-05-10 22:15

Niewielkie mieszkanie zmieniło się nie do poznania. Kiedyś ciasne i nieustawne przeszło niezwykłą przemianę. Właścicielom zależało na zamkniętej kuchni i sypialni z miejscem do pracy. Jasne kolory, ażurowe przepierzenia i przeszklone drzwi czynią go bardziej przestronnym.

Spis treści

  1. Zamknięta kuchnia, ażurowe przepierzenie
  2. Sypialnia z miejscem do pracy
  3. Salon z zieloną ścianą telewizyjną
  4. Kuchnia bez szafek wiszących
  5. Zabudowa wokół łóżka w sypialni
  6. Łazienka w drewnie i marmurze
  7. Metamorfoza 40-metrowego mieszkania. Małe, ale przestronne
  8. 29-metrowa kawalerka. Jak urządzić małe mieszkanie?

Zamknięta kuchnia, ażurowe przepierzenie

Autorką projektu dwupokojowego mieszkania jest architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN. "Niewielkie pomieszczenia wywoływały uczucie klaustrofobii. Pomyślałam, że warto by połączyć salon z kuchnią i przedpokojem, co jest niezawodnym sposobem na uzyskanie sporej strefy dziennej nawet w małym mieszkaniu" - wspomina architektka. Niestety, na to nie chcieli zgodzić się właściciele, ponieważ zależało im na kuchni zamkniętej. Małgorzata zaproponowała więc inne rozwiązanie - zastąpienie ściany, oddzielającej przedpokój od pokoju, ażurowym przepierzeniem z drewnianych listew oraz wybicie w ścianie, między pokojem a kuchnią, szerokiego przejścia z podwójnymi przeszklonymi drzwiami.

Sypialnia z miejscem do pracy

Zmienił się też drugi pokój. Wcześniej pełnił funkcję gabinetu i składziku. Małgorzata Górska-Niwińska postanowiła przerobić go na sypialnię z prawdziwego zdarzenia z wydzielonym miejscem do pracy. Udało się jej zmieścić, oprócz podwójnego łóżka i biurka, również szafę i sporo szafek. Powstało zaskakująco przestronne wnętrze, które wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. To zasługa jasnych, neutralnych kolorów, niskich, nieprzytłaczających pomieszczenia mebli oraz niewielkiej ilości dekoracji.

Salon z zieloną ścianą telewizyjną

Na narożnej sofie może wygodnie odpoczywać nawet kilka osób. Umeblowanie kącika wypoczynkowego uzupełnia fotel i dwa lekkie stoliki. Szafka RTV została zawieszona na ścianie, dzięki czemu wygląda na mniejszą i lżejszą. Jedną część długiej ściany pomalowano jasnozieloną farbą, a drugą – oklejono tapetą. To sposób na optyczne poprawienie jej niekorzystnych proporcji. Lampki stołowe, stojące na półce za sofą, dają dobre światło do czytania i tworzą nastrojowy, sprzyjający relaksowi klimat.

Kuchnia bez szafek wiszących

W miejscu drzwi, które prowadziły dawniej do kuchni, jest teraz ściana, na której wisi duże lustro. Teraz do kuchni wchodzi się z salonu przez przesuwne, niemal całkowicie przeszklone drzwi. Zamiast przytłaczających wnętrze górnych szafek architektka zdecydowała się na półki. Sporo miejsca do przechowywania i wygodne blaty robocze zapewnia dolna zabudowa, ułożona w kształt litery L, z frontami z drewna dębowego.

Uzupełnieniem właściwej zabudowy kuchennej jest sięgająca sufitu szafa z urządzeniami AGD i pojemnymi schowkami. Aby pomieszczenie wyglądało mniej kuchennie, płytki na ścianie zastąpiono niemal niewidocznym szkłem, które chroni ścianę przed zabrudzeniem i jest łatwe w utrzymaniu czystości.

Zabudowa wokół łóżka w sypialni

W sypialni żaden skrawek przestrzeni się nie marnuje! Aby dobrze wykorzystać niewielką przestrzeń, łóżko obudowano z trzech stron. Przy oknie jest kącik do pracy i ścienne półki na dokumenty, przy drzwiach stoi szafa, a pod sufitem wiszą szafki na rzadziej używane rzeczy. We wnętrzu, zaaranżowanym w beżach, jasnych szarościach i bieli, panuje spokojna atmosfera, która ułatwia skupienie i odpoczynek.

Łazienka w drewnie i marmurze

Wanna wyposażona jest w parawan, który ułatwia kąpiel pod prysznicem. Przestrzeń nad instalacją podwieszanego wc wykorzystano na schowek. Drugi schowek przewidziano przy umywalce. To ąskaw, ale pojemna szafka, która opiera się na blacie, zamontowanym obok umywalki. Pod nim jest miejsce na pralkę, a obok – na kosz na bieliznę. Do wykończenia pomieszczenia użyto drewna i płytek imitujących marmur.

Metamorfoza 40-metrowego mieszkania. Małe, ale przestronne

29-metrowa kawalerka. Jak urządzić małe mieszkanie?