Polskie mieszkanie z architektonicznym Oscarem! Jest inspirowane wnętrzami z XIX w.

2024-05-14 13:10

To mieszkanie stanowi swoiste pied-à-terre dla pary, którą do Warszawy ściągają ich pasje kulturalne i sprawy osobiste. Znajdujący się w zabytkowym otoczeniu apartament łączy w sobie różne wątki: starsze i nowsze, klasykę i awangardę. Projekt autorstwa Rolanda Stańczyka właśnie został nagrodzony architektonicznym Oscarem w prestiżowym konkursie A'design Award 2024.

Spis treści

  1. Apartament inspirowany warszawskimi mieszkaniami z XIX i XX w.
  2. Mieszkanie w szarościach, beżach i drewnie
  3. Sztuka jest tu kropką nad “i”
  4. Apartament inspirowany warszawskimi mieszkaniami z XIX i XX w. Zdjęcia

Apartament inspirowany warszawskimi mieszkaniami z XIX i XX w.

Właścicielami tego mieszkania jest małżeństwo, które na co dzień żyje na północy Polski. Wziąwszy pod uwagę, jak często bywają w stolicy, chcieli mieć tu swoje miejsce, w którym czuliby się jak w domu. Wyboru właściwego mieszkania pomógł im dokonać Roland Stańczyk, architekt, który później zadbał również o aranżację jego wnętrz.

Wybór padł na apartament znajdujący się w prestiżowej lokalizacji, w budynku o eleganckiej architekturze. Nie bez znaczenia miał również 120 m taras, który do niego przynależy.

– Proces projektowania był ogromną przyjemnością. Nieczęsto zdarza się, że architekt ma szansę pracować dla ludzi, których rozumie i naprawdę lubi. A zarazem standard apartamentu wymagał przyjęcia najwyższej jakości rozwiązań wnętrzarskich – mówi Roland Stańczyk. 

Jednym z jego najważniejszych zadań było znalezienie sposobu, by wnętrza apartamentu korespondowały z samym budynkiem, który łączy nową tkankę ze starą. Jak to zrobił? Zdecydował się sięgnąć po motywy typowe dla warszawskich mieszkań w XIX i XX w. i połączył je ze współczesnymi elementami. 

– Łączenie elementów nowoczesnych z dawnymi zawsze jest wyzwaniem. Jednak przeszukiwanie dziejów tego miejsca i poszukiwanie obiektów harmonizujących z tym kontekstem sprawiało, że proces projektowy był zarówno trudniejszy, jak i ciekawszy – opowiada architekt. 

Mieszkanie w Warszawie według projektu Rolanda Stańczyka
Autor: Projekt: Roland Stańczyk, zdjęcia: Piotr Gęsicki

Mieszkanie w szarościach, beżach i drewnie

Pierwotny układ mieszkania został przeprojektowany, aby jak najlepiej sprostał potrzebom inwestorów. Niektóre ze ścian trzeba było przesunąć, aby połączyć reprezentacyjny hol z częścią dzienną. Te przestrzenie dzielą dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi. Kiedy jednak jest potrzeba, otwierają się na siebie, a światło z jednego pomieszczenia przenika do drugiego. 

Aranżację oparto na chłodnych szarościach, które w połączeniu z ciepłymi beżami i drewnem stworzyły intrygującą całość. To jednak niejedyne kolory, jakie pojawiły się w tym mieszkaniu. Róż na suficie to znak rozpoznawczy sypialni pani domu, a ciemny brąz i indygo — pana domu. Łazienka z kolei została wzięta w objęcia błękitu, a toaleta — w klasyczne połączenie bieli i czerni.

Sztuka jest tu kropką nad “i”

Wnętrza całego mieszkania wypełniły również zabudowy meblowe o różnych funkcjach. Ich luksus jest cichy. Wykonano je z naturalnych materiałów. Te w salonie pokryto fornirem orzecha, a w sypialni — eukaliptusa. 

Mieszkanie w Warszawie według projektu Rolanda Stańczyka
Autor: Projekt: Roland Stańczyk, zdjęcia: Piotr Gęsicki

– Płycinowe fronty podkreślają dawne, XIX-wieczne odniesienia, wysnute z okolicy. Wydatnie, miękko zaokrąglonymi narożami gładko kierunkują osie ruchu w mieszkaniu. A zarazem torują drogę tym obłościom, które czerpią już z estetyki międzywojennej – dodaje na koniec.

Swoistą kropką nad “i” tego apartamentu jest sztuka współczesna. 

Apartament inspirowany warszawskimi mieszkaniami z XIX i XX w. Zdjęcia

  • Projekt wnętrza: Roland Stańczyk / RS Studio
  • Stylizacja sesji zdjęciowej: Aldona Bejnarowicz
  • Autor zdjęć: Piotr Gęsicki

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie w stylu art déco i przedwojennego socrealizmu. Zjawiskowe wnętrza!

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Urządzanie wnętrze. Style w sztuce-ART DECO