Mieszkanie w stylu przedwojennego socrealizmu i art déco. Bajeczne wnętrza!

2024-05-20 9:52

To mieszkanie znajduje się w historycznym budynku legendarnej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej wybudowanym przed ponad siedemdziesięcioma laty. Gruntownego remontu nie przeszło aż do teraz! Patrząc na jego wnętrza, aż chce się rzec, że warto było czekać! Zjawiskowy projekt Rolanda Stańczyka został doceniony w zeszłym roku w konkursie A’Design Award. Zobaczcie jego wnętrza w duchu powojennego socrealizmu oraz estetyki art déco.

Spis treści

  1. Klimatyczne mieszkanie w socrealistycznym MDM-ie
  2. Pierwszy gruntowy remont po 70 latach!
  3. Mix socrealizmu i art déco
  4. Mieszkanie w stylu socrealizmu i art deco. Zdjęcia

Klimatyczne mieszkanie w socrealistycznym MDM-ie

A’Design Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkurów w branży projektowej na świecie. W zeszłorocznej edycji nagrodę w kategorii Interior Space and Exhibition Design zdobyło polskie mieszkanie projektu arch. Rolanda Stańczyka.

Nagrodzony apartament znajduje się przy Placu Konstytucji w Warszawie i wchodzi w skład MDM-u, czyli legendarnej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej zbudowanej w latach 1950-1952.

Pierwszy gruntowy remont po 70 latach!

Prawie nietknięte od momentu powstania, mieszkanie wymagało gruntownego remontu. Aby poprawić komfort funkcjonalny, arch. Roland Stańczyk zaproponował kilka zmian w układzie mieszkania, m.in. powiększenie łazienki i sypialni kosztem bardzo obszernej kuchni.

Ciekawym rozwiązaniem było także zamontowanie podwójnego wejścia do łazienki – można do niej wejść zarówno z holu, jak i bezpośrednio z sypialni.

ZOBACZ TEŻ: 110-metrowe mieszkanie o przedwojennym szyku. Wypełnili je antykami z poprzedniego domu

Mieszkanie w Warszawie z nagrodą
Autor: Budzik Studio

Generalny remont apartamentu objął również całkowite oczyszczenie ścian, skucie tynków, usunięcie wszystkich warstw podłogowych i wymianę instalacji.

Na wzór pierwotnych okien wykonano nowe, również drewniane, ale z pakietem trzyszybowym oraz folią chroniącą przed hałasem dobiegającym z placu. W sypialni pojawiły się natomiast okna z folią termiczną zapobiegającą nagrzewaniu się pomieszczenia pod wpływem słońca.

Mix socrealizmu i art déco

W mieszkaniu obecne są również odniesienia do kontekstu socrealistycznej architektury, bo właśnie w tym stylu wzniesiono MDM (oraz Pałac Kultury).

Po dłuższym namyśle uznałem, że to, co zostanie trwale wbudowane w ściany, będzie nawiązywać do tamtej epoki historyzującymi formami. Taki charakter mają szafy wnękowe, zabudowa kuchni, a także nowo wykonane drzwi. Ich masywne korony to jednak nie tylko akcent stylu, ale też sposób, by stolarka miała korzystne proporcje mimo nisko opuszczonych podciągów

- mówi arch. Roland Stańczyk.

Mieszkanie w Warszawie z nagrodą
Autor: Budzik Studio

Oprócz socrealizmu, w warszawskim apartamencie nie brakuje odniesień do estetyki art déco. Do popularnego przed i po wojnie stylu nawiązują zabytkowe meble – stół z krzesłami oraz konsola.

Roland Stańczyk w stylistyce art déco zaprojektował również łóżko oraz stoliki nocne. Wisienką na torcie jest wisząca w salonie serigrafia podwójnego aktu Tamary Łempickiej, czołowej przedstawicielki art déco w Polsce.

Skoro o sztuce mowa, warto wspomnieć również o innych, cennych dziełach sztuki, które właścicielka wyeksponowała w swoim mieszkaniu. W sypialni znalazły swoje miejsce obrazy Jana Tarasina oraz Leszka Nowosielskiego.

Mieszkanie w stylu socrealizmu i art deco. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie na Saskiej Kępie zdobyło architektonicznego Oscara. Zobacz zdjęcia wnętrz:

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio